۷ دقیقه

سقط جنین

آنچه می خوانید...

اگر به دلیل خونریزی واژینال یا سایر علائم سقط جنین به پزشک عمومی یا مامای خود مراجعه کنید، ممکن است برای انجام آزمایشات به بخش بارداری در بیمارستان معرفی شوید. اگر بیش از هفته ۱۸ بارداری هستید، معمولاً به بخش زایمان در بیمارستان ارجاع داده می شوید. اگر کمتر از هفته ۶ بارداری هستید، ممکن است فوراً برای آزمایش ارجاع نشوید. این به این دلیل است که تأیید سقط جنین در این زمان بسیار سخت است.

تست ها

بیمارستان می تواند آزمایشاتی را برای تأیید اینکه آیا شما سقط جنین نیاز دارید انجام دهد. این آزمایش ها همچنین می توانند تأیید کنند که آیا هنوز مقداری بافت بارداری در رحم شما باقی مانده است (سقط جنین ناقص یا تاخیری) یا اینکه تمام بافت بارداری از رحم شما خارج شده است (سقط جنین کامل).

اولین آزمایش مورد استفاده معمولاً اسکن اولتراسوند برای بررسی رشد کودک شما و بررسی ضربان قلب است. در بیشتر موارد، این کار معمولاً با استفاده از یک پروب کوچک وارد شده در واژن (سونوگرافی ترانس واژینال) انجام می شود. این می تواند کمی ناراحت کننده باشد اما دردناک نیست.

در صورت تمایل ممکن است بتوانید اسکن خارجی شکم خود را انجام دهید، اگرچه این روش دقت اسکن را کاهش می دهد. هیچ کدام از این اسکن ها برای جنین خطرناک نیستند و خطر سقط جنین را افزایش نمی دهند.

سقط های مکرر

اگر بار۳ یا بیشتر سقط جنین پشت سر هم داشته‌اید (سقط‌های مکرر)، معمولاً از آزمایش‌های بیشتر برای بررسی علل زمینه‌ای استفاده می‌شود. با این حال، در نیمی از موارد هیچ علتی یافت نمی شود.

اگر باردار شوید، اکثر واحدها یک اسکن سونوگرافی اولیه و پیگیری در مراحل اولیه را برای اطمینان و حمایت از والدین ارائه می دهند.

بیشتر بخوانید: بارداری خارج از رحم

سقط های مکرر

کاریوتایپینگ

اگر سومین سقط جنین را داشته اید، توصیه می شود که جنین از نظر ناهنجاری در کروموزوم های بلوک های DNA آزمایش شود.

اگر یک ناهنجاری ژنتیکی یافت شود، شما و همسرتان می‌توانید از نظر ناهنجاری‌هایی در کروموزوم‌هایتان که می‌تواند باعث این مشکل شود، آزمایش شوید. این نوع آزمایش به عنوان کاریوتایپ شناخته می شود.

اگر کاریوتایپینگ مشکلاتی را در کروموزوم های شما یا همسرتان تشخیص دهد، می توانید به یک متخصص ژنتیک بالینی (متخصص ژن) ارجاع دهید.

آن ها می توانند شانس شما برای بارداری موفق در آینده را توضیح دهند و اینکه آیا درمان های باروری مانند IVF وجود دارد که بتوانید آن را امتحان کنید. این نوع مشاوره به عنوان مشاوره ژنتیک شناخته می شود.

در مورد آزمایش ژنتیک و ژنومی بیشتر بخوانید.

اسکن سونوگرافی

سونوگرافی ترانس واژینال می تواند برای بررسی ساختار رحم شما برای هر گونه ناهنجاری استفاده شود. روش دوم ممکن است با یک اسکنر اولتراسوند سه بعدی برای بررسی شکم و لگن شما برای تشخیص دقیق تر استفاده شود.

این اسکن همچنین می تواند بررسی کند که آیا دهانه رحم ضعیفی دارید یا خیر. این آزمایش معمولاً فقط زمانی انجام می شود که دوباره باردار شوید، در این صورت معمولاً در هفته های ۱۰ تا ۱۲ بارداری از شما خواسته می شود برای اسکن مراجعه کنید.

آزمایش خون

خون شما می تواند برای سطوح بالای آنتی بادی آنتی فسفولیپید (aPL) و ضد انعقاد لوپوس بررسی شود. این آزمایش باید دو بار و با فاصله چند هفته زمانی که باردار نیستید انجام شود.

تحقیقات بدست آمده حاکی از آن است که این آنتی بادی های aPL احتمال لخته شدن خون را افزایش می دهند و نحوه اتصال جفت را تغییر می دهند. این لخته شدن خون و تغییرات می تواند جریان خون را به جنین کاهش دهد که می تواند باعث سقط جنین شود.

سقط از دست رفته یا تاخیری

گاهی اوقات سقط جنین در طی یک اسکن معمولی که به عنوان بخشی از مراقبت های دوران بارداری شما انجام می شود، تشخیص داده شود. یک اسکن ممکن است نشان دهد که کودک شما ضربان قلب ندارد یا اینکه کودک شما برای تاریخ بارداری شما بسیار کوچک است. به این سقط از دست رفته یا تاخیری گفته می شود.

اگر هیچ بافت بارداری در رحم شما باقی نمانده باشد، هیچ درمانی لازم نیست.

با این حال، اگر هنوز مقداری بافت حاملگی در رحم شما وجود دارد، گزینه های شما عبارتند از:

مدیریت انتظار – صبر کنید تا بافت به طور طبیعی از رحم شما خارج شود

مدیریت پزشکی – دارویی مصرف کنید که باعث می شود بافت از رحم شما خارج شود

مدیریت جراحی – بافت را با جراحی خارج کنید

خطر عوارض برای همه این گزینه ها بسیار کم است. مهم است که همه آن ها را با پزشک مسئول مراقبت خود در میان بگذارید.

سقط از دست رفته یا تاخیری

مدیریت انتظاری

اگر در سه ماهه اول سقط جنین دارید، ممکن است ۷ تا ۱۴ روز پس از سقط جنین صبر کنید تا بافت به طور طبیعی از بین برود. به این می گویند مدیریت انتظار.

اگر درد و خونریزی در این مدت کاهش یافته یا به طور کامل متوقف شده باشد، معمولاً به این معنی است که سقط جنین به پایان رسیده است. باید به شما توصیه شود که بعد از ۳ هفته تست بارداری خانگی انجام دهید.

اگر آزمایش نشان داد که شما هنوز باردار هستید، ممکن است نیاز به انجام آزمایشات بیشتری داشته باشید.

اگر درد و خونریزی طی ۷ تا ۱۴ روز شروع نشده باشد یا ادامه یابد یا بدتر شود، این می تواند به این معنی باشد که سقط جنین شروع نشده یا تمام نشده است. در این صورت باید اسکن دیگری به شما پیشنهاد شود.

پس از انجام این اسکن، ممکن است تصمیم بگیرید که منتظر بمانید تا سقط جنین به طور طبیعی اتفاق بیفتد یا تحت درمان دارویی یا جراحی قرار بگیرید. اگر تصمیم گرفتید همچنان منتظر بمانید، متخصص مراقبت های بهداشتی باید وضعیت شما را تا ۱۴ روز بعد دوباره بررسی کند.

اگر خونریزی شدید شد، درجه حرارت بالا (تب) شدید یا درد شدید را تجربه کردید، فوراً با بیمارستان تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: سزارین آکرتا

دارو

اگر نمی خواهید صبر کنید، یا اگر به طور طبیعی ظرف ۲ هفته از بین نمی رود، می توانید دارو برای برداشتن بافت داشته باشید. این شامل مصرف قرص هایی است که باعث باز شدن دهانه رحم می شود و اجازه می دهد بافت خارج شود.

در بیشتر موارد، قرص‌هایی به نام پساری به شما پیشنهاد می‌شود که مستقیماً وارد واژن می‌شوند و در آنجا حل می‌شوند.

قرص ها معمولاً در عرض چند ساعت شروع به کار می کنند. علائمی شبیه به یک پریود سنگین، مانند گرفتگی عضلات و خونریزی شدید واژن را تجربه خواهید کرد. همچنین ممکن است تا ۳ هفته خونریزی واژینال را تجربه کنید.

در اکثر واحدها، برای تکمیل سقط جنین به خانه فرستاده می شوید. این بی خطر است، اما اگر خونریزی بسیار شدید شد، با بیمارستان تماس بگیرید.

به شما توصیه می شود که ۳ هفته پس از مصرف این دارو تست بارداری خانگی انجام دهید. اگر آزمایش بارداری نشان داد که شما هنوز باردار هستید، ممکن است نیاز به انجام آزمایشات بیشتری داشته باشید.

اگر خونریزی در عرض ۲۴ ساعت پس از مصرف دارو شروع نشد، ممکن است به شما توصیه شود که با پزشک متخصص خود تماس بگیرید تا در مورد گزینه های خود صحبت کنید.

عمل جراحی

در برخی موارد، از جراحی برای برداشتن بافت باقیمانده بارداری استفاده می شود. ممکن است به شما توصیه شود که جراحی فوری انجام دهید اگر:

خونریزی شدید مداوم را تجربه می کنید

شواهدی وجود دارد که بافت حاملگی عفونی شده است

دارو یا انتظار برای دفع طبیعی بافت ناموفق بوده است

جراحی شامل برداشتن بافت باقیمانده در رحم شما با یک دستگاه ساکشن است. در صورتی که هر دو مناسب هستند، باید انتخاب بیهوشی عمومی یا بی حسی موضعی به شما پیشنهاد شود.

بعد از سقط جنین

سقط جنین می تواند بسیار ناراحت کننده باشد و شما و همسرتان ممکن است به مشاوره یا حمایت نیاز داشته باشید. همچنین ممکن است در مورد تلاش برای یک نوزاد دیگر و اینکه چه اتفاقی برای جنین سقط شده می افتد، سؤالاتی داشته باشید.

همچنین ممکن است آزمایش خون برای اندازه گیری هورمون های مرتبط با بارداری به شما پیشنهاد شود. معمولاً باید ۲ آزمایش خون به فاصله ۴۸ ساعت انجام دهید تا ببینید سطح هورمون شما بالا می رود یا پایین.

گاهی اوقات با استفاده از سونوگرافی یا آزمایش خون نمی توان بلافاصله سقط جنین را تایید کرد. در این صورت، ممکن است به شما توصیه شود که آزمایشات را مجدداً طی ۱ یا ۲ هفته انجام دهید.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *