/ دکتر افروز آزاد » بیماری های شایع زنان » التهاب دهانه رحم (سرویسیت) چیست؟ علائم، تشخیص و درمان
۶ دقیقه
التهاب دهانه رحم (سرویسیت)

التهاب دهانه رحم (سرویسیت) چیست؟ علائم، تشخیص و درمان

آنچه می خوانید...

التهاب دهانه رحم در زنان بسیار شایع است و این وضعیت را می توان از نظر بالینی به سرویسیت حاد یا مزمن طبقه بندی کرد. شایع ترین علت التهاب دهانه رحم، عفونت مقاربتی (کلامیدیا، سوزاک، تبخال تناسلی و غیره) یا وجود میکروب های خاص است. علاوه بر این، دهانه رحم ممکن است توسط یک عامل غیر عفونی، یا در اثر تحریک، آسیب به دهانه رحم یا آلرژی ایجاد شود. اکثر زنانی که تشخیص داده می شود سرویسیت بدون علامت هستند یا علائم غیر اختصاصی مانند خونریزی بین قاعدگی، مقاربت دردناک و غیره دارند.

التهاب دهانه رحم

علل التهاب دهانه رحم چیست؟

معمولاً علت اصلی التهاب دهانه رحم عفونت باکتریایی یا ویروسی است که در طول رابطه جنسی محافظت نشده بوجود می آید. به طور خاص، برخی از عفونت های مقاربتی که می توانند باعث التهاب دهانه رحم شوند به شرح زیر است:

 • کلامیدیا
 • سوزاک.
 • تب خال ناحیه تناسلی.
 • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV).
 • تریکومونیازیس.

علل عفونی و غیر عفونی دهانه رحم

عفونت در واژن زنان نیز می تواند باعث التهاب دهانه رحم شود. این همان چیزی است که با واژینوز باکتریایی و تریکوموناسواژینیت اتفاق می افتد. با این حال، عفونت‌ها تنها علت سرویسیت نیستند. عوامل دیگری نیز وجود دارد که می تواند منجر به این عارضه شود: قرار دادن دیافراگم ضد بارداری، کرم های ضد بارداری، حساسیت به لاتکس کاندوم و غیره.

بیشتر بدانید: انواع عفونت های واژن

عوامل خطر برای ابتلا به بیماری التهاب دهانه رحم

خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی در افرادی که از نظر جنسی فعال هستند و از محافظ مانع استفاده نمی کنند افزایش می یابد. بنابراین، برخی از عواملی که احتمال ابتلای یک زن به دهانه رحم را افزایش می دهند عبارتند از:

 • رفتارهای جنسی پرخطر، مانند استفاده نکردن از محافظ مانع و داشتن شرکای متعدد.
 • شروع رابطه جنسی از سنین پایین
 • سابقه بیماری های مقاربتی
 • یائسگی

در صورت قرار گرفتن در معرض هر گونه موقعیت خطرناک و یا مشکوک بودن به عفونت باکتریایی یا ویروسی احتمالی، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

التهاب دهانه رحم چه علائمی ایجاد می کند؟

اکثر زنانی که با سرویکیت مراجعه می کنند علائم خاصی را توصیف نمی کنند، اگرچه برخی از علائم بالینی زیر ممکن است بروز کنند:

 • ترشحات مایل به زرد یا سبز و ممکن است بو داشته باشد.
 • درد در قسمت پایین شکم و حتی در هنگام مقاربت.
 • سوزش در ناحیه آسیب دیده.
 • ناراحتی هنگام ادرار کردن.
 • حالت های تب دار
 • علائم التهاب دهانه رحم

علائم التهاب دهانه رحم

اگرچه علائمی که در بالا توضیح داده شد شایع ترین هستند، اما وقتی متخصص زنان معاینه را انجام می دهد، ممکن است قرمزی دهانه رحم و التهاب دیواره های واژن را نیز مشاهده کند.

علاوه بر این، اگر التهاب باعث عارضه در اندام‌های لگنی میشود، زن دچار کمردرد، دیسمنوره یا منوره نیز خواهد شد. در مورد سرویسیت مزمن، کیست های نابوتیان، یک گره کوچک ناشی از تجمع مخاط دهانه رحم، ممکن است ظاهر شوند. بنابراین، مشاوره سالانه زنان برای بررسی اینکه آیا تغییراتی وجود دارد که نیاز به درمان دارند، از اهمیت حیاتی برخوردار است.

تشخیص التهاب دهانه رحم

برای انجام تشخیص، مراجعه به بهترین دکتر زنان و زایمان در بندرعباس در شروع هر نوع از این ناراحتی ها بسیار مهم است. پس از معاینه لگن، زن ممکن است به دلیل التهاب واژن یا قرمزی و ترشحات دهانه رحم احساس ناراحتی کند. علاوه بر این، پزشک یک دهانه رحم ملتهب را در مقایسه با یک زن بدون دهانه رحم مشاهده می کند. گاهی اوقات، متخصص زنان انجام سیتولوژی را برای ارزیابی اینکه آیا دهانه رحم به دلیل عفونت است یا خیر، ضروری می داند.

تشخیص التهاب دهانه رحم

درمان التهاب دهانه رحم

دهانه رحم به عنوان یک مانع برای جلوگیری از ورود باکتری ها و ویروس ها به رحم عمل می کند. هنگامی که دهانه رحم عفونی می شود، خطر انتقال عفونت به رحم، لوله های فالوپ و حتی تخمدان ها افزایش می یابد که منجر به بیماری التهابی لگن (PID) می شود و در برخی موارد باعث ناباروری زنان می شود. بنابراین تشخیص به موقع و درمان مناسب برای هر زن از اهمیت حیاتی برخوردار است.

به طور کلی، درمان التهاب دهانه رحم بر اساس آنتی بیوتیک ها تحت تجویز پزشکی است. اگر این بیماری مزمن باشد، ممکن است نیاز به استفاده از تخمک داشته باشد و حتی ممکن است به روش‌های دیگری مانند کوتریزاسیون نیاز داشته باشد. در طول درمان، متخصصان به زنان توصیه می کنند که بهداشت جنسی را رعایت کنند و از رابطه جنسی خودداری کنند.

آیا می توان از ابتلا به التهاب دهانه رحم پیشگیری کرد؟

در رابطه با پیشگیری از سرطان دهانه رحم، اقدامات مختلفی توسط متخصصان ایجاد شده است. هنگامی که این اقدامات به درستی انجام شود، خطر ابتلا به دهانه رحم به حداقل می رسد. استفاده از کاندوم برای جلوگیری از انتقال هر گونه عامل عفونی همیشه توصیه می شود. یکی دیگر از اقدامات پیشگیرانه برای سرویسیت پرهیز از محرک های شیمیایی مانند دوش گرفتن، استفاده از تامپون بدون رعایت دستورالعمل سازنده و غیره است.

از سوی دیگر اقدامات پیشگیرانه برای سرویسیت، بهداشت ناحیه تناسلی از اهمیت حیاتی برخوردار است. ژل هایی برای تمیز کردن نواحی تناسلی وجود دارد که PH خنثی دارند و بنابراین تعادل واژن را تغییر نمی دهند.

سوالات متداول

آیا التهاب دهانه رحم مسری است؟

خیر. سرویسیت التهاب دهانه رحم که علائم آن ممکن است شامل خونریزی خارج از دوره قاعدگی، درد در حین مقاربت و ترشحات غیر طبیعی ویا فراوان باشد. سرویسیت بدون علامت نیز ممکن است رخ دهد. دهانه رحم به خودی خود مسری نیست، زیرا می تواند چندین علت غیر عفونی داشته باشد: واکنش آلرژیک (محصولات بهداشتی واژن، لاتکس…)، واژینوز (وجود باکتری بیش از حد در گل واژن).

تفاوت بین التهاب دهانه رحم حاد و التهاب دهانه رحم مزمن چیست؟

تفاوت اصلی بین انواع دهانه رحم در علت آن نهفته است. دهانه رحم مزمن معمولاً به دلیل عفونت ایجاد نمی شود و معمولاً به صورت قرمزی دهانه رحم به دلیل عوامل دیگری مانند آلرژی ظاهر می شود. این نوع بیماری همچنین می تواند ناشی از اختلالات pH باشد.

دهانه رحم حاد در نتیجه یک عفونت باکتریایی یا ویروسی رخ می دهد و بنابراین با عفونت های مقاربتی همراه است. علاوه بر این، دهانه رحم حاد اغلب پس از زایمان یافت می شود. در هر صورت، عفونت می تواند منجر به آندومتریت و بیماری التهابی لگن (PID) شود.

التهاب دهانه رحم ممکن است چقدر طول بکشد؟

گاهی اوقات دهانه رحم می تواند ماه ها یا سال ها طول بکشد. اگر عفونت از طریق دستگاه تناسلی زنان گسترش یابد، اگر چه نادر است، ممکن است عوارض جبران ناپذیری ایجاد کند.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *