۶ دقیقه
کولپوسکوپی

کولپوسکوپی چیست؟

آنچه می خوانید...

کولپوسکوپی روشی برای تشخیص بیماری سرطان دهانه رحم است که با استفاده از این شیوه پزشک می تواند سلول های دهانه رحم را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد. در روند بررسی این سلول ها در صورتی که به موارد مشکوک برخورد کند می تواند از این سلول ها نمونه گیری کند و به منظور بررسی دقیق تر به آزمایشگاه بفرستد.  

در واقع کولپوسکوپی با دقت بالایی که دارد و از ۹۹% هم بالاتر است می تواند سلول های سلول های سرطانی خوش خیم و بدخیم را تشخیص دهد و از روند گسترش و افزایش شان پیشگیری کند. این در حالی است که عملکرد درست شیوه هایی مانند پاپ اسمیر فقط ۶۰% است.

بیشتر بدانید : تفسیر جواب کولپوسکوپی

به چه کسانی انجام کولپوسکوپی پیشنهاد می‌ شود؟

 • هنگامی که نتایج بدست آمده از تست پاپ اسمیر غیر نرمال باشد و احتمال رشد سلول های سرطانی وجود داشته باشد.
 • کسانی که به زخم و یا ترشحات غیرنرمال واژن دچارند.
 • کسانی که به زخم مزمن دهانه رحم دچار هستند.
 • کسانی که زگیل تناسلی دارند.
 • کسانی که بعد از برقراری رابطه جنسی، مشکل لکه بینی دارند.
 • کسانی که ظاهر و شکل دهانه رحم آن ها، غیر طبیعی است.

دستگاه کولپوسکوپ

دستگاه کولپوسکوپ دارای دو چشمی است و پزشک زنان از این راه درون واژن را می بیند. به کمک زوم کردن روی قسمت های مختلف دهانه رحم قادر است زخم های کوچک را دیده و اگر سلولی غیر طبیعی مشاهده کند، آن را با اسپری رنگ آمیزی خواهد کرد.

علاوه بر این، پزشک شما قادر است تصاویر را به منظور بررسی و آنالیز دقیق تر به کمک مانیتور و نرم افزاری که به دستگاه متصل است ببیند. بعد از رنگ آمیزی نقاط مشکوک  نمونه برداری کند که به این اقدام بیوپسی گفته می شود. سپس نمونه ها را به آزمایشگاه می فرستد و مطابق نتیجه، نوع درمان را تعیین می کند.  

   

دستگاه کولپوسکوپ

مزایای کولپوسکوپی

کولپوسکوپی قادر است انواعه سرطان های زنانه و سلول های مشکوک به سرطان را در ابتذا تشخیص دهد و با معالجه به موقع از پیشرفت جلوگیری کند.

 • دقت این دستگاه (کولپوسکوپی) خیلی بالاست (بالای ۹۹ درصد)
 • توانایی تشخیص زخم های پیش بد خیمی که احتمال این وجود دارد که به سلول های سرطانی تبدیل شوند.

آمادگی های پیش از انجام کولپوسکوپی

نکات زیر پیش از انجام کولپوسکوپی الزامی هستند:

 • فرد در زمان پریود نباشد.  
 • تا دو روز پیش از عمل نباید رابطه جنسی داشته باشد.
 • از دو روز پیش از انجام کولپوسکوپی، از گرفتن دوش واژینال خودداری کند.
 • به مدت دو روز از دارو ها و پماد های وازینالی استفاده نکرده باشد.
 • با خود یک عدد نوار بهداشتی داشته باشد، تا اگر بعد از بیوپسی خونریزی مختصری داشت از آن استفاده کند.  
 • اگر باردار است و یا از نوعی داروی خاص استفاده می کند، این نکته مهم را با پزشک خود  در میان گذارد.

عوارض کولپوسکوپی

کولپوسکوپی کاملا بی درد است و هیچ گونه عارضه ای ندارد. فقط به خاطر عمل بیوپسی برخی از بانوان  پس از نمونه برداری ممکن است خیلی مختصر لکه بینی داشته باشند. در واقع به کمک این روش، حتی در زمان بارداری نیز می توان فرد را مورد آزمایش و نمونه برداری قرار داده و تنها در دوران قاعدگی است که مشاهده سلول های درون واژن سخت می شود.

مراقبت‌های بعد از کولپوسکوپی

اگر همراه با کولپوسکوپی، برای فرد بیوپسی هم انجام شود، ممکن است از ۲ تا ۴ روز آینده درد داشته باشد. در اینصورت باید از قرص بروفن استفاده کند. علاوه بر این، توصیه می شود تا ۲۴ساعت از داشتن رابطه جنسی پرهیز کنید.

علت انجام کولپوسکوپی

دکتر متخصص زنان در موارد زیر کولپوسکوپی را توصیه می کند:

 •  در صورتی که تست پاپ اسمیر فرد نرمال نباشد.
 • در صورتی که بیمار پس از برقراری رابطه جنسی، خونریزی داشته باشد.
 • در صورتی که زائده و یا رشد غیرنرمال بافتی در دهانه رحم، ولو و یا واژن دیده شود.  

بعلاوه به منظور تشخیص عارضه هایی که در زیر آمده اند می توان از کولپوسکوپی استفاده کرد:

 • تشخیص اینکه باید زگیل تناسلی درمان شود.
 • مشکل التهاب دهانه رحم یا همان سرویکس
 • مشاهده سلول های غیرعادی در دهانه رحم، پیش سرطانی، واژن یا ولو
علت انجام کولپوسکوپی

توصیه هایی برای بعد از انجام کولپوسکوپی

داشتن درد های در ناحیه شکم که مشابه پریود است و بعد از انجام کولپوسکوپی غیر طبیعی نیست. این نوع درد ها پس از کولپوسکوپی کمتر می شوند. اگر با این مواجه شدید که این درد های شکمی کاهش نمی یابند می توانید از مسکن هایی مانند استامینوفن، ایبوبروفن یا ناپروکسن مصرف کنید. ولی بصورت همزمان یک یا دو قرص بیشتر استفاده نکنید، مگر اینکه این دستور پزشکتان باشد. توجه داشته باشید که استفاده بی اندازه از استامینوفن ممکن است مضر باشد.  

مشاهده ترشحات واژینال برای مدت زمان یک تا دو هفته بعد از کولپوسکوپی عادی است. این ترشحات اول رنگی بین قرمز و قهوه ای هستند، به تدریج با بهبود یافتن دهانه رحم رنگشان روشن تر شده و نرمال خواهند شد. در صورتی که خونریزی بیشتر از حالت پریود بود و یا از چند هفته بیشتر طول کشید و ترشحات بودار داشتید. باید حتما به پزشک خود مراجعه کنید؛ زیرا این امکان وجود دارد که به آنتی بیوتیک احتیاج داشته باشید.

بیشتر بخوانید: سرطان واژن   

مراحل انجام کولپوسکوپی

کولپوسکوپی به طور معمول در مطب پزشک انجام می گردد و بین ده تا ۲۰ دقیقه زمان می برد. علاوه بر این، نیازی به بیهوشی ندارد. اقداماتی که قبل از انجام آزمایش باید انجام شوند شامل موارد زیر هستند:

 1. مانند معاینه لگن و یا پاپ اسمیر، به پشت دراز بکشید و پاها را در دو طرف تخت ژنیکولوژی قرار دهید.
 2. پزشک شما دستگاه کولپوسکوپ را در فاصله ای چند سانتی متری از ولو قرار می دهد و سپس یک اسپکولوم را در درون واژن می گذارد. اسپکولومدر واقع کاری که می کند این است که دیواره های واژن را بازتر نگه داشته تا پزشک قادر باشد دهانه رحم را به درستی مشاهده کند.
 3. دهانه رحم و واژن با محلول سرکه و پنبه پاک می شوند، تا مخاط درون واژن از بین رفته و بافت های غیر نرمال به شکل برجسته تر دیده شوند.  
 4. کولپوسکوپ به درون واژن برخورد نخواهد کرد  و تنها ممکن است از نقاطی که مشکوک هستند عکس برداری و یا نمونه برداری کند.
 5. بعد از بیوپسی، معمولا از محلولی استفاده می کنند که به کنترل خونریزی کمک خواهد کرد. نام این محلول مونسل است و در بیشتر موارد موجب ایجاد ترشحات تیره رنگ می شود که پس از انجام عمل و تا چند روز به رنگ قهوه ای دیده می شود.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *