/ دکتر افروز آزاد » سرطان های زنان » سرطان دهانه رحم چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن را بشناسید
۷ دقیقه
تشخیص سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم چیست؟ علائم، تشخیص و درمان آن را بشناسید

آنچه می خوانید...

سرطان دهانه رحم در قسمت باریک و تحتانی رحم که به نام دهانه رحم شناخته می شود ظاهر می شود. تقریباً همیشه به دلیل عفونت طولانی مدت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود.۱ HPV یک ویروس رایج است که در طول رابطه جنسی منتقل می شود. با این حال، تنها ۱۰ درصد از افرادی که در بدو تولد به زنان مبتلا به HPV اختصاص داده شده اند، دچار عفونت پایداری می شوند که آنها را در معرض خطر سرطان دهانه رحم قرار می دهد.

سرطان دهانه رحم

بیشتر بخوانید: سرطان رحم

سرطان دهانه رحم معمولاً در مراحل اولیه علائمی ندارد و تشخیص آن را دشوار می کند. هنگامی که علائم ظاهر می شود، ممکن است شامل خونریزی واژینال و درد در حین رابطه جنسی باشد. هنگامی که سرطان دهانه رحم به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابد، می‌تواند علائمی مانند تورم پا و درد در هنگام ادرار و اجابت مزاج ایجاد کند.

واکسن زدن علیه HPV و انجام آزمایش‌های غربالگری سرطان دهانه رحم منظم می‌تواند به پیشگیری از سرطان دهانه رحم کمک کند. همچنین اغلب به گزینه های درمانی بیشتری اجازه می دهد

انواع سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم می تواند در قسمت های مختلف دهانه رحم ایجاد شود. انواع اصلی سرطان دهانه رحم از نام سلولی که سرطان در آن شروع شده است نامگذاری شده است. آنها شامل کارسینوم سلول سنگفرشی، آدنوکارسینوم و کارسینوم مختلط (که به آن کارسینوم آدنوسکواموس نیز گفته می شود) می باشد.

انواع سرطان دهانه رحم
 • سرطان سلول سنگ ‌فرشی

تا ۹۰ درصد از سرطان های دهانه رحم، سرطان سلول سنگفرشی است. این نوع در سلول های نازک و مسطح (سلول های سنگفرشی) در قسمت بیرونی دهانه رحم (اکتوسرویکس) ایجاد می شود.

 • آدنوکارسینوم

در حالی که نادر است، برخی از سرطان های دهانه رحم، آدنوکارسینوم هستند. اینها در سلولهای غده ای ایجاد می شوند که مخاط را در قسمت داخلی دهانه رحم (اندوسرویکس) می سازند.

 • کارسینوم مختلط یا کارسینوم آدنوسکواموس

گاهی اوقات، سرطان دهانه رحم هم کارسینوم سلول سنگفرشی و هم آدنوکارسینوم یا کارسینوم مختلط است.

 • کارسینوم عصبی سلول های کوچک (SCNEC)

کارسینوم سلول های عصبی غدد کوچک دهانه رحم که سرطان سلول های کوچک دهانه رحم نیز نامیده می شود، بسیار نادر است و تنها حدود ۲ درصد موارد را شامل می شود. این یک شکل تهاجمی از سرطان است که معمولاً در مراحل پایانی یافت می شود.

علائم سرطان دهانه رحم

سرطان دهانه رحم اغلب دارای علائم خاصی است. بسته به اینکه سرطان دهانه رحم شما چقدر پیشرفته شده است، علائم می تواند متفاوت باشد.

بیشتر بدانید: علائم سرطان رحم و تخمدان

علائم در مراحل اولیه سرطان دهانه رحم

متأسفانه، سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه معمولاً علائمی ندارد و تشخیص آن را دشوار می کند.

هنگامی که علائم ظاهر می شوند، ممکن است عبارتند از:

 • خونریزی واژینال بعد از رابطه جنسی، در دوران یائسگی یا در بین قاعدگی ها
 • ترشحات واژن که آبکی هستند و بوی قوی دارند
 • درد یا درد لگن هنگام رابطه جنسی

علائم در مراحل بعدی سرطان دهانه رحم

علائم معمولاً زمانی ظاهر می شوند که سرطان فراتر از دهانه رحم به سایر قسمت های بدن گسترش یابد. این علائم ممکن است شامل علائم سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه و همچنین موارد زیر باشد:

 • ادرار دردناک یا حرکات روده
 • کمردرد مبهم
 • تورم پا
 • درد شکم
 • خستگی

علل سرطان دهانه رحم

شایع ترین علت سرطان دهانه رحم، عفونت طولانی مدت با HPV است، ویروسی که از طریق رابطه جنسی منتقل می شود.۱ بیش از ۴۰ نوع HPV وجود دارد که ۱۳ نوع آن عامل سرطان دهانه رحم هستند.

اکثر افرادی که به HPV مبتلا می شوند نمی دانند که به آن مبتلا هستند و سیستم ایمنی آنها معمولاً در عرض دو سال از شر آن خلاص می شود. با این حال، اگر سیستم ایمنی نتواند از شر HPV خلاص شود، ویروس می تواند در طول زمان سلول های طبیعی را به سلول های سرطانی تبدیل کند. محققان هنوز مطمئن نیستند که چرا برخی از افراد مبتلا به HPV به سرطان دهانه رحم مبتلا می شوند، اما رفتارها و شرایط سلامتی که باعث تضعیف این سرطان می شود. سیستم ایمنی ممکن است نقش داشته باشد

عوامل خطر سرطان دهانه رحم

هر کسی که دهانه رحم دارد و از نظر جنسی فعال است در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم است. با این حال، اگر شرکای جنسی بیشتری داشته باشید یا یک شریک پرخطر داشته باشید (کسی که HPV دارد یا شرکای جنسی زیادی داشته است) خطر شما افزایش می‌یابد. سیگار کشیدن، ضعف سیستم ایمنی، استفاده طولانی مدت از داروهای ضد بارداری خوراکی، سابقه خانوادگی سرطان دهانه رحم، و عفونت های مقاربتی (STIs) نیز می توانند خطر ابتلا را افزایش دهند.

تشخیص سرطان دهانه رحم

علاوه بر گرفتن سابقه پزشکی شما، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است آزمایش های تشخیصی زیر را انجام دهد:

کولپوسکوپی: ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی ابزاری به نام اسپکولوم را وارد می‌کند تا به آرامی دهانه واژن را باز کند و لکه‌های غیرطبیعی روی دهانه رحم را جستجو کند.

بیوپسی: در طول کولپوسکوپی، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی نمونه‌ای از بافت دهانه رحم را برمی‌دارد تا آسیب‌شناس (پزشکی که در بررسی بافت بدن به عنوان بخشی از فرآیند تشخیصی تخصص دارد) می‌تواند آن را زیر میکروسکوپ برای بررسی سرطان مشاهده کند.

بیشتر بدانید: غربالگری سرطان تخمدان

مراحل سرطان دهانه رحم

اگر آزمایش‌های تشخیصی نشان دهد که شما به سرطان دهانه رحم مبتلا هستید، ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما (احتمالاً یک سرطان‌شناس یا یک پزشک متخصص در سرطان) این بیماری را مرحله‌بندی می‌کند. شناسایی مرحله به تعیین شدت سرطان و نحوه بهترین درمان آن کمک می کند.

مرحله ۱: سلول های سرطانی در دهانه رحم رشد کرده اند اما به سایر نواحی بدن گسترش نیافته اند.

مرحله ۲: سرطان فراتر از دهانه رحم و رحم رشد کرده است. با این حال، به دیواره های لگن یا قسمت پایین واژن گسترش نیافته است.

مرحله ۳: سلول های سرطانی در قسمت پایین واژن یا دیواره های لگن وجود دارند. سرطان ممکن است به غدد لنفاوی مجاور سرایت کرده باشد.

مرحله ۴: سرطان به نواحی دیگر بدن گسترش یافته است.

مراحل سرطان دهانه رحم

درمان های سرطان دهانه رحم

هدف از درمان سرطان دهانه رحم، درمان این بیماری است. با این حال، سرطان دهانه رحم در مراحل بعدی ممکن است قابل درمان نباشد. در این مرحله، هدف از درمان، کند کردن رشد سرطان یا کمک به تسکین علائم است پزشک متخصص سرطان دهانه رحم شما درمان را بر اساس مرحله سرطان و سلامت عمومی، سن و ترجیحات شما توصیه می کند.

جلوگیری از سرطان دهانه رحم

شما می توانید با واکسینه شدن در برابر HPV از سرطان دهانه رحم پیشگیری کنید. واکسن HPV از عفونت های جدید جلوگیری می کند اما عفونت های موجود را درمان نمی کند. بنابراین، بهتر است هر چه زودتر واکسینه شوید، قبل از اینکه در معرض HPV قرار بگیرید.

تست های غربالگری همچنین می توانند با یافتن سلول های غیرطبیعی قبل از تبدیل شدن به سرطان به پیشگیری از سرطان دهانه رحم کمک کنند.۱۸ تست پاپ یا اسمیر رایج ترین روش غربالگری است. این شامل جمع آوری سلول ها از دهانه رحم برای بررسی سلول های غیر طبیعی است. پزشکان معمولا هر سه سال یک بار انجام تست پاپ را توصیه می کنند. یا اگر آزمایش HPV را نیز انجام دهید، می توانید هر پنج سال یکبار آزمایش دهید.

روش آزمایش HPV مانند آزمایش پاپ اسمیر است. با این حال، آزمایش HPV فقط به شما می گوید که آیا HPV دارید یا نه اگر سرطان دارید.

همچنین استفاده از روش‌های ایمن رابطه جنسی، مانند پوشیدن کاندوم، ضروری است. این امر با جلوگیری از عفونت HPV به پیشگیری از سرطان دهانه رحم کمک می‌کند.

جلوگیری از سرطان دهانه رحم

زندگی با سرطان دهانه رحم

هرچه سرطان دهانه رحم زودتر تشخیص داده شود، نتیجه بهتری خواهد داشت. حدود ۹۲ نفر از ۱۰۰ نفر (۹۲٪) پس از پنج سال که سرطان دهانه رحم آنها در مراحل اولیه تشخیص داده می شود، هنوز زنده هستند. اما اگر پس از گسترش سرطان به نقاط دورتر بدن تشخیص داده شود، میزان بقای ۵ ساله تنها ۱۷ درصد است.

با این حال، ممکن است چندین سال طول بکشد تا اثرات درمان های جدیدتر و بهتر در آمار بقا منعکس شود. چشم انداز افراد مبتلا به سرطان دهانه رحم در مراحل پایانی در طول زمان و با تحقیقات جدید در حال بهبود است.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *