/ دکتر افروز آزاد » بیماری های شایع زنان » التهاب لگن (PID)؛ علائم، تشخیص و درمان
۵ دقیقه
علل التهاب لگن PID

التهاب لگن (PID)؛ علائم، تشخیص و درمان

آنچه می خوانید...

بیماری التهابی لگن (PID) در واقع در عفونت رحم، تخمدان ها یا لوله های فالوپ در دستگاه تولید مثلی زنان است. و این عارضه می تواند به دلیل عفونتی باشد که از اندام های تناسلی تحتانی مانند واژن یا دهانه رحم به سمت بالا حرکت می کند. معمولاً التهاب لگن به دلیل عفونت های مقاربتی درمان نشده (STIs) بوجود می آید. PID همچنین می تواند ناشی از ارگانیسم هایی باشد که به طور معمول در دستگاه تناسلی تحتانی ساکن هستند و به دلیل اقدامات پزشکی دچار اختلال می شوند.

التهاب لگن (PID)

علل التهاب لگن PID چیست؟

یکی از شایع ترین علل PID، بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا، سوزاک و مایکوپلاسما ژنیتالیوم است. PID ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که باکتری‌ها در دهانه رحم مستقر شده‌اند، که این میتواند در هنگام یک روش پزشکی مانند زایمان سزارین، قرار دادن دستگاه داخل رحمی (IUD) و یا ختم بارداری به داخل رحم و لوله‌های فالوپ بروند.

علائم التهاب لگن

علائم التهاب لگن می تواند از بیماری خفیف تا شدید همراه با تب بالا، ترشحات بدبوی واژن و درد ناگهانی در معده متغیر باشد. ۳۰ تا ۴۰ درصد زنان مبتلا به PID ممکن است موارد زیر را تجربه کنند:

  1. رابطه جنسی دردناک
  2. درد لگن
  3. درد هنگام ادرار کردن
  4. خونریزی در بین پریودها
  5. پریودهای سنگین
  6. ترشحات زرد یا سبز رنگ واژن با بوی ماهی یا بد

تشخیص التهاب لگن

تشخیص التهاب لگن معمولاً شامل ترکیبی از تاریخچه پزشکی، معاینه فیزیکی و آزمایش‌های آزمایشگاهی است. معاینه لگن ممکن است حساسیت یا ترشح غیر طبیعی را نشان دهد، در حالی که آزمایش‌های آزمایشگاهی مانند آزمایش ادرار یا خون می‌توانند علائم عفونت را تشخیص دهند. علاوه بر این، آزمایش‌های تصویربرداری، مانند سونوگرافی یا لاپاراسکوپی، ممکن است برای تجسم اندام‌های تولید مثل و ارزیابی میزان آسیب استفاده شود.

بیشتر بدانید: عفونت قارچی واژن بدانید

درمان التهاب لگن چیست؟

تشخیص زودهنگام آن بسیار مهم است تا بتوان فوراً درمان را آغاز کرد تا آسیب ناشی از PID بر توانایی زن برای باردار شدن محدود شود. یک دوره ترکیبی از آنتی بیوتیک ها باید تکمیل شود و فرد باید تا پایان درمان از رابطه جنسی خودداری کند. برای جلوگیری از عفونت مجدد و گسترش آن عفونت در جامعه، درمان عوفت شریک زندگی و گذشته برای بیماری های مقاربتی مهم است.

درمان PID معمولاً شامل آنتی بیوتیک ها برای هدف قرار دادن عفونت باکتریایی زمینه ای است. آنتی بیوتیک های خاص تجویز شده ممکن است بسته به شدت عفونت متفاوت باشد. در موارد شدید یا در صورت بروز عوارض، بستری شدن در بیمارستان و آنتی بیوتیک وریدی ممکن است ضروری باشد. دریافت درمان برای جلوگیری از عفونت مجدد برای هر دو طرف ضروری است.

عوارض التهاب لگن

آسیب لوله ای پس از PID می تواند منجر به مشکل در باردار شدن شود. از هر ۱۰ زنی که در گذشته PID داشته اند، ۱ نفر لوله های فالوپ مسدود، باریک یا اسیب دیده در اثر التهاب لگن داشته است. در صورت عدم درمان، PID می تواند منجر به عوارض جدی، از جمله درد مزمن لگن، ناباروری، حاملگی خارج از رحم، و افزایش خطر حاملگی خارج رحمی در آینده و عفونت های لگنی شود. تشخیص و درمان سریع برای به حداقل رساندن خطر عوارض ضروری است.

بیشتر بدانید: انواع عفونت های واژن

چگونه بیماری التهابی لگن می تواند بر باروری تأثیر بگذارد؟

علاوه بر ناراحتی و عوارض احتمالی در مرحله حاد، نگرانی در مورد عواقب طولانی مدت آن نیز وجود دارد، زیرا می تواند منجر به درد مزمن لگن و ناباروری شود. ناباروری پس از PID ممکن است به دلایل مختلف ایجاد شود:

  • عفونت: وجود باکتری های بیماری زا محیطی سمی برای لانه گزینی جنین و رشد صحیح بارداری ایجاد می کند. تغییری هم در آندومتر و هم در تحرک و انقباض لوله‌های فالوپ ایجاد می‌شود که مانع از انتقال جنینی که در لوله بارور شده است به داخل حفره رحم می‌رود.
  • علل مکانیکی: پس از یک فرآیند التهابی یا عفونی در سطح لگن، اسکار بافت‌ها ایجاد می‌شود که باعث می‌شود چسبندگی‌ها (باندهای بافت، کم و بیش سفت) در داخل حفره شکمی یا داخل لوله‌های فالوپ ظاهر شود که می‌تواند منجر به انسداد یا انسداد لوله ها. گاهی اوقات این انسداد در سونوگرافی مورد توجه قرار نمی گیرد، مگر اینکه آزمایشی به طور خاص برای ارزیابی باز بودن لوله ها (هیستروسونوسالپنگوگرافی) انجام شود. در موارد دیگر، لوله ها گشاد شده و مایع در داخل آنها جمع می شوند (هیدروسالپینکس).
    خطر حاملگی خارج از رحم در زنانی که سابقه بیماری التهابی لگن دارند، در نتیجه آسیب به لوله های فالوپ افزایش می یابد. در واقع این عفونت خطر حاملگی خارج از رحم را ۶ برابر می کند و آن را به مهم ترین عامل خطر تبدیل می کند.

با توجه به پیامدهای جدی PID پس از ایجاد، پیشگیری ضروری است. تنها روش پیشگیری از بارداری مفید برای جلوگیری از این مشکل، کاندوم است، زیرا داروهای ضد بارداری خوراکی برای این منظور مناسب نیستند. تشخیص زودهنگام عفونت می تواند در به حداقل رساندن آسیب ایجاد شده مفید باشد، بنابراین در صورت وجود علائم سازگار یا تماس با خطر احتمالی مهم است که به بهترین دکتر زنان و زایمان در بندرعباس مراجعه کنید.

پیشگیری از التهاب لگن

پیشگیری از PID شامل انجام رابطه جنسی ایمن، از جمله استفاده مداوم از کاندوم، محدود کردن شرکای جنسی و انجام آزمایش‌های منظم برای بیماری‌های مقاربتی است. اجتناب از دوش و جستجوی درمان فوری برای هر گونه علائم STI نیز می تواند به کاهش خطر ابتلا به PID کمک کند.

نتیجه گیری
بیماری التهابی لگن (PID) یک عفونت جدی اندام های تناسلی زنانه است که نیاز به تشخیص و درمان سریع برای جلوگیری از عوارض دارد. با درک علل، علائم، تشخیص و گزینه های درمانی PID، افراد می توانند اقداماتی را برای محافظت از سلامت باروری خود و کاهش خطر عواقب طولانی مدت انجام دهند. آزمایش منظم STI، انجام رابطه جنسی ایمن و مراجعه به پزشک برای هر گونه علائم مربوطه برای حفظ سلامت باروری ضروری است.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *