/ دکتر افروز آزاد » انواع بارداری » بارداری پوچ چیست و چه علائمی دارد؟
۶ دقیقه
بارداری پوچ چیست و چه علائمی دارد؟

بارداری پوچ چیست و چه علائمی دارد؟

آنچه می خوانید...

بارداری پوچ زمانی اتفاق می افتد که کروموزوم های اسپرم با کروموزوم های تخمک لقاح پیدا نکنند یا در صورت لقاح رشد آن ها طبیعی نباشد. در این نوع از بارداری مادر تمام علائم یک بارداری سالم را دارد. اما بارداری وی کاملا غیر طبیعی است. در این نوع از بارداری سطح هورمون HCG بسیار بالا است و ممکن است تا یک سال پس از پایان حاملگی پوچ نیز کاهش پیدا نکند. در اغلب موارد در این نوع از بارداری جفت و کیسه بارداری شکل می گیرد اما کیسه بارداری فاقد جنین است.

آشنایی با بارداری پوچ

در یک بارداری طبیعی تخمک ها پس از باروری توسط اسپرم جایگاه خود را در دیواره ی رحم تثبیت می کنند. بدین ترتیب کیسه، جفت و جنین در طول بارداری رشد پیدا می کنند.در بارداری پوچ بدن مادر نمی توانند یک جنین سالم را ایجاد کند. در برخی موارد در رحم مادر باردار کیست یا یک تکه گوشت شکل می گیرد. هنوز علت اصلی حاملگی پوچ مشخص نیست اما برخی از دلایلی که برای این نوع از بارداری ذکر می شود عبارتند از: نقص ژنتیک در کروموزوم ها، کیفیت نامناسب اسپرم و تخمک و تقسیم غیر طبیعی سلول ها گاهی اوقات سن مادر بالای ۴۰ یا کمتر از ۱۸ سال است که در هر صورت احتمال حاملگی پوچ را افزایش می دهد. ژن پلی مورفیسم یک ژن جهش یافته می باشد که در صورت وجود در بدن مادر باردار موجب حاملگی پوچ می شود. چنان چه چندین بار دچار حاملگی پوچ شوید پزشک آزمایشات خاص تری برای شما می نویسد.

علائم و نشانه های بارداری پوچ

بسیاری از علائم و نشانه های اولیه ی بارداری پوچ مشابه بارداری طبیعی می باشد. زمانی که شما آزمایش بتا  می دهید اگر بارداری شما طبیعی یا پوچ باشد فرقی نمی کند جواب آزمایش مثبت خواهد شد. در حاملگی پوچ نیز مادر پریود نمی شود ممکن است سینه های وی فشرده شوند و حالت تهوع داشته باشید. بیشتر مادران باردار قبل از این که متوجه ی بارداری خود شوند سقط می کنند. ممکن است فردی در کنار علائم بارداری نشانه هایی از قبیل: عادت ماهیانه ی سنگین تر از گذشته، گرفتگی عضلات، لکه بینی بین دو پریودی و … داشته باشد. البته گاهی اوقات علائم ذکر شده می تواند دلیل بارداری خارج از رحم، عفونت و … باشند. زمانی که حاملگی پوچ تمام می شود مادر ممکن است علائمی مشابه سقط جنین داشته باشد. برخی از این علائم عبارتند از: درد های نابهنگام در شکم، کاهش درد سینه، خونریزی واژینال و …

علائم و نشانه های بارداری پوچ

نحوه تشخیص بارداری پوچ چگونه است؟

در اغلب موارد مادر بدون اینکه متوجه ی بارداری پوچ خود شود بارداری را از دست خواهد داد. به همین جهت در برخی از موارد حاملگی پوچ ناشناخته باقی می ماند. زمانی که عادت ماهیانه ی مادر برای یک ماه قطع می شود. مادر باید برای آزمایش بتا به پزشک مراجعه کند در صورت مثبت بودن آزمایش بتا، در هفته ۸ تا ۱۳ مادر برای بررسی بیشتر آزمایش سونوگرافی را انجام می دهد. با آزمایش سونوگرافی پزشک تشخیص می دهد که فرد دچار بارداری پوچ شده است زیرا یا جنین رشد طبیعی ندارد یا کیسه ی حاملگی فاقد جنین است. حاملگی پوچ چند سالی است که رایج شده است در گذشته احتمال حاملگی پوچ بسیار پایین بود.

تشخیص نادرست بارداری پوچ

گاهی اوقات پزشک برای تشخیص بارداری پوچ دچار مشکل می شود. برخی از خانم ها دارای رحم کج هستند از این رو علائم آنها مشابه علائم افرادی است که دچار حاملگی پوچ می شوند. یکی از دلایل تشخیص نادرست حاملگی پوچ این است که درخواست سونوگرافی پزشک قبل از رسیدن مادر به هفته ی هشتم بارداری صورت می گیرد. به همین جهت بهترین زمان برای سونوگرافی مادر از هفته ی هشتم به بعد است. البته احتمال تشخیص نادرست پزشک بسیار کم است زیرا معمولا در فاصله ی یک هفته مجددا درخواست سونوگرافی ثانویه را می دهند.

روش های درمان حاملگی پوچ

در اغلب موارد مادرانی که دچار بارداری پوچ می شوند در همان سه ماه ی اول بارداری سقط می کنند. در واقع پزشک از بیمار می خواهد که تا ۱۴ روز اقدامی انجام ندهد تا سقط به طور طبیعی صورت گیرد. گاهی اوقات برای این که روند سقط سرعت پیدا کند پزشک از داروهای خوراکی یا واژینال استفاده می کند. البته چندین روز طول می کشد تا بافت رحم به طور کامل از بدن خارج شود و در این زمان مادر دچار درد های شکمی، تهوع و استفراغ نیز می شود.

روش های درمان حاملگی پوچ

کورتاژ به منظور اتمام بارداری

گاهی اوقات بارداری پوچ با مصرف دارو یا به صورت طبیعی خاتمه پیدا می کند. اما ساک حاملگی یا جفت در رحم باقی می مانند به همین جهت پزشک باید از روش کورتاژ و خراشیدگی بافت رحم برای خارج کردن بقایای حاملگی پوچ استفاده کند. برخی از عوارض کورتاژ عبارتند از: عفونت های شدید، خونریزی، ضعیف شدن رحم و … عمل کورتاژ به صورت سرپایی و در بیمارستان انجام می گیرد. در این عمل بیمار به صورت پشت می خوابد. پزشک پاهای بیمار را از هم باز می کند و واژن را ضد عفونی می کند آنگاه اسپکتلوم وارد رحم می شود بدین ترتیب داخل رحم به خوبی دیده می شود. با گشاد شدن دهانه ی رحم پزشک به آسانی دستگاه وکیوم را وارد رحم می کند و بافت مولار را از رحم خارج می کند. سایر اجزای حاملگی پوچ توسط ابزاری در رحم تراشیده می شوند.

بیشتر بخوانید: سرطان دهانه رحم

بهترین زمان برای بارداری مجدد پس از حاملگی پوچ

پس از بارداری پوچ بسیاری از زنان روحیه ی خود را از دست می دهند و افسرده می شوند به همین جهت برای بدست آوردن روحیه ی خود باید مجدد باردار شوند. بهترین زمان برای بارداری مجدد توسط پزشک تعیین می شود. معمولا پزشک پس از یک سال که سطح هورمون HCG متعادل شد اجازه بارداری مجدد را می دهد. اگر قبل از پایین آمدن هورمون HCG اقدام به بارداری کنید تشخیص حاملگی پوچ و طبیعی بسیار مشکل می شود. در صورتی که یک بار حاملگی پوچ را تجربه کرده باشید به میزان ۲ درصد احتمال دارد دوباره این نوع از حاملگی را تجربه کنید. بارداری مولار هیچ گونه تاثیر منفی برای بارداری های طبیعی در آینده به وجود نمی آورد.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *