/ دکتر افروز آزاد » سرطان های زنان » درمان قطعی سرطان تخمدان
۷ دقیقه
روش های درمان قطعی سرطان تخمدان

درمان قطعی سرطان تخمدان

آنچه می خوانید...

سرطان تخمدان کشنده ترین نوع سرطان در بانوان می باشد. این بیماری زنان را در هر سنی تحت تاثیر قرار می دهد، اما اغلب پس از یائسگی تشخیص داده می شود. بیش از ۷۵ درصد از زنان مبتلا در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شوند زیرا بیماری در مراحل اولیه معمولاً بدون علامت است و علائم مرحله آخر بیماری غیر اختصاصی است. این مقاله به علائم، عوامل خطر، روش‌های تشخیص و گزینه‌های درمانی برای سرطان تخمدان می‌پردازد.

روش های درمان قطعی سرطان تخمدان

علائم سرطان تخمدان

علائم سرطان تخمدان در مراحل اولیه ممکن است خفیف یا ناپدید باشند، اما با گذشت زمان و پیشرفت بیماری، ممکن است علائم زیادی ایجاد شود. برخی از علائم شایع شامل درد در ناحیه شکم، تغییر در عادت‌های روده‌ای، بلندی ناگهانی در وزن، احساس پرفشاری در شکم و تغییرات در دوره قاعدگی هستند.

علل و عوامل خطر موثر در بروز سرطان تخمدان

قوی ترین عوامل خطر این نوع سرطان افزایش سن و سابقه خانوادگی سرطان تخمدان و پستان است. زنانی که علائم مربوط به این بیماری را دارند باید تحت معاینه فیزیکی، سونوگرافی ترانس واژینال و اندازه گیری بیومارکرها مانند آنتی ژن سرطانی ۱۲۵ قرار گیرند. اگر نتایج آزمایش ها مشکوک به سرطان تخمدان باشد، بیمار باید به متخصص انکولوژی زنان ارجاع داده شود.

زنان با سابقه خانوادگی پرخطر باید برای مشاوره ژنتیکی به پزشک ارجاع داده شوند و در صورت شناسایی جهش های ژنتیکی (مانند جهش BRCA)، می توان سالپنگو اوفورکتومی دو طرفه را برای کاهش خطر در نظر گرفت. هم در زنان در مرحله متوسط ​​و هم در زنان در مرحله پرخطر، استفاده طولانی مدت از دارو های ضد بارداری هورمونی، خطر را تا حدود ۵۰ درصد کاهش می دهد. درمان قطعی سرطان تخمدان معمولاً شامل جراحی یا شیمی درمانی داخل صفاقی و داخل وریدی است.

این بیماری زنان را در تمام سنین مبتلا می کند، اما بیشتر در سنین ۵۵ تا ۶۴ سال تشخیص داده می شود.  حدود ۹۰ درصد تومورها سرطان های اپیتلیال تخمدان هستند که عمدتاً در زنان یائسه رخ می دهند. در زنان تنها حدود ۴۵ درصد از زنان مبتلا به سرطان تخمدان به مدت ۵ سال یا بیشتر از تاریخ تشخیص زنده می مانند. 

تشخیص سرطان تخمدان

تشخیص سرطان تخمدان شامل مطالعه تاریخ پزشکی و فیزیکی بررسی تخمدانها، تصویربرداری مانند سونوگرافی و CT scan، آزمایش‌های خون، و در صورت لزوم، بیوپسی تخمدانها است.

عوامل درگیر در درمان سرطان تخمدان

درمان قطعی سرطان تخمدان به موارد زیر بستگی دارد:

  • نوع سرطان تخمدان
  • مرحله سرطان
  • این که آیا می خواهید بچه دار شوید
  • وجود نقص ژنی در بدن
  • سلامت عمومی و تناسب اندام فرد
  • توصیه های پزشکان

این بیماری اغلب با جراحی و شیمی درمانی، به تنهایی یا به صورت ترکیبی درمان می شود. اینکه ابتدا جراحی یا شیمی درمانی انجام دهید به عوامل مختلفی بستگی دارد. اگر تغییرات ژنی خاصی در تومور خود دارید و یا اگر سرطان پیشرفته ای دارید که با جراحی به طور کامل حذف نمی شود، ممکن است داروهای درمان هدفمند توسط پزشک برای شما ارائه شوند.

بیشتر بخوانید: سرطان دهانه رحم

عمل جراحی

جراحی برای درمان این بیماری بسیار پیچیده است. توصیه می شود که یک متخصص انکولوژی زنان که تعداد زیادی از این عمل ها را انجام می دهد، جراحی را انجام دهد. جراحی به انکولوژیست زنان شما اجازه می دهد تا تشخیص سرطان تخمدان را تایید کند و میزان گسترش سرطان را نیز بررسی کند.

انکولوژیست زنان شما در مورد مناسب ترین نوع جراحی و همچنین خطرات و عوارض جانبی با شما صحبت خواهد کرد. اگر بچه دار شدن برای شما مهم است، قبل از جراحی با پزشک خود صحبت کنید و از متخصص باروری ارجاع دهید. شیمی درمانی درمان سرطان با داروهای ضد سرطان (سیتوتوکسیک) است. زمان انجام شیمی درمانی بستگی به مرحله سرطان تخمدان دارد. ممکن است در زمان های مختلف استفاده شود.

عمل جراحی

شیمی درمانی قبل از جراحی

برای مرحله ۳ یا ۴ سرطان تخمدان گاهی اوقات شیمی درمانی قبل از جراحی (شیمی درمانی نئوادجوانت) انجام می شود. هدف این است که تومورها را کوچک کرده تا برداشتن آنها آسانتر شود.

پس از سه دوره شیمی درمانی، سی تی اسکن برای بررسی واکنش تومور انجام خواهد شد. سپس پزشک در مورد انجام عمل تصمیم می گیرد. در صورت انجام عمل جراحی، فرد پس از آن سه دوره شیمی درمانی دیگر خواهد داشت. اگر فرد عمل جراحی انجام ندهد، با سه دوره شیمی درمانی دیگر درمان را ادامه خواهد داد.

شیمی درمانی معمولاً ۲ تا ۴ هفته پس از جراحی نیز (شیمی درمانی کمکی) انجام می شود زیرا ممکن است برخی از سلول های سرطانی هنوز در بدن وجود داشته باشند. برای سرطان تخمدان دارو ها معمولاً در چرخه‌ های تکراری که طی ۴ تا ۵ ماه پخش می‌شوند تجویز می‌شوند، اما این امر می‌تواند متفاوت باشد. برخی از افراد ممکن است شیمی درمانی را با یک داروی درمانی هدفمند نیز انجام دهند.

پرتو درمانی

پرتودرمانی گاهی اوقات برای درمان قطعی سرطان تخمدان که به لگن یا سایر قسمت های بدن گسترش یافته است، استفاده می شود. ممکن است پس از شیمی درمانی یا جراحی برای کمک به کاهش علائم سرطان پیشرفته یا به تنهایی به عنوان یک درمان تسکینی نیز استفاده شود. تعداد جلسات پرتودرمانی شما به نوع و اندازه سرطان و محل قرارگیری آن بستگی دارد. ممکن است چند جلسه درمان برای چند هفته داشته باشید.

عوارض جانبی پرتودرمانی متفاوت است. بیشتر آنها موقتی هستند و چند هفته یا چند ماه پس از درمان ناپدید می شوند. پرتودرمانی برای سرطان تخمدان معمولاً در ناحیه شکم انجام می شود که می تواند روده و مثانه را تحریک کند. همچنین می تواند باعث ناباروری فرد نیز شود.

بیشتر بخوانید: حاملگی مولار

درمان هدفمند

درمان ‌های دارویی هدفمند بر نقاط ضعف خاص موجود در سلول‌ های سرطانی تمرکز دارند. با حمله به این نقاط ضعف، درمان های دارویی هدفمند می توانند باعث مرگ سلول های سرطانی شوند. اگر درمان هدفمند سرطان تخمدان را در نظر دارید، پزشک ممکن است سلول های سرطانی شما را آزمایش کند تا مشخص کند کدام درمان هدفمند بیشترین تاثیر را بر سرطان شما دارد.

روش درمان هدفمند برای درمان قطعی سرطان تخمدان که عود و یا پیشرفت کرده استفاده می شود. اینکه آیا دارو های درمانی هدفمند به شما پیشنهاد می شود به موارد زیر بستگی دارد. سایر درمان ‌هایی که قبلاً انجام داده ‌اید و اینکه آیا مؤثر بوده‌ اند. آیا شما یک تغییر ژن خاص (نقص) دارید که ممکن است به دارو های درمانی هدفمند پاسخ دهد.

هورمون درمانی

هورمون درمانی از دارو های خاصی برای جلوگیری از اثرات هورمون استروژن بر روی سلول های سرطان تخمدان استفاده می کند. برخی از سلول های سرطانی تخمدان از هورمون استروژن برای افزایش رشد خود استفاده می کنند، بنابراین مسدود کردن استروژن ممکن است به کنترل سرطان کمک کند. هورمون درمانی ممکن است یک گزینه درمانی مناسب برای برخی از انواع سرطان های تخمدان با رشد آهسته و کم باشد. همچنین اگر سرطان پس از درمان اولیه عود کند، ممکن است یک گزینه مناسب باشد.

پیشگیری از سرطان تخمدان

پیشگیری از سرطان تخمدان شامل نظارت دقیق بر علائم و علائم، تغییرات در سبک زندگی مانند تغذیه سالم و فعالیت بدنی منظم، و در مواردی خاص، استفاده از داروهایی که ممکن است عوارض کاهنده بر سرطان تخمدان داشته باشند، می‌شود.

کلام آخر

سرطان تخمدان یک بیماری جدی است که نیاز به تشخیص و درمان زودهنگام دارد. مراقبت منظم و نظارت بر علائم می‌تواند در شناسایی زودرس بیماری و افزایش احتمال موفقیت در درمان بسیار مؤثر باشد. همچنین مشاوره با پزشک متخصص برای دریافت اطلاعات و مشاوره دقیق تر در مورد وضعیت شما اهمیت دارد.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *