/ دکتر افروز آزاد » تشخیص بیماری های زنان » درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک در بندر عباس
۵ دقیقه
درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک در بندر عباس

آنچه می خوانید...

در درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) مهم است که تمام علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک مورد توجه قرار گرفته و در درازمدت مدیریت شوند تا از مشکلات مربوط به سلامتی جلوگیری شود. سندرم تخمدان پلی کیستیک یک بیماری طولانی مدت است و نیاز به مدیریت طولانی دارد.

درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک در بندر عباس

بیشتر بدانید: سرطان دهانه رحم چیست

تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک  PCOS

تشخیص PCOS احتمالاً شامل سابقه پزشکی شما  و یک معاینه، که ممکن است شامل سونوگرافی باشد. آزمایش هایی برای اندازه گیری سطح هورمون در خون و تشخیص زود هنگام مهم است زیرا می تواند علائم را مدیریت کند و ممکن است از ایجاد مشکلات سلامتی طولانی مدت مانند دیابت جلوگیری کند.

یک شرح حال کامل و معاینه فیزیکی باید قبل از انجام کار تشخیصی باشد. پزشکان باید به تاریخچه قاعدگی بیمار و همچنین هرگونه نوسانات وزن و تأثیر آن بر علائم PCOS توجه زیادی داشته باشند. هنگامی که حداقل دو مورد از سه معیار زیر برآورده شود، می توان تشخیص PCOS را انجام داد.

پریود نامنظم یا پریود نشدن که بسیار در تشخیص تخمدان پلی کیستیک مهم است و سطوح بالاتر آندروژن در خون (هیپرآندروژنیسم) وجود دارد که با آزمایش خون یا علائمی مانند رشد موهای زائد صورت و بدن، ریزش موی سر و آکنه نشان داده می شود. آزمایش خون برای ارزیابی سطح آندروژن در بدن شما استفاده می شود. تخمدان پلی کیستیک در سونوگرافی قابل مشاهده است.

روش های درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک

روش های درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک شامل درمان پزشکی و غیر پزشکی است که در ادامه بطور کامل ذکر شده است.

بیشتر بدانید: مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان

درمان غیرپزشکی سندرم تخمدان پلی کیستیک

بسته به علائمی که تجربه می کنید، مدیریت  برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS می تواند شامل اصلاح شیوه زندگی که افزایش سطح فعالیت بدنی و خوردن یک رژیم غذایی سالم می تواند به مدیریت  PCOS  کمک کند. تحقیقات نشان داده است که کاهش وزن حتی ۵ تا ۱۰ درصد نیز می تواند فواید سلامتی قابل توجهی داشته باشد

اصلاح سبک زندگی

تغییرات سبک زندگی مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم و متعادل و وارد کردن فعالیت بدنی منظم در برنامه هفتگی شما  می تواند از بسیاری جهات بر سلامت شما تأثیر مثبت بگذارد. برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، یک سبک زندگی سالم می تواند منجر به بهبود علائم شود، به خصوص اگر اضافه وزن دارید و سبک زندگی جدید شما به کاهش وزن کمک می کند.

کاهش وزن

شما حتی نیازی به کاهش وزن زیادی ندارید تا فواید آن را احساس کنید. مطالعات نشان می دهد که تنها پنج تا ۱۰ درصد کاهش وزن می تواند:

 • بازگرداندن تولید طبیعی هورمون که می تواند به تنظیم دوره ها و بهبود باروری کمک کند.
 • بهبود خلق و خو

کاهش علائمی مانند:

 • رشد موهای صورت و بدن
 • ریزش موی سر
 • آکنه

همچنین می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بیماری های قلبی عروقی را کاهش دهد.

درمان های پزشکی سندرم تخمدان پلی کیستیک با هورمون ها یا داروها

درمان های پزشکی برای سندرم تخمدان پلی کیستیک عبارتند از:

 • قرص های ضد بارداری خوراکی – اگر از قاعدگی های نامنظم و سنگین رنج می برید، قرص های ضد بارداری خوراکی اغلب برای پیشگیری از بارداری تجویز می شود تا چرخه را تنظیم کند، رشد موهای زائد و آکنه را کاهش دهد و از ضخیم شدن بیش از حد دیواره رحم جلوگیری کند.
 • داروهایی برای مسدود کردن هورمون هایی مانند تستوسترون (به عنوان مثال، اسپیرونولاکتون) – این داروها ممکن است برای کاهش رشد موهای زائد یا ریزش موی سر استفاده شوند.
 • داروهای ناباروری – اگر ناباروری مشکل دارد، کلومیفن سیترات (که با نام Clomid فروخته می شود) ممکن است به صورت خوراکی مصرف شود تا تخمک گذاری (تولید تخمک) ایجاد شود.

خطرات دراز مدت سندرم تخمدان پلی کیستیک برای سلامتی

سندرم تخمدان پلی کیستیک PCOS با خطرات درازمدت سلامت زیر همراه است:

 • مقاومت به انسولین
 • افزایش خطر ابتلا به دیابت، به خصوص اگر زنان اضافه وزن داشته باشند
 • ناهنجاری های کلسترول و چربی خون
 • بیماری های قلبی عروقی (بیماری قلبی، حمله قلبی و سکته مغزی)
 • سرطان آندومتری

بیشتر بدانید: آندومتریوز

پیشگیری از مشکلات دراز مدت سندرم تخمدان پلی کیستیک

می توان علائم تخمدان پلی کیستیک برطرف کرد و خطرات سلامتی شما را کاهش داد تا ازمشکلات دراز مدت این بیماری پیشگیری کرد. درمانی که هر زن دریافت می‌کند بسته به علائمی که بیشتر او را آزار می‌دهد و نتایج مورد نظر متفاوت است.

 • رژیم غذایی سالم داشته باشید
 • به طور منظم تمرین کن
 • اگر اضافه وزن دارید یا چاق هستید وزن خود را کاهش دهید
 • سیگار نکشید

توصیه های سبک زندگی سالم برای همه قابل اجرا است، صرف نظر از اینکه آنها PCOS دارند یا نه. این امر به ویژه برای زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک مهم است، زیرا ممکن است عوامل خطر بیشتری برای مشکلات سلامتی در آینده داشته باشند. اگر اضافه وزن نداشته باشید و سیگار نکشید، خطرات شما تا حد زیادی کاهش می یابد.

کلام آخر

سندرم تخمدان پلی کیستیک به یک رویکرد درمانی فردی نیاز دارد. اگر تخمک گذاری ندارید اما می خواهید باردار شوید، ممکن است درمان های باروری توسط متخصص توصیه شود. با مشاوره و راهنمایی یک متخصص زنان و زایمان که می تواند داروهایی برای افزایش تخمک گذاری تجویز کند، زنان مبتلا به این بیماری می توانند باردار شوند. حتی اگر بارداری طبیعی دشوار باشد، امروزه فناوری کمک باروری پیشرفته از جمله درمان IVF برای کمک به بارداری موفق وجود دارد. مهم است که با یک متخصص زنان صحبت کنید تا بفهمید چه درمانی برای شما برای درمان سندرم تخمدان پلی کیستیک در بندرعباس بهتر است.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *