/ دکتر افروز آزاد » زایمان » راهنمای کامل عمل سزارین
۹ دقیقه
سزارین

راهنمای کامل عمل سزارین

آنچه می خوانید...

سزارین (یا زایمان سزارین) یک روش جراحی است که برای زایمان نوزاد در زمانی که زایمان طبیعی نمی تواند به طور ایمن انجام شود، استفاده می شود. سزارین را می توان از قبل برنامه ریزی کرد یا در مواقع اضطراری انجام داد. خطر بیشتری نسبت به زایمان طبیعی دارد و دوره نقاهت کمی طولانی‌تر است.

سزارین چیست؟

سزارین که به آن سزارین یا زایمان سزارین نیز گفته می شود، یک روش جراحی است که در آن نوزاد از طریق برش هایی در شکم و رحم شما به دنیا می آید. آن ها زمانی انجام می شوند که زایمان طبیعی امکان پذیر یا ایمن نباشد، یا زمانی که سلامت شما یا کودکتان در خطر است. از جمله این نوع سزارین ها، سزارین آکرتا است.

چه زمانی به سزارین نیاز دارم؟

اگر شرایط پزشکی خاصی دارید یا در صورت بروز عوارض در حین زایمان در زایمان طبیعی، ممکن است به سزارین نیاز داشته باشید. سزارین برنامه ریزی شده زمانی اتفاق می افتد که یکی از شرایط زیر وجود داشته باشد:

عدم تناسب سفالوپلویک (CPD): CPD اصطلاحی است که به این معنی است که سر یا بدن کودک شما آنقدر بزرگ است که نمی تواند به طور ایمن از لگن شما عبور کند، یا لگن شما برای به دنیا آوردن نوزادی با اندازه متوسط ​​بسیار کوچک است.

سزارین قبلی: اگرچه امکان زایمان طبیعی بعد از سزارین قبلی وجود دارد، اما این یک گزینه برای همه نیست. عواملی که می توانند روی این امر تأثیر بگذارند عبارتند از نوع برش رحم استفاده شده در سزارین قبلی و خطر پارگی رحم.

انتظار چند قلو: اگرچه اغلب می توان دوقلوها را به صورت واژینال به دنیا آورد، دو یا چند نوزاد ممکن است نیاز به سزارین داشته باشند.

چه زمانی به سزارین نیاز دارم؟

جفت سرراهی: در این شرایط، جفت خیلی پایین در رحم شما چسبیده است و خروج نوزاد از دهانه رحم را مسدود می کند.

نمایش بریچ: در نمایش بریچ، پای جنین شما ابتدا یا پایین در رحم شما قرار دارد. برخی از پزشکان ممکن است سعی کنند نوزاد شما را برگردانند، اما در صورت عدم موفقیت، سزارین ضروری است.

شرایط سلامتی: شرایطی مانند بیماری قلبی می تواند با زایمان در طول زایمان طبیعی بدتر شود. در صورت ابتلا به تبخال تناسلی در زمان زایمان، سزارین ضروری است.

انسداد: فیبروم رحم بزرگ، شکستگی لگن یا انتظار نوزادی با ناهنجاری‌های مادرزادی خاص نیز ممکن است دلایلی برای سزارین باشد.

اگر هر یک از شرایط زیر در طول زایمان شما ایجاد شود، ممکن است زایمان سزارین برنامه ریزی نشده لازم باشد:

زایمان در حال پیشرفت نیست: که به آن زایمان طولانی نیز می گویند، به این معنی است که دهانه رحم شما گشاد می شود و متوقف می شود، از بین نمی رود (یا نازک نمی شود) یا حرکت کودک شما در کانال زایمان متوقف می شود.

فشردن بند ناف: بند ناف دور گردن یا بدن کودک شما حلقه می زند یا بین سر کودک و لگن شما گیر می کند.

افتادگی بند ناف: بند ناف قبل از اینکه جنین شما این کار را انجام دهد از دهانه رحم خارج می شود.

جدا شدن جفت: جفت قبل از تولد نوزاد از دیواره رحم جدا می شود.

ناراحتی جنین: ممکن است کودک شما دچار مشکلاتی شود که باعث ضربان قلب نامنظم در طول زایمان شود. ممکن است متخصص زنان و زایمان شما تصمیم بگیرد که کودک دیگر نمی تواند زایمان را تحمل کند و سزارین لازم است.

سزارین چقدر رایج است؟

بر اساس گزارش مرکز کنترل بیماری ها (CDC)، سزارین حدود ۳۰ درصد از کل زایمان ها در ایالات متحده را تشکیل می دهد.

قبل از سزارین چه انتظاری می توانم داشته باشم؟

اگر شما یک سزارین برنامه ریزی شده دارید، مراحل زیر انجام می شود:

شما فرم های رضایت را برای این روش امضا می کنید.

متخصص بیهوشی در مورد گزینه های بیهوشی صحبت خواهد کرد. اغلب، این یک اپیدورال (یا بلوک نخاعی) است که شما را از سینه تا پاهایتان بی حس می کند.

موهای ناحیه اطراف برش کوتاه یا تراشیده می شوند.

یک کاتتر برای خالی نگه داشتن مثانه وارد می شود.

برای شما دستگاه مانیتور قلب و فشار خون اعمال می شود.

شما یک IV در دست یا بازوی خود می گیرید تا به شما دارو و مایع بدهد.

شما در مورد این روش و آنچه که باید انتظار داشته باشید با متخصص زنان و زایمان خود صحبت خواهید کرد (اگر قبلاً این کار را نکرده اید).

اگر به سزارین اورژانسی نیاز دارید، متخصص زنان و زایمان نوزادتان را به سرعت به دنیا می آورد زیرا سلامت شما یا کودکتان در خطر است. با این حال، معمولا زمان زیادی برای آماده شدن وجود ندارد و ممکن است به بیهوشی عمومی نیاز داشته باشید زیرا سریعتر عمل می کند.

در طول سزارین چه اتفاقی می افتد؟

اولین مرحله در عمل سزارین، آماده سازی شما برای بیهوشی است. اکثر سزارین های برنامه ریزی شده از اپیدورال استفاده می کنند، بنابراین شما برای زایمان بیدار هستید. با این حال، در برخی موارد، شما تحت بیهوشی عمومی در خواب هستید.

شکم شما با یک ماده ضد عفونی کننده تمیز می شود و ممکن است یک ماسک اکسیژن روی دهان و بینی خود قرار دهید تا اکسیژن رسانی به کودک شما افزایش یابد. سپس، پزشک شما یک پارچه استریل در اطراف محل برش و روی پاها و سینه شما قرار می دهد. در نهایت، پزشک شما یک پرده استریل بین سر و پایین تنه شما می گذارند.

سپس متخصص زنان و زایمان از طریق پوست و دیواره شکم شما برشی ایجاد می کند. آن ها ممکن است از یک برش عمودی یا عرضی استفاده کنند. به برش افقی، برش بیکینی نیز گفته می شود.

سپس، پزشک یک برش ۳ تا ۴ اینچی را در دیواره رحم شما ایجاد می کند. این برش همچنین می تواند عرضی یا عمودی باشد. در نهایت، متخصص زنان و زایمان نوزاد شما را از طریق برش ها خارج می کند. بند ناف بریده می شود، جفت برداشته می شود و برش ها با بخیه و منگنه بسته می شوند.

اگر برای جراحی سزارین خود بیدار هستید، می توانید نوزاد خود را کمی بعد از تولد ببینید و در آغوش بگیرید.

سزارین چه حسی دارد؟

شما تحت بیهوشی قرار خواهید گرفت، که باید از احساس درد جلوگیری کند. اکثر مردم گزارش می دهند که وقتی کودکشان را از شکم خارج می کنند، یک نوع احساس کشش دارند.

آیا سزارین بی خطر است؟

زایمان واژینال معمولا ترجیح داده می شود، اما در برخی موارد، سزارین تنها گزینه مطمئن است. به عنوان مثال، سزارین گزینه ایمن‌تری است که کودک شما بریچ است یا جفت سرراهی دارید (جفت بخشی از دهانه رحم را می‌پوشاند). سزارین دارای خطرات و مزایایی است که باید با پزشک زنان و زایمان خود در میان بگذارید.

جراحی سزارین چقدر طول می کشد؟

سزارین معمولی از ابتدا تا پایان حدود ۴۵ دقیقه طول می کشد. بعد از اینکه پزشک شما نوزاد شما را به دنیا آورد، رحم شما را بخیه می‌زند و برش شکم شما را می‌بندد. انواع مختلفی از شرایط اضطراری در طول زایمان ممکن است رخ دهد. در برخی موارد، زایمان خیلی سریع اتفاق می‌افتد و نوزاد شما در کمتر از ۱۵ دقیقه به دنیا می‌آید. این یک سزارین اورژانسی است.

بعد از سزارین چه اتفاقی می افتد؟

مانند زایمان واژینال، پس از تولد نوزاد، پزشک شما جفت را تحویل می دهد. در مرحله بعد، پزشک رحم شما را بخیه می‌زند و ماهیچه‌های شکم شما را منگنه می‌کند. بخیه ها در بدن حل می شوند، اما منگنه ها حدود یک هفته بعد در بیمارستان برداشته می شوند. شکم شما برای چند روز یا چند هفته درد خواهد داشت. در برخی موارد، پزشک شما ممکن است داروهای مسکن قوی تری را تجویز کند.

می‌توانید انتظار داشته باشید که فعالیت‌هایتان محدود گردد، آن را برای خودتان راحت کنید و پس از بازگشت به خانه به خانواده و دوستان تکیه کنید. یک جراحی سزارین معمولی حداقل به دو تا سه روز بستری در بیمارستان نیاز دارد.

بعد از سزارین چه اتفاقی می افتد؟

مزایای سزارین چیست؟

مزایای سزارین به بارداری شما بستگی دارد. در بیشتر موارد، بزرگترین مزیت سزارین این است که هم برای شما و هم برای جنینتان ایمن تر است. هنگامی که زایمان طبیعی خطرناک است یا می تواند به کودک شما آسیب برساند، بیشتر پزشکان برای به حداقل رساندن خطرات به سزارین روی می آورند. گاهی اوقات سزارین بدون برنامه ریزی انجام می شود. به عنوان مثال، اگر ضربان قلب کودک شما به سطح ناایمن کاهش یابد، سزارین اضطراری ایمن تر از کاهش بیشتر ضربان قلب کودک است.

بیشتر بخوانید: عفونت قارچی واژن

سزارین چه خطراتی دارد؟

مانند هر عمل جراحی، سزارین نیز خطراتی را به همراه دارد. خطر عوارض با سزارین کمی بیشتر از زایمان طبیعی است. این ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

عفونت

از دست دادن خون (خونریزی).

لخته خونی که ممکن است پاره شود و وارد جریان خون شما شود (آمبولی).

آسیب به روده یا مثانه.

بریدگی که ممکن است دیواره رحم را ضعیف کند.

ناهنجاری های جفت در بارداری های آینده.

خطرات ناشی از بیهوشی عمومی

آسیب جنین.

سایر معایب سزارین

بهبودی پس از سزارین ممکن است دشوارتر از زایمان طبیعی باشد.

سزارین بیشتر باعث درد مزمن لگن می شود.

احتمال سزارین در بارداری های بعدی بیشتر است.

ممکن است کودک شما در شیردهی مشکل داشته باشد.

کودک شما ممکن است در معرض خطر بیشتری برای مشکلات تنفسی باشد.

بهبودی سزارین چقدر طول می کشد؟

هنگامی که بیهوشی از بین رفت، درد ناشی از برش ها را احساس خواهید کرد. همچنین ممکن است دردهای تنفسی را تجربه کنید و در تنفس عمیق مشکل داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که یک بزرگسال برای کمک به بلند شدن از رختخواب در چند روز اول پس از عمل سزارین وجود دارد و به شما کمک می کند. اکثر افراد بین دو تا سه روز در بیمارستان می مانند.

چند سزارین می توانید انجام دهید؟

تعداد سزارین هایی که می توانید انجام دهید منحصر به سابقه پزشکی و بارداری شما است. روی عدد دقیقی توافق نشده است. جراحی ممکن است هر بار به دلیل برش های قبلی یا اسکار کمی پیچیده تر باشد.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *