/ دکتر افروز آزاد » سرطان های زنان » غربالگری سرطان سینه
۵ دقیقه
غربالگری سرطان پستان

غربالگری سرطان سینه

آنچه می خوانید...

غربالگری سرطان سینه فرآیندی است که در آن غده پستانی زنان برای یافتن وجود سلول های سرطانی قبل از هر نشانه ای ارائه می شود. غربالگری سرطان سینه نمی تواند از گسترش هیچ سلول سرطانی جلوگیری کند، اما می تواند به شما کمک کند تناسب اندام و سلامتی خود را پیدا کنید یا تحت تأثیر ویروس مرگبار هستید. هر فردی باید در مورد وضعیت و مشکلات سلامتی خود بداند. بنابراین، انجام این غربالگری بسیار مهم است، زیرا در صورت وجود سلول سرطانی، می‌توانید آن را در مراحل اولیه تشخیص دهید. همچنین با مشورت پزشک می توانید از گسترش آن جلوگیری کنید.

غربالگری سرطان سینه

غربالگری سرطان سینه چگونه انجام می شود؟

طبق تحقیقات انجام شده غربالگری سرطان سینه به روش های مختلفی انجام می شود. انواع مختلفی از غربالگری وجود دارد که متخصص زنان می تواند پیشنهاد دهد. می توانید بیشتر با متخصص زنان خود مشورت کنید تا بدانید کدام یک برای شما بهتر است. بیایید در مورد انواع غربالگری سرطان سینه صحبت کنیم:

 • ماموگرافی: این شامل یک فرآیند تابش اشعه ایکس برای شناسایی تومورهای بدخیم یا توده های پستان است. این نوع رایج غربالگری است زیرا امکان یافتن تومورهای سینه را در زنان با بافت متراکم فراهم می کند و انجام آن بسیار آسان است.
 • ماموگرافی دیجیتال: این یک فرآیند تابش دیجیتال برای تشخیص تومور و توده های سینه است. این از نظر غربالگری سینه نیز بسیار رایج است.
 • سونوگرافی: به این سونوگرافی نیز می گویند که امواج با فرکانس بالا برای تشخیص تومورهای جامد از کیست های مایع ایجاد می کند.
 • تصویربرداری رزونانس مغناطیسی MRI: یک فرآیند رایج است و یک تکنیک بسیار موثر در تشخیص سرطان مهاجم است.
 • ماموگرافی انتشار پوزیترون– این اشعه گاما را برای شناسایی سلول های سرطانی که معمولاً به عنوان PEM شناخته می شوند ایجاد می کند.
 • تصویربرداری گامای خاص سینه : این یک آشکارساز رادیواکتیو سلول سرطانی است.
 • خودآزمایی پستان: این فرآیندی است که در آن سینه را معاینه می کنید.
 • معاینه پستان توسط متخصص: این فرآیندی است که در آن متخصصان پستان شما را معاینه می کنند.

توصیه غربالگری سرطان سینه

توصیه می شود که زنان در هر سنی هر سال یک بار ماموگرافی انجام دهند. زنان ۵۰ تا ۷۴ ساله به طور متوسط در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه هستند، بنابراین توصیه می شود هر دو سال یکبار ماموگرافی انجام دهند. زنان ۴۰ تا ۴۹ ساله باید در مورد زمان مناسب و چند بار انجام ماموگرافی با متخصص زنان یا سایر پزشکان مشورت کنند. در صورت درخواست پزشکان، زنان زیر ۵۰ سال باید به فکر انجام غربالگری باشند.

چرا غربالگری سرطان سینه مهم است؟

به گفته سازمان بهداشت جهانی سرطان سینه شایع ترین علت مرگ و میر افراد در سراسر جهان است. در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲.۳ میلیون نفر به این سرطان مبتلا شدند که منجر به مرگ ۶۸۵۰۰۰ نفر شد. بنابراین، برای به حداقل رساندن میزان مرگ و میر، پیشگیری از آن مهم است تا درمان آن. غربالگری می‌تواند به یافتن مشکل در همان ابتدا کمک کند، جایی که می‌توان مشابه را به طور یکسان درمان کرد.

بسیاری از افراد هیچ علامت و نشانه ای را دریافت نمی کنند، زمانی که علائم سرطان پستان در زنان شروع می شود، برای درمان ریشه برای آنها خیلی دیر می شود. بنابراین انجام غربالگری سرطان سینه برای به دست آوردن نتیجه سریع و موثر بدون آسیب رساندن به غده بسیار مهم است.

تست های غربالگری سرطان سینه

آزمایش های غربالگری سرطان سینه در بسیاری از مکان ها مانند کلینیک ها، بیمارستان ها، اتاق های خصوصی یا مطب ها انجام می شود. رایج ترین تست های غربالگری سرطان سینه عبارتند از:

 • ماموگرافی
 • ام آر آی
 • معاینه بالینی پستان

فایده انجام غربالگری سینه چیست؟

غربالگری سرطان پستان در بندر عباس به یافتن هر گونه سلول سرطانی در غده پستانی در مراحل اولیه کمک می کند. اگر بتوان سلول سرطانی را در اولین مرحله ممکن شناسایی کرد تا شانس بیشتری برای زنده ماندن از بیماری داشته باشد، مفیدتر است. همچنین به شما کمک می کند تا از همان مراحل اولیه برای عواقب آن آماده باشید. به همین دلیل است که انجام غربالگری سالی یک بار یا هر دو سال یکبار توصیه می شود.

اهمیت غربالگری سرطان سینه

خطر غربالگری سرطان سینه

علاوه بر این، مفید بودن آن می تواند از چندین جهت مضر باشد. عوامل خطر به شرح زیر است:

 • زنان ممکن است با پریشانی غیرضروری روبرو شوند. از آنجایی که ماموگرافی اغلب نامشخص است، احتمال زیادی وجود دارد که بارها و بارها با شما تماس گرفته شود. این می تواند باعث ایجاد اضطراب بیش از حد در زنان شود.
 • غربالگری به عنوان تشخیص با اشعه ایکس شناخته می شود و اشعه ایکس می تواند برای سلامتی شما مضر باشد.
 • چندین غربالگری همراه با فشار خون بالا می تواند برای شما هزینه زیادی داشته باشد.

بیشتر بدانید : هورمون درمانی

کلام آخر

شما می توانید غربالگری سرطان سینه را انجام دهید تا بدانید که آیا مبتلا به سرطان هستید یا خیر، اما بسیار توصیه می شود که آن را از بهترین کلینیک یا بیمارستان انجام دهید تا بهترین نتیجه را بگیرید. همچنین می‌توانید در مورد نیاز به غربالگری با پزشک خود مشورت کنید، اگر پزشکتان به شما توصیه کند، بدون اتلاف یک ثانیه آن را انجام دهید.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *