/ دکتر افروز آزاد » تشخیص بیماری های زنان » بیوپسی دهانه رحم چیست و به چه دلیلی انجام می‌شود؟
۹ دقیقه
بیوپسی رحم

بیوپسی دهانه رحم چیست و به چه دلیلی انجام می‌شود؟

آنچه می خوانید...

بیوپسی دهانه رحم روشی برای برداشتن بافت از دهانه رحم برای آزمایش شرایط غیرطبیعی یا پیش سرطانی یا سرطان دهانه رحم است. دهانه رحم قسمت تحتانی و باریک رحم است. این یک کانال را تشکیل می دهد که به داخل واژن باز می شود.

انواع بیوپسی دهانه رحم

انواع بیوپسی دهانه رحم

بیوپسی دهانه رحم را می توان به روش های مختلفی انجام داد. بیوپسی می تواند نمونه ای از بافت را برای آزمایش بردارید. همچنین می توان از آن برای خارج کردن کامل بافت های غیر طبیعی استفاده کرد. همچنین می تواند سلول هایی را که ممکن است به سرطان تبدیل شوند را درمان کند.

انواع بیوپسی دهانه رحم عبارتند از:

 • بیوپسی پانچ: در این روش از یک تیغه دایره‌ای مانند سوراخ‌کننده کاغذ برای برداشتن نمونه بافت استفاده می‌شود. یک یا چند بیوپسی پانچ ممکن است در نواحی مختلف دهانه رحم انجام شود.
 • بیوپسی مخروطی: در این روش از لیزر یا چاقوی جراحی برای برداشتن یک بافت مخروطی شکل بزرگ از دهانه رحم استفاده می شود.
 • کورتاژ اندوسرویکال: (ECC)  در این روش از ابزار باریکی به نام کورت برای خراش دادن پوشش داخلی کانال آندوسرویکال استفاده می شود. این ناحیه ای است که از بیرون دهانه رحم دیده نمی شود.

چرا ممکن است به بیوپسی دهانه رحم نیاز داشته باشم؟

بیوپسی دهانه رحم ممکن است زمانی انجام شود که ناهنجاری هایی در طول معاینه لگن پیدا شود. همچنین ممکن است اگر سلول های غیرطبیعی در طی تست پاپ پیدا شود، انجام شود. یک آزمایش مثبت برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) همچنین ممکن است نیاز به بیوپسی دهانه رحم داشته باشد. HPV نوعی عفونت مقاربتی است. انواع خاصی از HPV می تواند باعث سرطان دهانه رحم و سایر انواع کمتر شایع سرطان تناسلی شود. بیوپسی دهانه رحم اغلب به عنوان بخشی از کولپوسکوپی انجام می شود. این بیوپسی گردن رحم با هدایت کولپوسکوپی نیز نامیده می شود. در کولپوسکوپی از ابزاری با لنز مخصوص برای مشاهده بافت های دهانه رحم استفاده می شود.

بیوپسی دهانه رحم ممکن است برای یافتن سلول های سرطانی یا پیش سرطانی روی دهانه رحم انجام شود. سلول هایی که غیرطبیعی به نظر می رسند، اما هنوز سرطانی نیستند، پیش سرطانی نامیده می شوند. این سلول های غیرطبیعی ممکن است اولین نشانه سرطان باشد که ممکن است سال ها بعد ایجاد شود.

بیوپسی دهانه رحم نیز ممکن است برای تشخیص و کمک به درمان این شرایط استفاده شود:

 • رشد غیر سرطانی (پولیپ) روی دهانه رحم
 • زگیل ناحیه تناسلیHPV یک عامل خطر برای سرطان دهانه رحم است.
 • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل‌بسترول (DES) اگر مادر شما در دوران بارداری از DES استفاده کرده باشد. DES خطر ابتلا به سرطان دستگاه تناسلی را افزایش می دهد.

بیوپسی دهانه رحم چه خطراتی دارد؟

برخی از عوارض احتمالی شامل:

 • عفونت
 • خون ریزی

علاوه بر این، بیوپسی مخروطی ممکن است خطر ناباروری و سقط جنین را افزایش دهد. این به دلیل تغییرات و جای زخم در دهانه رحم است که ممکن است در اثر این عمل رخ دهد.

اگرشما به داروها، ید یا لاتکس حساسیت دارید یا به آنها حساس هستید. شما باردار هستید یا فکر می کنید ممکن است باردار باشید. برخی از انواع بیوپسی دهانه رحم را می توان در دوران بارداری انجام داد، اما برخی دیگر نمی توانند. در صورت امکان، بیوپسی دهانه رحم حدود ۱ هفته پس از پریود شما برنامه ریزی می شود.

بسته به وضعیت سلامتی خاص خود ممکن است خطراتی داشته باشید. حتماً قبل از انجام عمل در مورد هر گونه نگرانی که دارید با پزشک خود صحبت کنید.

برخی موارد می تواند بیوپسی دهانه رحم را دقیق تر کند. این شامل:

بیوپسی دهانه رحم

چگونه برای بیوپسی دهانه رحم آماده شوم؟

 • پزشک شما این روش را توضیح می دهد و شما می توانید سوالات خود را بپرسید.
 • از شما خواسته می شود که یک فرم رضایت نامه را امضا کنید که به شما اجازه انجام این روش را می دهد. فرم را با دقت بخوانید و اگر چیزی واضح نیست سوال بپرسید.
 • معمولاً لازم نیست قبل از بیوپسی ساده دهانه رحم، خوردن یا نوشیدن را قطع کنید. اگر بیوپسی شما نیاز به بیهوشی دارد، ممکن است لازم باشد چند ساعت قبل از عمل ناشتا باشید. این معمولا بعد از نیمه شب است. اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید به پزشک خود بگویید.
 • اگر به هر دارو، لاتکس، نوار چسب یا داروهای بیهوشی (محلی و عمومی) حساسیت دارید یا به آن حساسیت دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود بگویید. این شامل نسخه ها، داروهای بدون نسخه و مکمل های گیاهی است.
 • اگر دچار اختلال خونریزی شده اید، به پزشک خود اطلاع دهید. همچنین اگر از داروهای رقیق کننده خون (ضد انعقادها)، آسپرین یا سایر داروهایی که بر لخته شدن خون تأثیر می گذارد، به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است لازم باشد قبل از انجام آزمایش مصرف این داروها را قطع کنید.
 • ۲۴ ساعت قبل از عمل نباید از تامپون، کرم واژینال یا دارو یا دوش استفاده کنید.
 • ۲۴ ساعت قبل از عمل نباید رابطه جنسی داشته باشید.
 • ممکن است پزشک به شما بگوید که ۳۰ دقیقه قبل از عمل مسکن مصرف کنید. یا ممکن است به شما دارو داده شود تا قبل از شروع بیهوشی آرام شوید. بعد از آن به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند.
 • ممکن است بخواهید یک نوار بهداشتی برای پوشیدن در خانه بعد از عمل بیاورید. هر دستورالعمل دیگری را که پزشک به شما می دهد تا آماده شوید دنبال کنید.

در طول بیوپسی دهانه رحم چه اتفاقی می افتد؟

شما ممکن است بیوپسی دهانه رحم را در مطب پزشک متخصص، به صورت سرپایی یا در طول بستری در بیمارستان انجام دهید. برخی از روش های بیوپسی فقط به بی حسی موضعی نیاز دارند. برخی دیگر نیاز به بیهوشی منطقه ای یا عمومی دارند. روش انجام آزمایش ممکن است بسته به شرایط شما و عملکرد شما متفاوت باشد.

به طور کلی، بیوپسی دهانه رحم از این فرآیند پیروی می کند:

 • شما باید لباس خود را به طور کامل یا از کمر به پایین درآورید و لباس بیمارستان بپوشید.
 • به شما گفته می شود که مثانه خود را قبل از عمل تخلیه کنید.
 • شما روی میز معاینه دراز می کشید، در حالی که پاها و پاهای خود را مانند معاینه لگن تکیه داده اید.

پزشک شما ابزاری به نام اسپکولوم را در واژن شما قرار می دهد. این کار دیواره های واژن را از هم جدا می کند تا به دهانه رحم برسد. اغلب متخصص ها از کولپوسکوپ استفاده می کند. این ابزاری با عدسی مخصوص مانند میکروسکوپ است که به دیدن بافت های دهانه رحم کمک می کند. پزشک کولپوسکوپی را در دهانه واژن شما قرار می دهد. وارد واژن شما نمی شود. متخصص شما از طریق کولپوسکوپ بررسی می‌کند تا هر ناحیه مشکل‌دار در دهانه رحم یا واژن را پیدا کند.

او ممکن است دهانه رحم را با محلول سرکه (محلول اسید استیک) تمیز و خیس کند. این محلول به سفید شدن بافت های غیر طبیعی کمک می کند تا راحت تر دیده شوند. ممکن است احساس سوزش خفیفی داشته باشید. ممکن است از محلول ید برای پوشاندن دهانه رحم استفاده شود. این آزمایش شیلر نامیده می شود.

نوع بیوپسی انجام شده به اندازه و شکل سلول های غیر طبیعی و همچنین محل قرارگیری آنها بستگی دارد.

پزشک ممکن است با استفاده از یک سوزن کوچک برای تزریق دارو، ناحیه را بی حس کند.

او ممکن است از فورسپس (تناکولوم) برای ثابت نگه داشتن دهانه رحم برای بیوپسی استفاده کند. زمانی که تناکولوم در جای خود قرار می گیرد ممکن است کمی گرفتگی احساس کنید.

مقدار بافت برداشته شده و محل برداشتن آن به نوع بیوپسی بستگی دارد. برای بیوپسی ساده دهانه رحم، یک یا چند نمونه کوچک از بافت با استفاده از نوع خاصی از فورسپس برداشته می شود. هنگامی که این کار انجام می شود، ممکن است احساس سوزش یا گرفتگی جزئی داشته باشید. سلول های داخل کانال دهانه رحم ممکن است با ابزار خاصی به نام کورت اندوسرویکال یا برس اندوسرویکال خارج شوند. این همچنین ممکن است باعث ایجاد گرفتگی شود.

برای بیوپسی مخروطی، ارائه‌دهنده ممکن است از روش برداشتن حلقه‌ای با الکتروسرجری (LEEP) یا روش بیوپسی مخروطی با چاقوی سرد استفاده کند. با بیوپسی مخروطی چاقوی سرد، ممکن است از لیزر یا اسکالپل جراحی برای برداشتن بافت استفاده شود. این روش نیاز به بیهوشی منطقه ای یا عمومی دارد.

خونریزی از محل بیوپسی ممکن است با یک داروی موضعی خمیر مانند درمان شود. پزشک همچنین ممکن است از پروب (الکتروکوتریزاسیون) یا بخیه (بخیه) برای توقف خونریزی استفاده کند.

پس از بیوپسی مخروطی، پزشک ممکن است دهانه رحم را با یک پانسمان فشاری بسته بندی کند. پزشک شما به شما می گوید که چگونه این بسته بندی را حذف کنید.

پزشک بافت را برای آزمایش به آزمایشگاه می فرستد.

چگونگی بیوپسی دهانه رحم

بعد از بیوپسی دهانه رحم چه اتفاقی می افتد؟

بهبودی شما به نوع بیوپسی انجام شده و بیهوشی بستگی دارد. اگر بیهوشی موضعی یا عمومی دارید، شما را به اتاق ریکاوری می برند تا تحت نظر باشید. هنگامی که فشار خون، نبض و تنفس شما ثابت شد و هوشیار بودید، به اتاق بیمارستان منتقل می شوید یا به خانه خود مرخص می شوید. اگر این عمل را به صورت سرپایی انجام داده اید، باید برنامه ریزی کنید که شخصی شما را به خانه برساند.

پس از یک بیوپسی ساده، ممکن است قبل از رفتن به خانه، چند دقیقه بعد از عمل استراحت کنید. ممکن است بخواهید از نوار بهداشتی برای خونریزی استفاده کنید. داشتن مقداری گرفتگی خفیف، لکه بینی و ترشحات تیره یا سیاه رنگ برای چند روز طبیعی است. ترشحات تیره از داروهایی است که برای کنترل خونریزی روی دهانه رحم شما گذاشته می شود.

همانطور که توسط پزشک شما توصیه شده است، برای گرفتگی عضلات مسکن مصرف کنید. آسپرین یا برخی داروهای ضد درد دیگر ممکن است احتمال خونریزی را افزایش دهد. حتما فقط داروهای توصیه شده مصرف کنید.

ممکن است به شما گفته شود که به مدت ۱ هفته پس از بیوپسی یا تا مدتی که پزشک توصیه کرده است، دوش نگیرید، از تامپون استفاده نکنید، یا رابطه جنسی نداشته باشید.

پس از بیوپسی مخروطی، تا زمانی که دهانه رحم بهبود نیافته است، نباید چیزی را وارد واژن خود کنید. این ممکن است چند هفته طول بکشد. همچنین ممکن است محدودیت‌های دیگری برای فعالیت خود داشته باشید، از جمله بلند کردن وسایل سنگین.

شما ممکن است به رژیم غذایی عادی خود بازگردید، مگر اینکه پزشک شما غیر از این به شما بگوید.

چه زمانی باید به پزشک بعد از بیوپسی رحم مراجعه کنید؟

بهترین متخصص زنان در بندرعباس به شما خواهد گفت که چه زمانی برای درمان یا مراقبت بیشتر مراجعه کنید. به طور کلی، زنانی که بیوپسی دهانه رحم انجام داده اند، به آزمایش پاپ اسمیر مکرر نیاز دارند. اگر یکی از موارد زیر را دارید به پزشک خود مراجعه کنید:

 • خون ریزی
 • ترشحات بدبو از واژن شما
 • تب ویا لرز
 • درد شدید زیر شکم

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *