/ دکتر افروز آزاد » بیماری های شایع زنان » فیبروم رحم و جراحی فیبروم رحمی در بندرعباس
۱۴ دقیقه
فیبروم رحم

فیبروم رحم و جراحی فیبروم رحمی در بندرعباس

آنچه می خوانید...

فیبروم رحم یک نوع شایع تومور غیرسرطانی است که می تواند در داخل و روی رحم شما رشد کند. همه فیبروم ها علائمی ایجاد نمی کنند، اما زمانی که علائم ایجاد می کنند، علائم می تواند شامل خونریزی شدید قاعدگی، کمردرد، تکرر ادرار و درد در حین رابطه جنسی باشد. فیبروم های کوچک اغلب نیازی به درمان ندارند، اما فیبروم های بزرگتر را می توان با دارو یا جراحی درمان کرد.

علائم فیبروم رحم چیست؟

فیبروم رحمی چیست؟

فیبروم رحم (که لیومیوم نیز نامیده می شود) نوعی تکثیر بافتی است که از عضله و بافت همبند دیواره رحم تشکیل شده است. این نوع تکثیر بافتی معمولا سرطانی (خوش خیم) نیست. رحم شما یک اندام گلابی شکل وارونه در لگن شماست. اندازه طبیعی رحم شما شبیه به لیمو است و جایی است که کودک در طول بارداری رشد و نمو می کند. فیبروم ها می توانند به صورت یک گره منفرد یا در یک خوشه رشد کنند. خوشه های فیبروم می توانند از اندازه ۱ میلی متر تا بیش از ۲۰ سانتی متر (۸ اینچ) قطر یا حتی بزرگتر متغیر باشند.

برای مقایسه، اندازه آن ها می تواند به اندازه یک هندوانه باشد. این توده ها می توانند در داخل دیواره رحم، داخل حفره اصلی اندام یا حتی در سطح بیرونی ایجاد شوند. فیبروم ها می توانند از نظر اندازه، تعداد و مکان در داخل و یا روی رحم شما متفاوت باشند.

شما ممکن است علائم مختلفی را با فیبروم رحم تجربه کنید و این ها ممکن است همان علائمی نباشند که یک زن دیگر مبتلا به فیبروم تجربه خواهد کرد. به دلیل منحصر به فرد بودن فیبروم ها، برنامه درمانی شما به فرد مورد نظر شما بستگی دارد.

علائم فیبروم رحم چیست؟

اکثر فیبروم ها هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و نیازی به درمان دیگری جز مشاهده منظم توسط پزشک زنان و زایمان ندارند. اینها معمولاً فیبروم های کوچک هستند. وقتی علائمی را تجربه نمی کنید، به آن فیبروم بدون علامت می گویند. فیبروم های بزرگتر می توانند باعث شوند که شما علائم مختلفی را تجربه کنید، از جمله:

 • خونریزی بیش از حد یا دردناک در طول قاعدگی
 • خونریزی بین قاعدگی
 • احساس پری در قسمت پایین شکم یا نفخ.
 • تکرر ادرار (این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که فیبروم به مثانه شما فشار بیاورد).
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • کمر درد
 • یبوست
 • ترشحات مزمن واژن
 • ناتوانی در ادرار کردن یا تخلیه کامل مثانه

افزایش اتساع شکم (بزرگ شدن)، که باعث می شود شکم شما باردار به نظر برسد. علائم فیبروم های رحمی معمولاً پس از یائسگی تثبیت می شوند یا از بین می روند زیرا سطح هورمون ها در بدن شما کاهش می یابد.

فیبروم چقدر شایع است؟

فیبروم ها در واقع یک نوع تکثیر بافتی بسیار رایج در لگن شما هستند. تقریباً ۴۰ تا ۸۰ درصد افراد فیبروم دارند. با این حال، بسیاری از مردم هیچ علامتی را از فیبروم در خود تجربه نمی کنند، بنابراین متوجه نمی شوند که فیبروم دارند. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شما فیبروم های کوچکی دارید که بدون علامت نامیده می شوند زیرا باعث نمی شوند چیز غیرعادی ای احساس کنید.

چه کسانی در معرض خطر فیبروم رحم هستند؟

چندین عامل خطر وجود دارد که می تواند در شانس شما برای ایجاد فیبروم نقش داشته باشد. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • چاقی و وزن بدن بالاتر (بیش از ۲۰ درصد بیشتر از وزنی که برای شما سالم تلقی می شود).
 • سابقه خانوادگی فیبروم
 • بچه دار نشدن
 • شروع زودرس قاعدگی (پریود شدن در سنین پایین).
 • سن دیرهنگام یائسگی

فیبروم ها در کجا رشد می کنند؟

چندین مکان در داخل و خارج رحم وجود دارد که فیبروم ها می توانند رشد کنند. محل و اندازه فیبروم های شما برای درمان شما مهم است. جایی که فیبروم‌های شما در حال رشد هستند، بزرگی آن ها و تعداد آن ها تعیین می‌کند که کدام نوع درمان برای شما بهتر عمل می‌کند یا اینکه آیا این درمان واقعا ضروری است.

نام‌های مختلفی برای مکان‌هایی که فیبروم‌های شما در داخل و روی رحم قرار دارند، داده می‌شود. این نام ها نه تنها محل قرار گرفتن فیبروم، بلکه نحوه اتصال آن را نیز توضیح می دهند. مکان های خاصی که می توانید فیبروم رحم داشته باشید عبارتند از:

 • فیبروم های زیر مخاطی: در این مورد، فیبروم ها در داخل فضای رحم (حفره) جایی که کودک در دوران بارداری رشد می کند، رشد می کند. به رشد توده ها در فضای خالی وسط رحم فکر کنید.
 • فیبروم های داخل دیواره: این فیبروم ها در دیواره خود رحم فرو می روند. کناره های رحم را مانند دیوارهای خانه تصور کنید. فیبروم ها در داخل این دیواره عضلانی در حال رشد هستند.
 • فیبروم های ساب سروزال: این فیبروم ها در قسمت بیرونی رحم قرار دارند و به دیواره بیرونی رحم متصل هستند.
 • فیبروم ساقه دار: کمترین شیوع نسبت به سایر انواع فیبروم را دارد، این فیبروم ها نیز در قسمت بیرونی رحم قرار دارند. با این حال، فیبروم های ساقه دار با یک ساقه نازک به رحم متصل می شوند. آن ها اغلب شکلی قارچ مانند دارند زیرا دارای ساقه و سپس در قسمت بالایی بسیار گسترده تر هستند.
فیبروم ها در کجا رشد می کنند؟

آیا فیبروم ها سرطانی هستند؟

بسیار نادر است که فیبروم دچار تغییراتی شود که آن را به یک تومور سرطانی یا بدخیم تبدیل کند. در واقع، از هر ۳۵۰ نفر مبتلا به فیبروم، یک نفر به بدخیمی مبتلا می شود. هیچ آزمایشی وجود ندارد که ۱۰۰٪ در تشخیص سرطان های نادر مرتبط با فیبروم پیش بینی کند. با این حال، افرادی که دارای رشد سریع فیبروم های رحمی یا فیبروم هایی هستند که در دوران یائسگی رشد می کنند، باید فورا مورد ارزیابی قرار گیرند.

علت ایجاد فیبروم رحم چیست؟

علل فیبروم شناخته شده نیست. بیشتر فیبروم ها در افراد در سنین باروری اتفاق می افتد. آن ها معمولاً در جوانانی که هنوز اولین قاعدگی خود را تجربه نکرده‌اند، دیده نمی‌شوند.

درد فیبروم رحمی چقدر است؟

در صورت داشتن فیبروم ممکن است احساسات مختلفی را تجربه کنید. اگر فیبروم های کوچکی دارید، ممکن است اصلاً هیچ احساسی نداشته باشید و حتی متوجه وجود آن ها نشوید. با این حال، برای فیبروم‌های بزرگ‌تر، می‌توانید ناراحتی‌ها و حتی دردهای مربوط به این بیماری را تجربه کنید. فیبروم ها می توانند باعث احساس کمردرد، دردهای شدید قاعدگی، دردهای شدید در شکم و حتی درد در حین رابطه جنسی شوند.

آیا فیبروم ها در طول زمان تغییر می کنند؟

 • فیبروم ها در واقع می توانند با گذشت زمان کوچک شده یا رشد کنند. آن ها می توانند به طور ناگهانی یا پیوسته در مدت زمان طولانی تغییر اندازه دهند.
 • این ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، اما در بیشتر موارد این تغییر در اندازه فیبروم با مقدار هورمون‌ها در بدن شما مرتبط است.
 • هنگامی که سطوح هورمونی در بدن شما زیاد باشد، فیبروم ها می توانند بزرگتر شوند. این می تواند در زمان های خاصی از زندگی شما اتفاق بیفتد، مانند دوران بارداری.
 • بدن شما در دوران بارداری سطوح بالایی از هورمون ها را برای حمایت از رشد جنین ترشح می کند. این افزایش هورمون ها همچنین باعث رشد فیبروم می شود. اگر می دانید قبل از بارداری فیبروم دارید، با پزشک خود صحبت کنید.
 • ممکن است لازم باشد برای مشاهده نحوه رشد فیبروم در طول بارداری تحت نظر باشید. فیبروم ها همچنین می توانند زمانی که سطح هورمون شما کاهش می یابد، کوچک شوند. این امر پس از یائسگی رایج است.
 •  هنگامی که یک زن یائسه می شود، میزان هورمون ها در بدن او بسیار کمتر می شود. این می تواند باعث کوچک شدن فیبروم ها شود. اغلب علائم شما پس از یائسگی نیز بهتر می شوند.

فیبروم رحم چگونه درمان می شود؟

درمان فیبروم های رحمی بسته به اندازه، تعداد و محل فیبروم ها و همچنین علائمی که ایجاد می کنند می تواند متفاوت باشد. اگر هیچ علامتی از فیبروم خود را تجربه نمی کنید، ممکن است نیازی به درمان نداشته باشید. فیبروم های کوچک اغلب می توانند به حال خود رها شوند. برخی از افراد هرگز هیچ علامتی را تجربه نمی کنند یا هیچ مشکلی در ارتباط با فیبروم ندارند.

فیبروم های شما در طول زمان به دقت بررسی می شوند، اما نیازی به اقدام فوری نیست. معاینات دوره ای لگن و سونوگرافی ممکن است توسط پزشک شما بسته به اندازه یا علائم فیبروم شما توصیه شود. اگر علائم فیبروم خود را تجربه می کنید، از جمله کم خونی ناشی از خونریزی زیاد، درد متوسط ​​تا شدید، مشکلات ناباروری یا دستگاه ادراری و روده.

برنامه درمانی شما به چند عامل بستگی دارد، از جمله:

 • تعداد فیبروم ها
 • اندازه فیبروم ها
 • جایی که فیبروم قرار دارد
 • چه علائمی را در رابطه با فیبروم تجربه می کنید
 • تمایل شما برای بارداری
 • تمایل شما به حفظ رحم

بهترین گزینه درمانی برای شما به اهداف باروری آینده شما نیز بستگی دارد. اگر می خواهید در آینده بچه دار شوید، برخی از گزینه های درمانی ممکن است گزینه مناسبی برای شما نباشد. هنگام بحث در مورد گزینه های درمانی، با پزشک خود در مورد افکار خود در مورد باروری و اهداف خود برای آینده صحبت کنید.

فیبروم رحم چگونه درمان می شود؟

جراحی فیبروم رحمی یا میومکتومی

میومکتومی روش جراحی برای برداشتن فیبروم از رحم است. فیبروم ها سرطانی نیستند. با این حال، آنها نیاز به درمان جراحی دارند.

مزایای روش میومکتومی

میومکتومی فیبروم های شما را از بین می برد و می تواند خونریزی و سایر علائم را تسکین دهد. زنانی که تحت میومکتومی قرار می‌گیرند، بهبود علائم فیبروم، از جمله کاهش خونریزی شدید قاعدگی و فشار لگن را گزارش می‌دهند.

چه کسانی به میومکتومی نیاز دارند؟

گاهی اوقات، سلول‌های سطوح داخلی رحم رشد می‌کنند و به فیبروم تبدیل می‌شوند. میومکتومی یک روش جراحی برای برداشتن فیبروم از رحم است. اکثر فیبروم ها اندازه کوچکتری دارند و هیچ علامتی ایجاد نمی کنند. بنابراین، آنها به هیچ درمانی نیاز ندارند، به جز مشاهده منظم توسط متخصص زنان. با این حال، فیبروم های بزرگ می توانند علائم مختلفی داشته باشند که نیاز به میومکتومی دارند. علائم فیبروم بزرگ عبارتند از مشکل در باردار شدن است. اگر فیبروم دارید که دیواره های رحم را تغییر داده و می تواند باعث ناباروری شود، میومکتومی برای بهبود شانس بارداری قبل از لقاح آزمایشگاهی انجام می شود.

میومکتومی روشی است که شانس بچه دار شدن را افزایش می دهد. نوع خاصی از فیبروم به نام فیبروم زیر مخاطی (رشدهای واقع در زیر لایه مخاطی) را از بین می برد. میومکتومی رحم را حفظ می کند و فقط فیبروم ها را استخراج می کند.

تشکیل فیبروم های رحمی معمولاً به دلیل هورمونی به نام استروژن است که باعث تکثیر سریع سلول ها می شود. اگر به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این هورمون به یائسگی نزدیک می شوید، می توانید در معرض خطر بیشتری برای ایجاد فیبروم باشید. همچنین ممکن است علائم این فیبروم ها با یائسگی تثبیت شود یا از بین برود. این به این دلیل است که سطح استروژن در بدن شما پس از یائسگی کاهش می یابد.

روش میومکتومی

دو روش برای انجام میومکتومی وجود دارد:

میومکتومی باز: به آن میومکتومی شکمی نیز می گویند و این روش برای فیبروم های بسیار بزرگ انتخاب می شود. یک برش در ناحیه شکم شما ایجاد می شود. برش می تواند در سراسر برش بیکینی باشد، یا می تواند بالا و پایین برود. سپس فیبروم های رحمی از دیواره های رحم خارج می شوند. سپس عضله رحم با استفاده از چندین لایه بخیه به هم دوخته می شود.

میومکتومی کم تهاجمی: انواع مختلفی از گزینه های کم تهاجمی برای میومکتومی وجود دارد. این جراحی معمولاً سرعت بهبودی سریع‌تری دارد.

میومکتومی لاپاراسکوپی استاندارد: در این جراحی چندین برش جزئی در شکم ایجاد می شود تا وسایل مورد نیاز برای حرکت فیبروم ها قرار گیرد. یکی از این ابزارها تلسکوپ کوچکی است که از طریق ناف وارد می شود. سپس فیبروم ها از طریق برش های کوچک یا گاهی از طریق واژن برداشته می شوند. جراح ممکن است برای کنترل دقیق حرکات ابزار در این نوع جراحی از کمک یک ربات استفاده کند.

میومکتومی تک پورت: برخلاف میومکتومی لاپاروسکوپی، این روش تنها از یک سوراخ در نزدیکی ناف برای همه ابزارها استفاده می کند. این باعث ایجاد یک برش کمی بزرگتر یا یک اسکار بعد از جراحی می شود، اما هیچ برش دیگری روی دیواره شکم وجود ندارد.

میومکتومی هیستروسکوپی: در این نوع جراحی هیچ برشی ایجاد نخواهد شد. زمانی که فیبروم ها در محل مناسب داخل رحم قرار گیرند، جراح دوربین تخصصی را از طریق واژن قرار می دهد. این دوربین دارای ضمیمه ای است که فیبروم ها را مستقیماً از واژن خارج می کند. برای تمام جراحی ها، پس از اتمام عمل، ابزارها برداشته می شوند. در صورت وجود برش، بسته و بانداژ می شود.

قبل از جراحی میومکتومی چه چیزی را باید انتظار داشت؟

قبل از جراحی، متخصص زنان و زایمان شما درمان مناسب را بسته به علائم و نشانه های شما و موقعیت، اندازه و تعداد فیبروم های موجود در رحم انتخاب میکند. قبل از جراحی، جراح شما چندین آزمایش تشخیصی برای تعیین اندازه، محل و تعداد فیبروم ها می خواهد. این تست ها عبارتند از:

 • آزمایش فیزیکی: متخصص زنان می تواند فیبروم ها را در طول یک معاینه منظم لگن احساس کند. برای تایید و تعیین محل دقیق باید آزمایشات دیگری انجام شود.
 • سونوگرافی: این روش با استفاده از امواج صوتی تصویری از اندام های داخلی شما ایجاد می کند. بسته به اندازه رحم، سونوگرافی از طریق روش ترانس واژینال (از طریق واژن) یا ترانس شکمی (از طریق شکم) انجام می شود.
 • تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI): در این روش از آهن ربا و امواج رادیویی برای ایجاد تصاویر دقیق از اندام های داخلی شما استفاده می شود.
 • توموگرافی کامپیوتری (CT): تصاویر اشعه ایکس از طریق سی تی اسکن از زوایای مختلف گرفته می شود.
 • هیستروسکوپی: در هیستروسکوپی از دستگاهی به نام اسکوپ برای بررسی فیبروم های داخل رحم استفاده می شود. این دستگاه دارای یک لوله نازک و بلند است که یک دوربین کوچک به آن متصل است. یک اسکوپ از واژن و دهانه رحم شما عبور می کند و سپس برای گرفتن عکس به داخل رحم شما حرکت می کند.
 • هیستروسالپنگوگرافی (HSG): ابتدا ماده حاجب در داخل رحم تزریق می شود و سپس عکسبرداری دقیق با اشعه ایکس از رحم انجام می شود.
 • سونو هیستروگرافی: این روش تصاویر دقیق تری نسبت به سونوگرافی استاندارد ارائه می دهد. این یک آزمایش تصویربرداری است و یک کاتتر به صورت ترانس واژینال قرار می گیرد. سالین از طریق آن کاتتر وارد می شود. مایع اضافی از سالین به ایجاد تصویر واضح‌تر کمک می‌کند.
 • آزمایش خون: آزمایش خون برای بررسی وضعیت کم خونی و رد هرگونه عفونت کلیه انجام می شود.

بهبودی و نتایج بعد از جراحی میومکتومی

زمان بهبودی پس از میومکتومی بسته به روش مورد استفاده و اندازه و تعداد فیبروم های برداشته شده متفاوت است. به طور کلی، میومکتومی لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی دوره نقاهت کوتاه تری نسبت به میومکتومی شکمی دارند. داروهای ضد درد و محدودیت فعالیت ممکن است در طول دوره نقاهت تجویز شود.

پس از میومکتومی، بسیاری از زنان از علائمی مانند درد لگن، خونریزی شدید قاعدگی و فشار بر مثانه یا روده تسکین می یابند. این روش همچنین می تواند نتایج باروری را برای زنانی که به دلیل فیبروم دچار ناباروری شده اند، بهبود بخشد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که میومکتومی حاملگی را تضمین نمی کند یا از عود فیبروم در آینده جلوگیری نمی کند.

خطرات و عوارض احتمالی جراحی میومکتومی

در حالی که میومکتومی به طور کلی بی خطر در نظر گرفته می شود، مانند هر روش جراحی، خطرات و عوارض بالقوه خاصی را به همراه دارد. اینها می تواند شامل خونریزی، عفونت، آسیب به اندام های اطراف، تشکیل بافت اسکار و خطرات مرتبط با بیهوشی باشد. احتمال عوارض به عوامل مختلفی از جمله اندازه و محل فیبروم ها، روش جراحی مورد استفاده و سلامت کلی هر بیمار بستگی دارد.

پس از میومکتومی، قرار ملاقات های منظم با متخصص زنان برای نظارت بر روند بهبود و رفع هرگونه نگرانی مهم است. ضروری است که در مورد علائم جدید، خونریزی غیرطبیعی یا مشکلات باردار شدن با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

نتیجه گیری

در نتیجه، میومکتومی یک روش جراحی است که برای برداشتن یا کاهش اندازه فیبروم ها از رحم انجام می شود. این دارو علائم را تسکین می دهد، باروری را حفظ می کند و نتایج بارداری را برای زنان مبتلا به فیبروم بهبود می بخشد. انتخاب روش میومکتومی به عواملی مانند ویژگی های فیبروم، ترجیح بیمار و تخصص جراح بستگی دارد. برای تعیین مناسب ترین گزینه درمانی بر اساس شرایط فردی، مشورت با یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط بسیار مهم است.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *