/ دکتر افروز آزاد » بیماری های شایع زنان » انواع عفونت های واژن، علل و پیشگیری از آن
۱۶ دقیقه
انواع عفونت واژن در زنان

انواع عفونت های واژن، علل و پیشگیری از آن

آنچه می خوانید...

عفونت واژن یا واژینیت شرایطی است که اغلب منجر به تجمع باکتری یا التهاب در ناحیه واژن و همچنین فرج می شود. عفونت واژن معمولا با خارش، سوزش، ترشح، درد و بسیاری از دلایل دیگر مشخص می شود. اینها اتفاقات بسیار رایجی هستند و نوجوانان یا زنان در اوایل دهه ۴۰ سالگی خود هستند. زنان در سنین باروری به احتمال زیاد به عفونت واژن بخصوص در دوران بارداری مبتلا می شوند و بنابراین برای مادران باروری بسیار مهم است که بهداشت صمیمی را در اولویت قرار دهند.

عفونت واژن در زنان

بیشتر بخوانید : دلایل خونریزی غیرطبیعی رحمی

پی بردن به دلیل عفونت کلیدی است و می توانید این کار را با حذف یک محصول در یک زمان انجام دهید تا زمانی که محصول قطعی که باعث التهاب می شود را به صفر برسانید. با این گفته، تشخیص علت عفونت آسان تر از انجام آن است، در این صورت، مشاوره با پزشک بهترین راه حل است.

در حالی که برخی از عفونت های واژن به دلیل انواع بیماری های مقاربتی در زنان ایجاد می شوند، سایر عفونت های بسیار رایج این گونه نیستند. به نظر می‌رسد برخی از زنان به دلایلی که کاملاً واضح نیستند، نسبت به سایرین مستعد ابتلا به عفونت‌های واژن هستند. با این وجود، بهتر است که به دانش برخی از رایج ترین انواع واژینیت آگاه باشید، زیرا زنان در گروه های سنی ۱۴ تا ۵۰ سال حداقل یک بار در طول زندگی خود به عفونت مبتلا می شوند.

عفونت واژن یا واژینیت چیست؟

به عبارت ساده، واژینیت التهاب واژن است. واژینیت یک اصطلاح ابتدایی برای التهاب واژن است، اما این اختلال واقعی می تواند بسیار متفاوت باشد. به دلیل عدم تعادل باکتری ها و مخمرهای طبیعی که در واژن زندگی می کنند، مقصران مختلف روزانه می توانند منجر به واژینیت شوند. عواملی مانند مواد شیمیایی صابون، لباس، اسپری ها، حتی مواد شیمیایی موجود در نوار بهداشتی و تامپون می توانند باعث واژینیت شوند.

سوزش، خارش و بوی نامطبوع تنها برخی از علائم شایع عفونت واژن هستند. اما درمان ها بسته به شرایط متفاوت است، بنابراین مهم است که بدانید به کدام نوع از انواع عفونت در زنان مبتلا هستید. عفونت‌های واژن و واژینیت، یا التهاب واژن، بسیار شایع هستند. به‌قدری که بیشتر زنان در طول زندگی‌شان یکی از آن‌ها و احتمالاً هر دو را تجربه می‌کنند.در ادامه به بررسی انواع عفونت در زنان می پردازیم. علائم عفونت واژن یا واژینیت ممکن است شامل ترشحات واژن، خارش، سوزش، درد و بوی شدید باشد.

چگونه مشکلات واژن بر زندگی روزمره تاثیر می گذارد؟

مشکلات واژن تنها به بیماری های جسمی محدود نمی شود بلکه تأثیرات عاطفی و روانی نیز دارد. علائم تکرار شونده این عفونت های واژن تاثیر منفی بر کیفیت زندگی نیز دارد. برخی از مشکلات رایج که به وجود می آیند عبارتند از:

 • نا امیدی
 • نوسانات خلقی
 • صمیمیت در روابط تغییر می کند زیرا ترشحات بدبوی واژن باعث شرمساری می شود که ممکن است منجر به نگرش زودگذر نسبت به فعالیت های جنسی و نزدیکی شود.
 • مسائل مربوط به سلامت باروری که منجر به اضطراب بیشتر می شود

بسیاری از اوقات، این بی ثباتی های عاطفی به دلیل تابو بودن مشکلات واژن و مشکلات نادرست ایجاد می شود. زنان مبتلا به مشکلات واژن معمولاً از نظر اجتماعی منزوی هستند، از بو یا هر ناراحتی که ممکن است برای شخص ثالث قابل مشاهده باشد، خجالت می کشند.

شایع ترین عفونت های واژن کدامند؟

سه نوع بسیار رایج عفونت واژن وجود دارد: عفونت‌ قارچی واژن، واژینوز باکتریایی و تریکومونیازیس از عفونت های مقاربتی زنان.

 • واژینوز باکتریال
 • کاندیدا
 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • تریکومونیازیس
 • ویروس هرپس سیمپلکس (HSV)
 • هپاتیت B (HBV)
 • ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)
 • ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV)
 • ولوودینیا: درد مداوم در اطراف ولو

انواع عفونت های واژن در زنان

در حالی که برخی از واژینیت ها عفونت هستند، برخی می توانند STI (عفونت های مقاربتی) باشند، بنابراین در اینجا برخی از رایج ترین انواع واژینیت و نحوه شناسایی آنها آورده شده است.

۱. واژینوز باکتریایی (BV): همانطور که از نام آن مشخص است، BV به سادگی رشد بیش از حد باکتری در واژن است.

علائم: التهاب در ناحیه فرج وجود دارد و BV معمولاً دارای بوی شدید ماهی است که نشانه آن است. به غیر از این، زنان آلوده به BV معمولاً متوجه ترشحات خاکستری یا سفید رنگ از واژن می شوند.

علل: حتی اگر BV یک بیماری مقاربتی نیست، مطمئناً می تواند از طریق جنسی از یک شریک به شریک دیگر منتقل شود. علل دیگر عبارتند از شرکای جنسی متعدد، کمبود باکتری لاکتوباسیل در سیستم طبیعی، و دوش.

پیشگیری: استفاده از صابون های بدون بو، نوارهای بهداشتی بدون بو، حفظ سطح pH ایده آل، اجتناب از تمیز کردن بیش از حد فرج که تعادل pH را به هم می زند، استفاده از کاندوم های لاتکس، محدود کردن شرکای جنسی و سایر اقدامات می تواند برای پیشگیری از BV استفاده شود.

۲. کاندیدا: شایع ترین نوع واژینیت، عفونت قارچی است که توسط یکی از انواع قارچ معروف به کاندیدا ایجاد می شود. گونه های زیادی از مخمر یا کاندیدا وجود دارد که کاندیدا آلبیکنس رایج ترین آنها است. به طور معمول، کاندیدا در بدن شما در تعداد کم، از جمله در واژن، بی ضرر زندگی می کند. اما تحت شرایط خاصی، رشد بیش از حد کاندیدا ممکن است رخ دهد و باعث عفونت واژن شود.

این شرایط ممکن است شامل تغییرات سطح هورمون به دلیل بارداری، قرص های ضد بارداری یا قاعدگی باشد. برخی از بیماری‌های دیگر که خطر ابتلا به عفونت‌های قارچی واژن را افزایش می‌دهند عبارتند از: داشتن قند خون بالا یا مزمن مکرر و کاهش ایمنی به دلیل شرایط پزشکی مانند HIV یا ایدز.

علائم: عفونتی که در مردان و کودکان نیز رخ می دهد، علائم عفونت قارچی واژن معمولاً خارش، ترشحات زرد یا سفید، احساس سوزش، قرمزی در قسمت بیرونی واژن است. علائم دیگر عبارتند از خستگی، عفونت های مکرر ادرار، عفونت سینوسی، مشکلات گوارشی، درد مفاصل و غیره.

علائم عفونت مخمری واژن شامل ترشحات غلیظ و سفید رنگی است که برخی از زنان آن را شبیه پنیر کوتیج توصیف می کنند. عفونت های مخمری همچنین می تواند باعث خارش واژن و قرمزی ولو (لب های ناحیه تناسلی خارجی زن) و واژن شود.

علل: رشد بیش از حد کاندیدا می تواند زمانی ایجاد شود که رژیم غذایی پر کربوهیدرات، استرس مزمن، مصرف بیش از حد الکل، مصرف غذاهای تخمیر شده و برخی بیماری های خودایمنی داشته باشید.

پیشگیری: کاندیدا را می‌توان با حذف عادات بد خوردن و آشامیدن، خشک و تمیز نگه داشتن پوست و داشتن یک سبک زندگی سالم، اجتناب کرد. جلوگیری از رشد بیش از حد قارچ امری کلیدی است، بنابراین اینها مؤثرترین روشها برای انجام این کار هستند.

۳. کلامیدیا: اکنون در بخش بیماری های مقاربتی عفونت های واژن هستیم و کلامیدیا یک STI شایع است. کلامیدیا که توسط باکتری معروف به کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می شود، ممکن است در رکتوم، دهانه رحم یا حتی گلو ایجاد شود.

واژینیت کلامیدیا

علائم: برخی از شایع ترین علائم کلامیدیا عبارتند از: ترشح زرد رنگ از واژن، درد هنگام ادرار، درد در حین رابطه جنسی، خونریزی غیر از دوره قاعدگی، خونریزی بعد از رابطه جنسی در زنان، درد پایین معده و غیره.

علل: همانطور که قبلا ذکر شد، کلامیدیا تراکوماتیس یک باکتری است که باعث عفونت می شود. عفونت به دلیل رابطه جنسی محافظت نشده رخ می دهد. فرد مبتلا ممکن است از طریق مقاربت جنسی دهانی، مقعدی یا متعارف به شرکای خود سرایت کند.

پیشگیری: بهترین روش برای پیشگیری از کلامیدیا، استفاده از کاندوم هر بار در حین رابطه جنسی است. عمل جنسی ممکن است واژینال، مقعدی یا خوراکی باشد، کاندوم بهترین محافظت را در برابر ابتلا به کلامیدیا فراهم می کند. به غیر از اجتناب از رابطه جنسی محافظت نشده، کلامیدیا در بین افراد بین گروه های سنی ۱۸ تا ۳۵ سال شایع است، بنابراین اجتناب از چندین شریک جنسی در یک زمان به پیشگیری از این بیماری نیز کمک می کند.

آمار: یک مطالعه CDC نشان می دهد که از هر ۲۰ زن فعال جنسی، ۱ نفر در سنین ۱۴ تا ۲۴ سالگی به کلامیدیا مبتلا می شود، بنابراین گسترش آگاهی در مورد این بیماری در نوجوانان ضروری است. دو سوم کل عفونت های جدید کلامیدیا که در جوانان شایع است، در بین جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله شناسایی می شود.

۴. سوزاک: اغلب با کلامیدیا همراه است، سوزاک نیز یک بیماری مقاربتی است که توسط باکتری نایسریا گونوره ایجاد می شود. این بیماری مقعدی که دهانه رحم، مجرای ادرار راست روده و گلو را تحت تأثیر قرار می دهد، به وضوح از طریق اعمال جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی گسترش می یابد.

علائم: علائم سوزاک در زنان از ادرار دردناک، احساس سوزش در هنگام ادرار، ترشحات غیرعادی یا افزایش یافته واژن، خونریزی واژینال بین قاعدگی، درد شکم در اطراف لگن و خونریزی پس از مقاربت واژینال متغیر است.

علل: باکتری نایسریا گونوره در طول تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. این تماس جنسی ممکن است واژینال، دهانی یا مقعدی باشد، باکتری نایسریا گونوره رشد می کند و بدون زحمت از فردی به فرد دیگر سرایت می کند.

پیشگیری: استفاده از کاندوم در حین اعمال جنسی، غیر از سایر داروهای ضد بارداری، موثرترین راه برای پیشگیری از سوزاک است. محدود کردن تعداد شرکای جنسی، انجام آزمایش‌های STI قبل از اعمال جنسی و غربالگری منظم برای عفونت‌ها بهترین راه‌ها برای پیشگیری از سوزاک هستند.

بیشتر بخوانید: غربالگری سرطان دهانه رحم ، غربالگری سرطان تخمدان

۵. تریکومونیازیس: معمولاً “تریک” نامیده می شود، یک بیماری مقاربتی است که توسط یک انگل تک سلولی ایجاد می شود. با افزایش خطر سایر بیماری های مقاربتی، انگل های تریکومونیازیس درمان نشده می توانند به راحتی به سایر اندام ها سرایت کرده و عملکرد طبیعی را مختل کنند.

علائم: علائم عمومی تریکومونیازیس خارش، احساس سوزش، درد و قرمزی است. این انگل بدنام می تواند ترشحات واژن را ایجاد کند که شفاف، زرد، سفید، سبز و معمولا دارای بوی بد ماهی هستند.

علل: مانند سایر بیماری های مقاربتی، تریکومونیازیس عمدتاً به دلیل اعمال جنسی محافظت نشده ایجاد می شود. این انگل تک یاخته به دستگاه تناسلی تحتانی زنان مانند فرج، دهانه رحم، واژن یا مجرای ادرار حمله می کند. با انتشار از آلت تناسلی به واژن، برعکس، و همچنین از واژن به واژن، تریکومونیازیس به طور کلی دهان، مقعد و دست ها را مانند سایر بیماری های مقاربتی آلوده نمی کند.

پیشگیری: استفاده از کاندوم لاتکس باز هم راه حلی برای محافظت از خود و همسرتان در برابر تریکومونیازیس است. روابط تک همسری بدون چندین شریک جنسی راه دیگری برای جلوگیری از تریکومونیازیس است. آزمایش خود و همسرتان برای تریکومونیازیس نیز یک راه موثر است.

توجه: اکنون از عفونت‌های واژن باکتریایی و انگلی به عفونت‌های ویروسی می‌رویم که در صورت ابتلا بسیار خطرناک‌تر هستند. بنابراین اطمینان حاصل کنید که علائم و راه واژینیت التهاب واژن است، اما می تواند به دلیل باکتری ها یا ویروس ها (گاهی اوقات انگل) ایجاد شود. اگرچه ویروس‌های باکتریایی از شایع‌ترین عفونت‌های واژن هستند، اما عفونت‌های ویروسی علائم شدیدتری را به همراه دارند و گاهی اوقات پزشکی مدرن درمانی برای آنها ندارد. مورد، HIV است.

۱. ویروس هرپس سیمپلکس (HSV): HSV، که معمولاً به عنوان “هرپس” شناخته می شود، یک STI ویروسی بدنام است که در سراسر جهان طاعون است. تبخال که باعث ایجاد تاول، شیوع و سایر عفونت های تناسلی می شود، به دو دسته HSV-1 و HSV-2 تقسیم می شود.

در حالی که HSV-1 هنگام بوسیدن از دهان به دهان منتقل می شود، HSV-2 یک بیماری مقاربتی ویروسی اصلی است که به عنوان تبخال تناسلی نیز شناخته می شود.

علائم: افرادی که به تبخال مبتلا شده اند در اکثر موارد علائمی از خود نشان نمی دهند یا آنها را با سایر مسائل پوستی اشتباه می گیرند. با این اوصاف، علائم تبخال می‌تواند شامل خارش، درد هنگام ادرار، ترشحات واژن، توده‌های حساس در کشاله ران، زخم‌های دردناک در ران‌ها، مقعد، باسن، دهان و ناحیه تناسلی باشد. تبخال همچنین ممکن است باعث تب و خستگی شود.

علل: بر خلاف عفونت‌هایی که قبلاً در مورد آن صحبت شد، تبخال مسری‌تر است، زیرا نه تنها از طریق اعمال جنسی، بلکه از پوست به پوست نیز منتقل می‌شود. بوسیدن نیز یک راه معمول انتقال تبخال است.

پیشگیری: استفاده از فلورایدها برای جلوگیری از تبخال دهان و کاندوم برای جلوگیری از تبخال تناسلی ایمن ترین راه ها هستند.

۲. هپاتیت B (HBV): همانطور که قبلا ذکر شد، عفونت های ویروسی واژینال چیزی کمتر از تهدید کننده زندگی هستند و هپاتیت B یکی از این بیماری ها است که در صورت عدم تشخیص و درمان سریع می تواند به راحتی جان انسان را بگیرد.

هنگامی که منی، خون و سایر مایعات بدن از بدن یک فرد آلوده به یک فرد سالم وارد می شود ویروس HBV منتشر می شود.

علائم: ادرار تیره، درد مفاصل، تب، درد معده، حالت تهوع، از دست دادن اشتها، استفراغ، خستگی، زردی پوست و سفید شدن چشم ها شایع ترین علائم HBV هستند.

علل: تماس مستقیم خون با خون، تماس مستقیم با مایعات جنسی، تیغ های مشترک، مسواک، گوشواره و موارد دیگر نیز ممکن است باعث ایجاد HBV شود. ناگفته نماند که استفاده مشترک از سوزن سرنگ، خالکوبی، سوراخ کردن، و اعمال بد ختنه نیز باعث ابتلا به HBV می شود. رابطه جنسی محافظت نشده هنوز یکی از شایع ترین علل HBV است.

پیشگیری: با دریافت واکسن گلوبولین ایمنی هپاتیت B (HBIG) می توان از HBV پیشگیری کرد. همچنین می توان با مراقبت ایده آل از بهداشت خود، بدون استفاده از تیغ، مسواک و هر چیز دیگری که در “علل” ذکر شده است، از آن جلوگیری کرد. اعمال جنسی ایمن با استفاده از کاندوم لاتکس نیز می تواند از انتقال HBV جلوگیری کند.

۳. ویروس پاپیلومای انسانی (HPV): با بیش از ۱۰۰ نوع ویروس HPV که جمعیت جهانی را بیداد می کند، دانستن بیشتر در مورد این بیماری ویروسی کشنده ارزشمند است. HPV که از طریق تماس پوستی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود، به راحتی از طریق تماس جنسی منتقل می شود. بیش از ۴۰ نوع عفونت مقعدی HPV وجود دارد که به طور یکسان بر اندام تناسلی، گلو، دهان و مقعد تأثیر می گذارد.

بیشتر بدانید: واکسن HPV (واکسن گارداسیل)

مهم: HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم، فرج، واژن، آلت تناسلی، گلو یا مقعد شود.

علائم: برآمدگی‌های برجسته، زگیل‌های خشن، درد هنگام رابطه جنسی، درد در ناحیه لگن، ترشحات غیرمعمول واژن، خونریزی بین قاعدگی و خونریزی بعد از رابطه جنسی.

علل: تماس پوست به پوست یکی از رایج ترین راه های انتقال HPV است. رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی بدون محافظ به اندازه تماس پوست به پوست رایج است.

پیشگیری: استفاده از دندانپزشکی، کاندوم و انجام رابطه جنسی ایمن ایده آل است، اما دریافت واکسن HPV بهترین راه برای جلوگیری از این بیماری کشنده است که در غیر این صورت ممکن است منجر به سرطان شود.

۴. ویروس نقص ایمنی انسانی (HIV): نیازی به تأکید بر اهمیت محافظت در برابر HIV است که حتی پس از چندین دهه هنوز درمان دائمی ندارد. که عمدتاً در کشورهای جهان سوم رایج و رایج است، شما را شگفت زده می کند که بدانید در همسایگی خود، صرف نظر از جغرافیایی که در آن زندگی می کنید، چقدر رایج است. آمارهای بیشتر در این مورد، در زیر.

علائم: راش، لرز، تب، تعریق شبانه، گلودرد، خستگی، دردهای عضلانی، تورم غدد لنفاوی، برخی از شایع ترین علائم HIV هستند.

علل: اچ‌آی‌وی که به عنوان کشنده‌ترین بیماری مقاربتی شناخته می‌شود، می‌تواند با داشتن رابطه جنسی محافظت نشده، سرنگ مشترک، تزریق خون، در دوران بارداری، زایمان یا حتی شیردهی منتقل شود.

پیشگیری: تک همسر بودن

۵. ولوودینیا: درد مداوم در اطراف ولو: درد مزمن در اطراف فرج، ولوودینیا معمولاً به عنوان یک احساس سوزش در اطراف دستگاه تناسلی شناخته می شود. همچنین گاهی اوقات به عنوان سوزش و خارش بی وقفه شناخته می شود. درد معمولاً سه ماه طول می کشد و هنوز علت قابل قبولی ندارد.

علائم: اطلاعات کمی در مورد ولوودینیا وجود دارد و علائم گمانه‌زنی زیادی دارد. برخی از این موارد شامل آسیب عصبی در ناحیه تناسلی، مسائل هورمونی، التهاب و مشکلات ژنتیکی است.

پیشگیری: مداخلات پزشکی شامل درمان هایی مانند داروهای خوراکی، فیزیوتراپی، داروهای موضعی، مشاوره، وستیبولکتومی (روش جراحی موضعی برای برداشتن بافت در ناحیه درد) و بلوک عصبی.

جلوگیری از خارش و بو عفونت واژن

خارش و بوی واژن ممکن است در مجموع دو موضوع متفاوت به نظر برسند اما این دو روی یک سکه متفاوت هستند.

بیشتر بخوانید : علائم سرطان رحم و تخمدان

جلوگیری از خارش

 • با پرهیز از دستمال توالت معطر، نوار بهداشتی، تامپون، لیوان قاعدگی و استفاده از جایگزین های ارگانیک ممکن است فوراً نتایج دلخواه را نشان دهد و خارش را به طور کامل کاهش دهد.
 • پرهیز از کرم‌های معطر، حمام‌های حباب‌دار، بمب‌های حمام، اسپری‌های بهداشتی، دوش‌ها و جایگزینی آنها با گیاهی/ارگانیک/تخریب‌پذیر معجزه می‌کند.
 • پاک کردن از جلو به عقب و نه برعکس، می تواند از نفوذ باکتری های غیر ضروری از مقعد به فرج جلوگیری کند.
 • اجتناب از شورت های مصنوعی و پوشیدن لباس های نخی می تواند این کار را انجام دهد.
 • از تمیز کردن بیش از حد ناحیه واژن خودداری کنید بلکه رطوبت بهداشتی را نیز حفظ کنید.
 • با استفاده از پاک کننده های گیاهی/ارگانیک زنانه، تعادل pH ایده آل را بین ۳.۵ تا ۴.۵ حفظ کنید.

جلوگیری از بو

 • فقط از محصولات خوشبو کننده بیرونی استفاده کنید
 • هیدراته نگه دارید، هر روز آب کافی بنوشید
 • حفظ یک رژیم غذایی سالم همیشه کمک می کند
 • یک رژیم غذایی پربیوتیک و پروبیوتیک سالم را حفظ کنید که به شما کمک می کند تعادل pH مناسب را حفظ کنید.
 • از اسکراب و دوش گرفتن خودداری کنید
 • لباس های گشاد بپوشید و از لباس های تنگ خودداری کنید
 • شلوارهای نخی بپوشید و از شلوارهای مصنوعی خودداری کنید
 • به طور منظم حمام کنید اما از تمیز کردن بیش از حد فرج خودداری کنید
 • فرج را قبل و بلافاصله بعد از رابطه جنسی بشویید

جلوگیری از ایجاد بو

نیازی به گفتن نیست که رعایت بهداشت و استفاده از کاندوم های لاتکس از اکثر عفونت های واژن جلوگیری می کند، پس از همین امروز شروع کنید. صرف نظر از اینکه چقدر به کسی نزدیک هستید، همیشه باید احتیاط کنید و حفظ تعادل pH مناسب (۳.۵ – ۴.۵) بهتر از شستن شدید وسایل خصوصی است.

چه چیزی اکوسیستم طبیعی واژن را بهم می زند

بهم زدن اکوسیستم طبیعی واژن

یک واژن طبیعی و سالم حاوی باکتری و گاهی اوقات مخمر است بدون اینکه لزوماً عفونت داشته باشد. اما برخی چیزها می‌توانند محیط واژن را تغییر دهند و باعث رشد بیش از حد باکتری‌ها یا مخمرها و ایجاد علائم شوند. این شامل:

 • دوش یا شستشوی واژن با آب یا مایعات دیگر
 • سطح هورمون زنانه تغییر می کند
 • مصرف آنتی بیوتیک
 • آمیزش واژینال
 • بارداری و شیردهی

در حالی که نمی توان از همه این موارد اجتناب کرد، دوش واژینال غیر ضروری و بالقوه مضر است.

کلام آخر

همه این شرایط قابل درمان هستند، اما مهم است که بدانید کدام نوع عفونت یا شرایط دیگر را دارید تا بتوان آن را به درستی درمان کرد. اگر مطمئن هستید که یک عفونت قارچی است، داروی مخمر بدون نسخه در دسترس است، اما گاهی اوقات زنان فکر می‌کنند که عفونت قارچی دارند و این در واقع چیز دیگری است. اگر داروهای بدون نسخه را امتحان کردید و تاثیری نداشتند، باید به پزشک مراجعه کنید.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *