/ دکتر افروز آزاد » تشخیص بیماری های زنان » پاپ اسمیر در بندرعباس
۷ دقیقه
پاپ اسمیر در بندرعباس

پاپ اسمیر در بندرعباس

آنچه می خوانید...

پاپ اسمیر در بندرعباس، در واقع یک نوع آزمایش است که به تشخیص سرطان دهانه رحم به پزشک کمک می کند. تشخیص زودهنگام این سول‌های غیر طبیعی با آزمایش پاپ اسمیر اولین قدم برای توقف این نوع از سرطان است. در این آزمایش سلول هایی از دهانه رحم جمع آوری می شوند. دهانه رحم در پایین رحم و در ناحیه بالای واژن شما قرار دارد. در صورتی که دهانه رحم به موقع و به کمک تست پاپ اسمیر مورد بررسی قرار گیرد، بیمار شانس بالاتری به منظور درمان خواهد داشت. بعلاوه، تست پاپ اسمیر این امکان را بوجود می آورد که که هر نوع تغییر غیر عادی در بافت سلول های دهانه رحم مورد تشخیص و بررسی قرار گیرد. همچنین پزشک قادر باشد تا از ابتلای به سرطان پیشگیری کند.

هدف از انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

این آزمایش همان گونه که پیش از این به آن اشاره شد با هدف غربالگری سرطان دهانه رحم صورت می پذیرد. اغلب پاپ اسمیر در بندرعباس به همراه معاینه لگن برای بیماران انجام می گردد. در بانوانی که سن آن ها بالای ۳۰سال است این امکان وجود دارد که با آزمایش ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام شود. ویروس HPV در واقع نوعی عفونت مقاربتی  با شیوع بالا است که ممکن است موجب ابتلا سرطان دهانه رحم شود. گاهی اوقات آزمایش HPVممکن است به جای پاپ اسمیر توصیه و انجام گردد.

هدف از انجام تست پاپ اسمیر چیست؟

چه افرادی نیاز به انجام تست پاپ اسمیر دارند؟

متخصصان معمولا توصیه می کنند که بانوان باید هر ۳ سال یکبار از سن ۲۱سالگی تست پاپ اسمیر را انجام دهند. چون این امکان وجود دارد که بعضی از بانوان در معرض ابتلا به سرطان و یا نوع خاصی عفونت باشند.

در اینگونه مواقع گاها پزشک تشخیص می دهد که باید تست به طور مکرر انجام گیرد:

 • داشتن HIV  مثبت
 • سیستم ایمنی بدن شما بخاطر شیمی درمانی و یا پیوند شدن عضو ضعیف شده باشد.
 • در صورتی که سن شما بالای ۳۰ سال است و در مدت انجام آزمایشات نتایج غیر عادی دیده نشده است.

اگر با دیگر آزمایش ها همانند تست HPV بطور همزمان انجام شود این امکان وجود دارد که هر ۵ سال یکبار شما به اینگونه آزمایشاتی احتیاج داشته باشید.

HPV  نوعی ویروس است که موجب بوجود آمدن زگیل تناسلی می گردد و احتمال مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم را بیشتر می کند.

چند بار باید تست پاپ اسمیر بدهیم؟

به صورت کلی پزشکان توصیه دارند که پاپ اسمیر را هر ۳ سال یکبار برای بانوان ۲۱ تا ۶۵ سال باید تکرار کرد.

اگر این تست به همراه آزمایش HPV انجام گردد، خانم هایی که بالای ۳۰سال هستند می توانند هر ۵سال یکبار این آزمایش را انجام بدهند.

در صورتی که، بیمار عوامل خطرسازی را داشته باشد، پزشک بدون توجه به اینکه بیمار در چه سنی قرار دارد انجام پاپ اسمیر در بندرعباس بصورت مکرر را توصیه خواهد کرد. این عوامل که خطر ساز هم هستند به صورت زیر هستند:

 • وضعیت بیمار در مرحله ای باشد که سلول‌های پیش سرطانی تشخیص داده شده اند.
 • اگر در معرض دی اتیل استیل بسترول پیش از تولد باشید.
 • مبتلا به عفونت HIV باشید.
 • دارای ضعف سیستم ایمنی به خاطر پیوند عضو،انجام شیمی درمانی و یا استفاده مزمن از کورتیکواستروئیدها باشید.
 • در صورتی که سیگار مصرف می کنید.

چه کسانی می‌توانند تست پاپ اسمیر را ادامه ندهند؟

در مواردی که خاص هستند پزشک تصمیم می گیرد آزمایش پاپ اسمیر را متوقف کند که این موارد شامل موارد زیر می شوند:

پس از هیسترکتومی

بعد از هیسترکتومی، یعنی عملی که در آن رحم برداشته می شود، باید از پزشکتان بپرسید که آیا باز هم به تست پاپ اسمیر نیاز دارید یا نه. در صورتی که هیسترکتومی در شرایط غیر سرطانی مثل فیبروم انجام شده باشد، این امکان وجود دارد که لازم باشد که تست متوقف شود، ولی در صورتی که هیسترکتومی در شرایط سرطانی انجام شده باشد، پزشک امکان دارد ادامه دادن این نوع نوع تست ها را به بیمار خود توصیه نماید.

افزایش سن

متخصصان بر این باورند که کسانی که آزمایشات منفی تا سن ۶۵ سال دارند، می توان از سن ۶۵ سالگی به بعد تست هایشان را متوقف کرد.

عوارض و خطرات ناشی از تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر در واقع شیوه ای مورد اعتماد برای انجام غربالگری سرطان دهانه رحم به حساب می آید. با این وجود این امکان هست که خطاهایی هم در این تست وجود داشته باشد و بیماران نتایج اشتباه منفی ای را دریافت کنند.

در واقع به این معناست که آزمایش این را نشان می دهد که هیچگونه ناهنجاری ای وجود ندارد، حتی در صورتی که سلول های غیرعادی وجود داشته باشند. نتیجه منفی کاذب به این معنا نیست که اشتباهی در فرآیند  آزمایش اتفاق افتاده است.

عواملی که قادرند موجب شوند نتیجه منفی کاذب بدست بیاید به صورت زیر است:

 • نبود سلول‌های کافی
 • کم بودن سلول‌های غیرعادی
 • وجود داشتن خون و یا سلول‌های التهابی که سلول‌های غیر عادی را پوشانده اند.

با این وجود، در صورتی که سلول‌های غیرعادی در یک تست تشخیص داده نشوند، در آزمایشات بعدی یقینا نشان داده می شوند.

تشخیص عفونت با تست پاپ اسمیر

این تست می تواند سلول های غیرعادی دهانه رحم را پیش از سرطانی شدنشان تشخیص دهد. بیشتر آزمایش‌های HPVدر حین انجام تست پاپ اسمیر انجام می گردد، تا ویروس  HPV  را که یکی از دلائل اصلی سرطان رحم است، مرود ارزیابی قرار دهند. نتایجی که نامشخص و یا غیر عادی هستند احتمالا در تست پاپ اسمیر که نشان دهنده عفونت، وجود سرطان و یا موارد دیگر است از طرف پزشک قابل تشخیص است.

تشخیص عفونت با تست پاپ اسمیر

سن انجام پاپ اسمیر

به شما توصیه می شود که از سن ۲۱ سالگی انجام تست پاپ اسمیر در بندرعباس را آغاز کنید. در صورتی که، نتیجه تست برای شما طبیعی است، به احتمال زیاد پزشک به شما خواهد گفت که می توانید تست بعدی خود را ۳سال بعد انجام بدهید.

نحوه آمادگی برای انجام تست پاپ اسمیر

برای اطمینان از موثر بودن نتایج آزمایش پاپ اسمیر، پیش از انجام آزمایشات به موارد زیر توجه داشته باشید:

 1. دو روز پیش از انجام تست از داشتن رابطه جنسی، دوش گرفتن، استفاده از داروهای واژینال، فوم‌ها، کرم‌ها  و یا ژل‌های اسپرم کش حتما خودداری کنید؛ زیرا این امکان هست که سلول‌های غیر عادی شسته و پنهان گردد.
 2. اکیدا توصیه می‌شود که حین قاعدگی این تست را انجام ندهید و بعد از تمام شدن آن برای تست اقدام کنید.

اقدامات پس از انجام تست پاپ اسمیر

بعد از انجام تست پاپ اسمیر می‌توانید بدون هیچ محدودیتی فعالیت‌های عادی روزمره خود را انجام دهید. بعد از انجام تست ممکن است کمی خونریزی داشته باشید، بنابراین باید از پد استفاده کنید. اگر لکه بینی شما بیش از یک روز طول بکشد حتما این مسئله را با پزشک خود در میان بگذارید. همچنین ممکن است بعد از انجام تست پاپ اسمیر دچار گرفتگی عضلات بشوید که میتوانید از کیسه آب گرم برای این درد و گرفتی استفاده کنید تا آن را کاهش دهید و یا اینکه مسکن مصرف نمایید.

در صورت داشتن چه علائمی باید تست پاپ اسمیر انجام داد ؟

 • ترشحات غیر طبیعی واژن
 • خونریزی شدید خارج از دوره های قاعدگی
 • درد یا خونریزی در واژن در زمان انجام یا بعد از رابطه جنسی

تست HPV همراه با تست پاپ: به این روش آزمایش همزمان نیز گفته میشود. اگر نتیجه هر دو تست طبیعی بشود، پزشک به شما پیشنهاد میدهد که می‌توانید پنج سال برای آزمایش غربالگری بعدی خود صبر کنید.

چه زمانی بعد از انجام تست پاپ اسمیر می‌توان رابطه جنسی داشت؟

اغلب مشکلی برای رابطه جنسی بعد از انجام تست پاپ اسمیر ندارید. با این حال اگربرخی از علائم زیر را پس از انجام این تست رخ داد، باید از رابطه جنسی تا زمان بهبودی حتما خودداری کنید:

 • خونریزی بیش از حد باشد که باید این مورد را با پزشک در میان بگذارید.
 • ترشحاتی با بوی بد از واژن خارج ‌شود.
 • داشتن تب و لرز
 • داشتن درد در شکم

هزینه تست پاپ اسمیر

هزینه‌های این تست بر اساس شرایط متفاوتی تعیین می‌شود که این موارد میتواند شامل: هزینه  کلینیکی که مراجعه می‌کنید و یا شهری که سکونت دارید. همچنین مهمترین عامل تجربه و مهارت متخصص زنانی است که به آن مراجعه  کرده‌اید. عوامل دیگری نیز در هزینه پاپ اسمیر تاثیر دارد که با مراجعه به پزشک متخصص خود میتوانید از قیمت دقیق ان آگاه شوید.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *