/ دکتر افروز آزاد » تشخیص بیماری های زنان » تفسیر جواب کولپوسکوپی
۹ دقیقه
تفسیر نتایج کولپوسکوپی

تفسیر جواب کولپوسکوپی

آنچه می خوانید...

پس از کولپوسکوپی، پزشک یا پرستار شما اغلب می‌تواند فوراً آنچه را که پیدا کرده است به شما بگوید. اگر پزشک متخصص از بیوپسی کولپوسکوپی استفاده کند یعنی نمونه کوچکی از بافت را برای بررسی در آزمایشگاه بردارد، ممکن است لازم باشد تا چهار تا هشت هفته صبر کنید تا تفسیر جواب کولپوسکوپی خود را دریافت کنید. هنگامی که بیوپسی شما در آزمایشگاه آنالیز می شود، آنها به دنبال تغییرات مختلف در سلول ها خواهند بود.

تفسیر جواب کولپوسکوپی

آشنایی با کولپوسکوپی

در کولپوسکوپی، واژن و دهانه رحم زنان با استفاده از کولپوسکوپ ، ابزار قابل حمل با منبع نور و لنزهای ذره بین است معاینه میشود. این ابزار به پزشک اجازه می دهد تا دهانه رحم و واژن را از نظر سرطان و نواحی غیر طبیعی که ممکن است تبدیل به سرطان شوند بررسی کند. کولپوسکوپی حدود ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد و نیازی به بیهوشی ندارد.پزشکان از کولپوسکوپی برای بررسی سرطان دهانه رحم یا تغییرات پیش سرطانی پس از تست پاپ غیرطبیعی یا به عنوان یک روش پیگیری برای مشاهده یک ناحیه غیرطبیعی که در معاینه قبلی زنان دیده می‌شود، استفاده می‌کنند. در طول کولپوسکوپی، پزشک می تواند نمونه ای از بافت دهانه رحم را برای آزمایش (بیوپسی) خارج کند.

روش انجام کولپوسکوپی

برای آماده شدن برای کولپوسکوپی نیازی نیست کار خاصی انجام دهید، به جز اینکه ممکن است پزشک از شما بخواهد تا یک هفته قبل از عمل آسپرین مصرف نکنید. روز قبل از عمل از دوش گرفتن و استفاده از کرم ها یا داروهای واژینال خودداری کنید. با این حال، از آنجایی که باید لباس خود را از کمر به پایین درآورید، به پوشیدن لباس دو تکه با شلوار یا دامن فکر کنید. همچنین، به دلیل اینکه ممکن است در صورت انجام بیوپسی توسط پزشک، خونریزی خفیف واژینال داشته باشید، پس از انجام عمل، نوار بهداشتی همراه داشته باشید.

چه چیزهایی در کولپوسکوپی بررسی میشود؟

تغییراتی که آنها بررسی می کنند عبارتند از:

 • هسته سلول – اندازه، شکل و رنگ نامنظم هسته سلول (بخشی از سلول که حاوی DNA است) اولین نشانه یک ناهنجاری است.
 • بلوغ سلول ها – یک سلول طبیعی از یک سلول نابالغ به سلول بالغ رشد می کند. سلول‌هایی که غیرطبیعی هستند اغلب می‌توانند به سلول‌های بالغ دهانه رحم تبدیل شوند، که همچنان به روشی مشابه سلول‌های طبیعی عمل می‌کنند. اگر سلول‌های غیرطبیعی هنوز قادر به بالغ شدن باشند، نشان‌دهنده یک ناهنجاری درجه پایین است (به عنوان مثال، نئوپلازی داخل اپیتلیال گردن رحم ۱ [CIN 1])). سلول های جدیدی که با افزایش ناهنجاری رشد می کنند ممکن است دیگر نتوانند به طور طبیعی عمل کنند و ممکن است به عنوان سلول های غیر طبیعی نابالغ باقی بمانند. هرچه سلول‌های غیرطبیعی نابالغ‌تر باشند، درجه ناهنجاری بالاتر است (مانند CIN2 و CIN3). سلول‌های غیرطبیعی نابالغ نسبت به سلول‌های غیرطبیعی بالغ، پتانسیل بیشتری برای تبدیل شدن به سلول‌های سرطانی دارند
 • ضخامت سلول های غیر طبیعی در پوشش دهانه رحم – درجه بندی سلول های نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) از ضخامت سلول های غیرطبیعی نابالغ در اکتوسرویکس ناشی می شود.

نتایج کولپوسکوپی

نتایج کولپوسکوپی شامل دو نتیجه: عادی و غیر عادی میباشد.

نتیجه عادی

 • از هر ۱۰ زنی که کولپوسکوپی می کنند، ۴ نفر نتیجه طبیعی دارند.
 • این بدان معناست که هیچ سلول غیر طبیعی در دهانه رحم در طول کولپوسکوپی و/یا بیوپسی یافت نشد و نیازی به درمان فوری ندارید.
 • به شما توصیه می شود که غربالگری دهانه رحم را طبق معمول ادامه دهید، در صورتی که بعداً سلول های غیر طبیعی ایجاد شوند.
 • بسته به سن شما، سه یا پنج سال دیگر برای معاینه غربالگری دهانه رحم دعوت خواهید شد.

نتیجه غیر عادی

اگر بیوپسی شما مثبت شد به این دلیل است که شما سلول‌های غیرطبیعی یا نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) دارید، هم سلول‌های بالغ غیرطبیعی و هم مقادیر متغیری از سلول‌های غیرطبیعی نابالغ خواهید داشت. سلول های غیر طبیعی ممکن است به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند، بنابراین تعداد این سلول ها در اکتوسرویکس مهم است. درجه بندی نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) با توجه به میزان سلول های نابالغ در نمونه گرفته شده تعیین می شود و همه نتایج زیر به این معنی است که شما ناهنجاری های دهانه رحم دارید.

حدود ۶ نفر از هر ۱۰ زن دارای سلول های غیرطبیعی در دهانه رحم خود هستند که به عنوان نئوپلازی داخل اپیتلیال گردن رحم (CIN) یا نئوپلازی غدد داخل اپیتلیال گردن رحم (CGIN) شناخته می شود. این سرطان نیست، اما این خطر وجود دارد که در صورت عدم درمان به سرطان تبدیل شود.

سلول‌های غیرطبیعی ممکن است در حین انجام کولپوسکوپی شناسایی بشوند، اما برای تعیین اینکه خطر سرطانی شدن این سلول‌ها چقدر میتواند باشد و آیا به درمان نیاز است، بیوپسی مورد نیاز است.

درجه بندی نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) به این معنی است که اگر شما دارید:

 • CIN1: پوشش دهانه رحم دارای سلول های کاملاً طبیعی در سطح و یک سوم پایینی دارای سلول های غیر طبیعی نابالغ است.
 • CIN2: پوشش دهانه رحم دارای سلول های طبیعی در سطح و دو سوم پایینی دارای سلول های غیر طبیعی است.
 • CIN3: پوشش دهانه رحم دارای سلول های غیر طبیعی در تمام ضخامت آن است.

تغییرات درجه بالا (که دیسکاریوز متوسط یا شدید یا CIN2 یا ۳ نیز نامیده می شود) یا سلول های غده ای غیرطبیعی (همچنین به نام دیسکاریوز غده ای نیز شناخته می شود) معمولاً به درمان برای برداشتن نواحی غیر طبیعی نیاز دارند. از شما خواسته می شود برای بررسی بیشتر در کولپوسکوپی شرکت کنید.

انواع مختلف نتایج بیوپسی غیرطبیعی و معنای آن

 • CIN 1 –  بعید است سلول ها سرطانی شوند و ممکن است خود به خود از بین بروند. هیچ درمانی لازم نیست و شما برای آزمایش غربالگری دهانه رحم در ۱۲ ماه دعوت خواهید شد تا بررسی شود که آنها رفته اند
 • CIN 2 – احتمال متوسطی وجود دارد که سلول ها سرطانی شوند و معمولاً درمان برای حذف آنها توصیه می شود
 • CIN 3 – احتمال سرطانی شدن سلول ها زیاد است و درمان برای حذف آنها توصیه می شود

نئوپلازی درون اپیتلیال غده دهانه رحم (CGIN) – احتمال سرطانی شدن سلول ها زیاد است و درمان برای برداشتن آنها توصیه می شود.

در نامه بیوپسی کولپوسکوپی شما ممکن است کلمه کویلوسیتوز یا آتیپی کویلوسیتوز ذکر شود. این فقط به این معنی است که برخی از سلول‌ها در بیوپسی کولپوسکوپی شما تغییرات خاصی را نشان می‌دهند که معمولاً توسط عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند. کویلوسیتوز گاهی اوقات به عنوان کارت تلفن برای ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) شناخته می شود. اغلب در نمونه‌های بیوپسی که دارای رشد غیرطبیعی سلولی هستند (که گاهی اوقات دیسپلازی نامیده می‌شود) دیده می‌شود. این رشد غیرطبیعی سلول است که در صورت لزوم تحت نظارت و درمان قرار می گیرد، زیرا این سلول ها هستند که در صورت عدم درمان ممکن است پیش سرطانی یا سرطانی شوند.

داشتن ناهنجاری های دهانه رحم به این معنی نیست که سرطان دارید یا خواهید داشت. این فقط به این معنی است که آزمایشگاه برخی تغییرات را در سلول های شما تشخیص داده است که غیرطبیعی هستند و در صورت عدم درمان، ممکن است در آینده به سرطان دهانه رحم تبدیل شوند. در موارد نادر، کولپوسکوپی و بیوپسی سرطان دهانه رحم را پیدا می کند. اگر این اتفاق بیفتد، برای بحث در مورد درمان به تیمی از متخصصان ارجاع داده می‌شوید.

سلول های غیر طبیعی دهانه رحم: CIN و CGIN

دهانه رحم با لایه ای از سلول های پوست مانند در سطح بیرونی خود به نام اکتوسرویکس پوشیده شده است. همچنین سلول‌های غده‌ای نیز وجود دارند که معمولاً داخل کانال دهانه رحم را پوشانده‌اند که به آن اندوسرویکس می‌گویند. این سلول ها مخاط تولید می کنند. سلول های پوست مانند اکتوسرویکس می توانند سرطانی شوند و منجر به سرطان سلول سنگفرشی دهانه رحم شوند. سلول های غده ای اندوسرویکس نیز می توانند سرطانی شوند و منجر به آدنوکارسینوم دهانه رحم شوند. تغییرات در این نواحی مختلف به طور متفاوتی طبقه‌بندی می‌شوند: نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) نامی است که به تغییرات سلولی در اکتوسرویکس داده می‌شود و نئوپلازی غدد سرویکس داخل اپیتلیال (CGIN) نشان دهنده تغییرات غیرطبیعی در اندوسرویکس است.

درمان نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) به درجه غیر طبیعی بودن سلول ها بستگی دارد (به جدول سلول های غیر طبیعی مراجعه کنید). نئوپلازی درون اپیتلیال غدد گردنی (CGIN) به اندازه CIN شایع نیست، اما به طور مشابه درمان می شود. شواهد خوبی وجود ندارد که نشان دهد CGIN نسبت به نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) “تهاجمی”تر است. تشخیص نئوپلازی درون اپیتلیال غده دهانه رحم (CGIN) در طول غربالگری سخت‌تر است و از آنجایی که تغییرات سلولی در داخل کانال دهانه رحم است، درمان آن‌ها تا حدی دشوارتر است. اگر نتایج غربالگری دهانه رحم شما سلول‌های غیرطبیعی را نشان دهد ممکن است از شما خواسته شود در یک قرار ملاقات کولپوسکوپی شرکت کنید. به یاد داشته باشید که مثبت بودن آزمایش برای نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) یا نئوپلازی غده دهانه رحم (CGIN) به این معنی است که شما سلول های دهانه رحم غیرطبیعی دارید که در صورت درمان نشدن ممکن است منجر به سرطان شود، اما نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) و نئوپلازی غدد اپیتلیال گردن رحم (غده تراوپسیال در دهانه رحم) CGIN) به خودی خود سرطانی نیستند. درمان تغییرات غیرطبیعی سلولی معمولاً بسیار موفق است.

بعد از دریافت نتیجه غربالگری غیرعادی چه اتفاقی میافتد؟

نتیجه غربالگری غیر عادی به ناهنجاری بوجود آمده بستگی دارد و معمولاً دیسکاریوز سنگفرشی درجه پایین نیازی به درمان ندارد. در عوض، با غربالگری مکرر در شش ماه یا با ارجاع به کلینیک کولپوسکوپی (بستگی به کشوری دارد که در آن زندگی می کنید) به دقت تحت نظر قرار می گیرد. دیسکاریوز سنگفرشی درجه بالا به بررسی بیشتر در کلینیک کولپوسکوپی نیاز دارد و ممکن است نیاز به درمان داشته باشد.

اگر باردار هستید و تازه متوجه شدید که نتیجه غربالگری غیرطبیعی دارید، چه کاری باید انجام دهید؟

شما باید از پزشک خود مشاوره بگیرید. آنها اغلب از شما می خواهند که تحت معاینه کولپوسکوپی قرار بگیرید تا تغییرات دهانه رحم را به درستی ارزیابی کنید تا بتوانند در مورد هر گونه درمانی که ممکن است مورد نیاز باشد به شما توصیه کنند. معاینه کولپوسکوپی خطری برای بارداری ایجاد نمی کند. اگر از شما خواسته شد در معاینه کولپوسکوپی شرکت کنید، به خاطر داشته باشید که به کولپوسکوپیست خود بگویید که باردار هستید، فقط در صورتی که او از این موضوع مطلع نیست.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *