/ دکتر افروز آزاد » زایمان » سزارین آکرتا چیست؟
۶ دقیقه
سزارین اکرتا

سزارین آکرتا چیست؟

آنچه می خوانید...

جفت آکرتا می تواند در دوران بارداری زمانی که جفت خیلی عمیق به دیواره رحم می چسبد ایجاد شود. تصور می‌شود که این عارضه در اثر زخم روی دیواره رحم ایجاد می‌شود. زنانی که چندین سزارین، سایر اختلالات جفت یا سابقه برداشتن تومور در رحم یا کیست داشته اند برای مثال کیست درموئید، در معرض خطر بیشتری برای ایجاد جفت آکرتا هستند. این وضعیت می تواند تهدید کننده زندگی و جان مادر باشد. در ادامه بیشتر به سزارین آکرتا می پردازیم.

جفت آکرتا

جفت آکرتا وضعیتی است که در آن جفت (منبع غذایی نوزاد در رحم) بیش از حد عمیق در دیواره رحم رشد می کند و باید سزارین آکرتا انجام شود. در یک بارداری معمولی، جفت پس از زایمان به راحتی از دیواره رحم جدا می شود. در جفت آکرتا، جفت در دیواره رحم رشد کرده و پس از زایمان به راحتی جدا نمی شود. در موارد شدید، این وضعیت می تواند منجر به خونریزی بیش از حد شود که می تواند تهدید کننده زندگی باشد. ممکن است نیاز به انتقال خون و حتی هیستروکتومی (برداشتن رحم) داشته باشد.

انواع مختلف جفت آکرتا چیست؟

سه نوع متفاوت از این حالت وجود دارد. نوع آن با توجه به عمق چسبیدن جفت به رحم تعیین می شود:

جفت آکرتا( accreta): جفت محکم به دیواره رحم می چسبد. از دیواره رحم عبور نمی کند و به ماهیچه های رحم ضربه نمی زند. این شایع ترین نوع بیماری است. .معمولا ۷۵٪ از همه موارد جفت اکرتا چنین اتفاقی رخ می دهد.

جفت اینکرتا( increta): این نوع بیماری جفت را عمیق تر در دیواره رحم فرو می کند. هنوز از دیواره عبور نمی کند، اما محکم به عضله رحم چسبیده است.

انواع مختلف جفت آکرتا چیست؟

جفت پرکرتا( percreta)

شدیدترین نوع، جفت پرکرتا زمانی اتفاق می افتد که جفت از دیواره رحم عبور می کند. جفت ممکن است از طریق رحم رشد کند و اندام های دیگر مانند مثانه یا روده را تحت تاثیر قرار دهد.

خطرات ناشی از جفت آکرتا برای مادر و نوزاد چیست؟

خطرات جفت آکرتا می تواند جدی باشد و می تواند فراتر از مادر به نوزاد گسترش یابد. به محض تولد، کودک ممکن است به دلیل زایمان زودرس در معرض خطر بیشتری قرار گیرد. خطرات برای مادر می تواند شامل موارد زیر باشد:

– زایمان زودرس

– آسیب به رحم و اندام های اطراف

– از دست دادن قدرت باروری به دلیل نیاز به هیستروکتومی (برداشتن رحم)

– خونریزی بیش از حد که نیاز به تزریق خون دارد

چه چیزی منجر به سزارین آکرتا می شود؟

تصور می شود که جفت آکرتا در اثر زخم یا سایر ناهنجاری های پوشش داخلی رحم ایجاد می شود. عوامل خطر متعددی با جفت آکرتا مرتبط هستند و پزشک مجبور می شود سزارین آکرتا انجام دهد، از جمله:

سزارین های متعدد : زنانی که چندین سزارین انجام داده اند در معرض خطر بیشتری برای ایجاد جفت آکرتا هستند. این ناشی از زخم شدن رحم در اثر عمل است. هر چه تعداد سزارین های یک زن در طول زمان بیشتر باشد، خطر ابتلا به جفت آکرتا در او بیشتر می شود.

جفت سرراهی: این وضعیت زمانی رخ می دهد که جفت در انتهای رحم قرار گرفته و دهانه رحم را مسدود می کند. قسمت پایینی رحم برای کاشت جفت مناسب نیست. در بیماران مبتلا به جفت سرراهی و سابقه سزارین قبلی، خطر جفت آکرتا با تعداد سزارین‌هایی که بیمار انجام داده است افزایش می‌یابد.

سابقه برداشتن فیبروم: اگر زن یک فیبروم (یک رشد غیر سرطانی یا تومور عضله رحم) را برداشته باشد، جای زخم می تواند منجر به جفت آکرتا شود.

سایر مواردی که ایجاد خطر می نمایند عبارتند از:

-انجام کورتاژ که همراه با تراشیدن لایه های رحم بوده است.

– سندرم آشرمن (سبب آسیب دیدن و زخم بافت رحم می شود)

– سن بالاتر از سی و پنج سال

–  استعمال سیگار و دخانیات در هنگام بارداری

– آلفا فیتو پروتئین در خون

تشخیص و آزمایشات

جفت آکرتا معمولاً قبل از زایمان با سونوگرافی تشخیص داده می شود. تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) می تواند در برخی موارد مفید باشد. بیمارانی که فاکتورهای خطر جفت آکرتا را دارند باید توسط هر یک یا هر دوی این تست ها به دقت ارزیابی شوند.

تشخیص و آزمایشات

تشخیص زودهنگام جفت آکرتا چقدر مهم است؟

تشخیص زودهنگام جفت آکرتا بسیار مهم است زیرا می‌تواند به چندین مراقب درگیر بارداری اجازه دهد. بسته به نوع و شدت بیماری، ممکن است تیمی از پزشکان نیاز به مراقبت از مادر داشته باشند. داشتن افراد مناسب می تواند از برداشتن رحم (هیستروکتومی) یا از دست دادن خون تهدید کننده زندگی جلوگیری کند. در موارد شدید، علیرغم تشخیص زودهنگام و حضور تیم مناسب، ممکن است نتوان از هیسترکتومی و انتقال خون اجتناب کرد. با این حال، خطرات سایر عوارض کاهش می یابد. نظارت مداوم بر بارداری پس از تشخیص جفت آکرتا برای اطمینان از بهترین نتایج برای مادر و کودک مورد نیاز خواهد بود.

جفت آکرتا چگونه درمان می شود؟

درمان جفت آکرتا می تواند متفاوت باشد. اگر این عارضه قبل از تولد تشخیص داده شود، بارداری به دقت کنترل می شود. پزشک متخصص برای زایمان نوزاد، سزارین آکرتا را برنامه ریزی می کند( اغلب چندین هفته قبل از موعد مقرر) که این کار برای کاهش خطر خونریزی ناشی از انقباضات یا زایمان انجام می شود. اگر مادر بخواهد حاملگی های بعدی داشته باشد، پزشکان متخصص سعی می کنند رحم را نجات دهند. با این حال، درموارد شدید که جفت به شدت چسبیده است یا به اندام‌های دیگر حمله می‌کند، هیستروکتومی (برداشتن رحم) ممکن است مطمئن‌ترین گزینه برای مادر باشد. برداشتن رحم در حالی که جفت هنوز متصل است، خطر خونریزی بیش از حد را به حداقل می رساند.

آیا می توان از جفت آکرتا جلوگیری کرد؟

جفت آکرتا قابل پیشگیری نیست. اگر مادر در گذشته چندین سزارین انجام داده باشد ویا جفت سرراهی داشته باشد، خطر جفت آکرتا افزایش می یابد. اگر قبلاً سزارین کرده اید و جفت سرراهی دارید، با پزشک خود در مورد خطرات جفت آکرتا صحبت کنید.

خطرات آتی برای زنان مبتلا به جفت آکرتا چیست؟

اگر رحم در هیسترکتومی برداشته شده باشد، هیچ بارداری بعدی رخ نخواهد داد. در موارد شدید، این وضعیت می تواند منجر به خونریزی شدید، آسیب به روده یا مثانه و حتی مرگ مادر شود.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

یک پاسخ

  1. سلام. ۴۰ساله هستم وبارداری پنجممه. ام ارای گرفتم وداخلش نوشته جفت درموقعیت خلفی قراردارد. نازک شدگی میومترخلف جفت دربرخی نواحی به ویژه لبه تحتانی آن رویت میشود که به نفع درجاتی ازکرتامیباشد. ضخامت میومترخلف جفت دراکثرنواحی ۳م.م ودربرخی نواحی کمتراز۲م.م است. تشخیص دکترمم گفته کوروتااست وبرااتاق عمل دوواحدخون لازمه واحتمال برداشتن رحم وجودداره. آیاجان مادردرخطراسترس؟خیلی استرس دارم وده روز دیگه وقت زایمانممه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *