/ دکتر افروز آزاد » بیماری های شایع زنان » کیست درموئید تخمدان چیست؟
۶ دقیقه
کیست درموئید تخمدان

کیست درموئید تخمدان چیست؟

آنچه می خوانید...

آشنایی نداشتن خانم ها ازبیماری و علائم کیست تخمدان  سبب  ایجاد مشکلات بسیاری برای آن ها شده است. حتی کیست تخمدان ممکن است سبب مرگ فرد مبتلا به این بیماری شود.

کیست درموئید تخمدان یک تومور عجیب و غریب، معمولاً خوش‌خیم، در تخمدان که معمولاً حاوی بافت‌های متنوعی از جمله مو، دندان، استخوان، تیروئید و غیره است. در داخل کیسه تخمک (تخمدان) نگهداری می شود. این سلول از آنجایی که پتانسیل کامل دارد، می‌تواند تمام ردیف‌های سلولی لازم برای تشکیل بافت‌های بالغ و ساختارهای اغلب قابل تشخیص مانند مو، استخوان و مواد چربی (چربی)، بافت عصبی و دندان‌ها را ایجاد کند.

کیست درموئید

کیست درموئید ممکن است در هر سنی ایجاد شود، اما سن اولیه تشخیص در سال‌های باروری است. میانگین سنی ۳۰ سال است. تا ۱۵ درصد از زنان مبتلا به تراتوم تخمدان آنها را در هر دو تخمدان دارند. اندازه کیست های درموئید می تواند از یک سانتی متر (کمتر از نیم اینچ) تا قطر ۴۵ سانتی متر (حدود ۱۷ اینچ) متغیر باشد. این کیست ها می توانند باعث پیچ خوردگی تخمدان شوند و خون رسانی آن را به خطر بیندازند. هرچه کیست درموئید بزرگتر باشد، خطر پارگی همراه با ریختن محتویات چرب بیشتر است که می تواند مشکلاتی با چسبندگی، درد و غیره ایجاد کند. اگرچه اکثریت بزرگ (حدود ۹۸٪) این تومورها خوش خیم هستند، بخش باقی مانده (حدود ۲٪) ) سرطان هایی مانند سرطان تخمدان، سرطان واژن و … بدخیم می شود.

برداشتن کیست درموئید معمولاً درمان انتخابی است. این کار را می توان با لاپاراتومی (جراحی باز) یا لاپاراسکوپی (با اسکوپ) انجام داد. پیچ خوردگی تخمدان توسط کیست یک مورد اورژانس است و نیاز به جراحی فوری دارد.

زنان در سنین باروری در معرض خطر بیشتری برای ایجاد کیست درموئید تخمدان هستند – یک نوع رشد منحصر به فرد بسیار متفاوت از هر کیست دیگری.

زنان بدون علامت

تشخیص زودهنگام کیست درموئید تخمدان نیز مهم است زیرا این تنها کیست است که می تواند به صورت دوطرفه ایجاد شود – به این معنی که اگر در یک تخمدان وجود داشته باشد، ممکن است در تخمدان دیگر وجود داشته باشد. بنابراین، چگونه یک زن می تواند بفهمد که کیست درموئید روی تخمدان خود دارد؟ زنان در اکثر مواقع بدون علامت هستند، اما علائم به خصوص زمانی که کیست بزرگ شده باشد، وجود دارد. در برخی موارد با انجام سونوگرافی  و بررسی ناباروری تشخیص داده می شود.

یک کیست درموئید بزرگ می تواند باعث درد شکم، خونریزی غیرطبیعی و مقاربت دردناک شود. کیستی که روی مثانه زن فشار می آورد نیز می تواند باعث مشکل در ادرار شود. تهوع، استفراغ، تغییر وزن و فشار در ناحیه لگن نیز از علائم هستند.

زنان بدون علامت

از علائم ابتلا به کیست درموئید تخمدان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

درد در ناحیه شکم

عفونت‌های ادراری

احساس درد در هنگام رابطه جنسی

حالت تهوع

استفراغ

افزایش وزن غیرطبیعی

تب و لرز

خونریزی‌های غیرعادی از واژن

ترشحات زیاد و چرکی واژن

بزرگ شدن شکم

گاهی هیچ علائمی در فرد وجود ندارد؛ اما به صورت ناگهانی علائم بسیار شدیدی مانند درد غیرقابل تحمل در ناحیه شکم و قسمت پایینی کمر باعث می‌شود بیمار به اورژانس مراجعه کند. در این گونه موارد به احتمال زیاد کیست باعث پیچش تخمدان شده و باید هر چه سریع‌تر بیمار جراحی شود.

زنانی که مبتلا به کیست درموئید تخمدان هستند باید نکات زیر را در نظر داشته باشند:

این یک وضعیت بسیار رایج است. کیست های درموئید حدود ۲۰ درصد از کل تومورهای غیرطبیعی موجود در تخمدان ها را تشکیل می دهند. این شایع ترین رشد غیر طبیعی در زنان کمتر از ۲۰ سال در نظر گرفته می شود.

کیست مویی تخمدان از جمله کیست هایی است که درمان دارویی ندارد. روش درمان کیست مویی بستگی به اندازه کیست دارد . در اندازه های کوچک با توجه به شرایط بیمار و نظر پزشک جراح زنان، تحت نظر گرفتن و پیگیری با سونوگرافی تخمدان انجام شود

گاهی نیز کیست ممکن است در دوران بارداری ظاهر شود. کیست های درموئید را می توان در زمان بارداری تشخیص داد. پزشکان تمام تلاش خود را برای رها کردن آن تا پس از تولد نوزاد انجام می دهند، اما ممکن است در موارد نادری که به نظر می رسد در معرض خطر پیچ خوردگی باشد، آن را بردارند.

کیست درموئیدی که هنوز دست نخورده است را می توان برداشت و در بیشتر موارد به روش لاپاراسکوپی انجام داد. این رویکرد غیر تهاجمی معمولاً به زنان اجازه می دهد تا تنها چند ساعت پس از عمل به خانه بازگردند و همیشه به معنای از دست دادن تخمدان نیست. هدف اولیه برداشتن کیست با این امید است که بخشی از تخمدان همچنان در جای خود باقی بماند.  در بیش از نیمی از موارد موفقیت آمیز است.

هدف پزشکان نجات تخمدان است. یک زن تنها به ۱۰ درصد از یک تخمدان نیاز دارد تا هورمون های مورد نیاز بدنش را برای تمام زندگی به او بدهد. و برای زنان در سنین باروری، ما می‌خواهیم تا حد امکان تخمدان را ذخیره کنیم.

نحوه عمل جراحی درموئید تخمدان

جراحی درموئید تخمدان معمولاً به دو صورت انجام می شود:

  سیستکتومی: اگر کیست موی تخمدان در حین عمل بدون برداشتن رحم برداشته شود ، به آن “سیستکتومی تخمدان” می گویند.

افتراکتومی: اگر کیست بسیار بزرگ باشد یا تخمدان به شدت آسیب ببیند ، ممکن است تخمدان و کیست با هم برداشته شوند ، که به آن “اووفورکتومی تخمدان” می گویند.

بعد از جراحی

جراحی کیست درموئید تخمدان معمولا بدون عارضه است و به صورت سرپایی انجام می شود ، بنابراین بیمار می تواند بعد از جراحی مرخص شود. در اکثر موارد ، بیمار پس از یک تا دو هفته به طور کامل بهبود می یابد. اگر در حین عمل جراحی تخمدان های شما برداشته نشد ، احتمال بارداری بعد از جراحی کیست درموئید وجود دارد. بعید است که کیست های درموئید بعد از عمل عود کنند ، مگر اینکه کیست های کوچکی روی تخمدان وجود داشته باشد که در زمان جراحی تشخیص داده نشده باشد.

آیا کیست درموئید تخمدان موجب نازائی می شود؟

 کیست درموئید تخمدان معمولا باعث نازایی نمیشود. اگر اندازه کیست مویی تخمدانی زیر ۵ سانتی متر باشد مشکلی را برای فرد ایجاد نمیکند. ایجاد سرطان تخمدان در این توده نادر است؛ خصوصا در خانم‌های زیر ۴۰ سال، اما کیست به خودی خود از بین نمیروند و برای از بین بردن آن ها عمل جراحی لازم است.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *