/ دکتر افروز آزاد » تشخیص بیماری های زنان » هر آنچه که باید در مورد عفونت قارچی واژن بدانید
۶ دقیقه
عفونت قارچی واژن

هر آنچه که باید در مورد عفونت قارچی واژن بدانید

آنچه می خوانید...

عفونت قارچی واژن که به عنوان کاندیدیازیس نیز شناخته می شود، یک بیماری شایع است. یک واژن سالم حاوی باکتری ها و برخی سلول های مخمر است. اما زمانی که تعادل باکتری ها و مخمرها تغییر کند، سلول های مخمر می توانند تکثیر شوند. این باعث خارش، تورم و تحریک می شود.

نمایش نوشته

درمان عفونت قارچی واژن می تواند علائم را ظرف چند روز تسکین دهد. در موارد شدیدتر، ممکن است بیشتر طول بکشد.

عفونت های مخمری واژن به عنوان یک عفونت مقاربتی (STI) که معمولاً به عنوان بیماری مقاربتی (STD) شناخته می شود، در نظر گرفته نمی شود. تماس جنسی می تواند آن را گسترش دهد، اما زنانی که از نظر جنسی فعال نیستند نیز می توانند به آن مبتلا شوند.

علائم عفونت قارچی

عفونت های مخمری واژن مجموعه ای از علائم مشترک دارند، مانند:

 • خارش واژن
 • تورم در اطراف واژن
 • سوزش در هنگام ادرار یا رابطه جنسی
 • درد هنگام رابطه جنسی
 • درد
 • سرخی
 • کهیر

علائم عفونت قارچی

ترشحات زرد متمایل به سفید و توده ای از واژن یکی دیگر از علائم است. برخی از افراد این ترشحات را شبیه پنیر می دانند. گاهی ممکن است ترشحات آبکی نیز باشد.

اما اگر در سیستم شما عدم تعادل وجود داشته باشد، باکتری ها به طور موثر کار نخواهند کرد. این منجر به رشد بیش از حد مخمر می شود که باعث علائم عفونت قارچی واژن می شود.

عوامل متعددی می توانند باعث عفونت قارچی شوند، از جمله:

 • آنتی بیوتیک ها که میزان لاکتوباسیلوس (باکتری های خوب) را در واژن کاهش می دهند.
 • بارداری
 • دیابت کنترل نشده
 • سیستم ایمنی ضعیف
 • عدم تعادل هورمونی در نزدیکی چرخه قاعدگی
 • فشار

نوع خاصی از مخمر به نام کاندیدا آلبیکنس باعث بیشتر عفونت های مخمری می شود. این عفونت ها به راحتی قابل درمان هستند.

اگر عفونت‌های قارچی مکرر دارید یا مشکل خلاص شدن از شر عفونت قارچی با درمان معمولی دارید، نسخه دیگری از کاندیدا ممکن است علت باشد. یک آزمایش آزمایشگاهی می تواند نوع کاندیدا شما را مشخص کند. گاهی برای تشخیص بیماری های خاصی در رحم نیاز به انجام کولپوسکوپی است.

عفونت های قارچی واژن چگونه تشخیص داده می شوند؟

تشخیص عفونت های مخمری ساده است. پزشک در مورد سابقه پزشکی شما می پرسد. این شامل این است که آیا قبلاً عفونت های قارچی داشته اید یا خیر. آن ها همچنین ممکن است از شما بپرسند که آیا تا به حال یک بیماری مقاربتی داشته اید یا خیر.

مرحله بعدی معاینه لگن است. پزشک متخصص زنان دیواره های واژن و دهانه رحم شما را معاینه می کند. آن ها همچنین به مناطق اطراف برای یافتن علائم خارجی عفونت نگاه می کنند.

بسته به آنچه که پزشک شما می بیند، گام بعدی ممکن است جمع آوری سلول ها از واژن شما باشد. این سلول ها برای بررسی به آزمایشگاه می روند. آزمایش‌های آزمایشگاهی معمولاً برای زنانی تجویز می‌شود که به طور منظم عفونت‌های قارچی دارند یا برای عفونت‌هایی که از بین نمی‌روند.

درمان عفونت قارچی

هر عفونت قارچی متفاوت است، بنابراین پزشک شما بهترین درمان را برای شما پیشنهاد خواهد کرد. درمان ها به طور کلی بر اساس شدت علائم شما تعیین می شوند.

درمان عفونت قارچی

عفونت های ساده

برای عفونت‌های مخمری ساده، پزشک معمولاً یک برنامه ۱-۶ روزه از کرم، پماد، قرص یا شیاف ضد قارچ تجویز می‌کند. این داروها می توانند به صورت نسخه ای یا بدون نسخه (OTC) باشند.

داروهای رایج عبارتند از:

بوتوکونازول (Gynazole)

کلوتریمازول (لوترین)

میکونازول (مونیستات)

ترکونازول (ترازول)

فلوکونازول (دیفلوکان)

اگر یک عفونت قارچی ساده دارید، با پزشک خود این را پیگیری کنید تا مطمئن شوید که دارو موثر بوده است.

در صورت بازگشت علائم در عرض ۲ ماه، یک ویزیت بعدی را برنامه ریزی کنید.

اگر تشخیص می دهید که عفونت قارچی دارید، می توانید خود را در خانه با محصولات   OTC  نیز درمان کنید.

عفونت های پیچیده

پزشک شما به احتمال زیاد عفونت قارچی شما را به گونه ای درمان می کند که گویی یک مورد شدید یا پیچیده است، اگر شما:

 • قرمزی، تورم و خارش شدید که منجر به زخم یا پارگی در بافت واژن می شود
 • در یک سال بیش از چهار عفونت قارچی داشته اند
 • باردار هستند
 • دیابت کنترل نشده یا سیستم ایمنی ضعیف در اثر مصرف دارو داشته باشید
 • HIV دارند

درمان‌های احتمالی برای عفونت‌های مخمری شدید یا پیچیده عبارتند از:

درمان واژینال با کرم، پماد، قرص یا شیاف ۱۴ روزه

دو یا سه دوز فلوکونازول (دیفلوکان)

تجویز طولانی مدت فلوکونازول یک بار در هفته به مدت ۶ هفته یا استفاده طولانی مدت از یک داروی ضد قارچ موضعی

اگر عفونت شما عود می کند، ممکن است بخواهید ببینید که آیا شریک جنسی شما عفونت قارچی دارد یا خیر. در صورت مشکوک بودن به عفونت قارچی از روش‌های بازدارنده مانند کاندوم هنگام رابطه جنسی استفاده کنید. در مورد گزینه های درمان عفونت قارچی خود با پزشک خود صحبت کنید.

درمان خانگی عفونت قارچی

اگر می‌خواهید از مصرف داروهای نسخه‌ای خودداری کنید، می‌توانید عفونت‌های قارچی واژن را با داروهای طبیعی درمان کنید، اما این ها به اندازه داروهای ذکر شده مؤثر یا قابل اعتماد نیستند. داروهای طبیعی محبوب عبارتند از:

 • روغن نارگیل
 • کرم روغن درخت چای
 • سیر
 • شیاف واژینال اسید بوریک
 • ماست ساده به صورت خوراکی مصرف شود یا داخل واژن قرار داده شود.

قبل از استفاده از کرم یا روغن به واژن خود مطمئن شوید که دست های خودتان تمیز هستند.

همچنین ممکن است بخواهید قبل از استفاده از داروهای طبیعی با یک پزشک صحبت کنید. این مهم است زیرا، اگر علائم شما به دلیل چیزی غیر از یک عفونت قارچی ساده باشد، پزشک می تواند به تشخیص بیماری شما کمک کند.

در صورت مصرف داروهای OTC یا نسخه ای با پزشک خود در مورد داروهای گیاهی صحبت کنید. برخی از گیاهان می توانند با داروهایی که ممکن است مصرف می کنید تداخل داشته باشند یا می توانند عوارض جانبی ناخواسته دیگری ایجاد کنند.

عفونت قارچی در زنان

عفونت های قارچی در زنان شایع است. تخمین زده می شود که از هر ۱۰۰ زن ، ۷۵ نفر حداقل یک بار در طول زندگی خود به عفونت قارچی واژن مبتلا می شوند. علیرغم شیوع آن ها، درمان زود هنگام عفونت های قارچی واژن مهم است.

عفونت های مکرر قارچی شایع هستند، به خصوص اگر باردار هستید، دیابت دارید یا سیستم ایمنی ضعیفی دارید. اگر بیش از چهار عفونت قارچی در سال دارید با پزشک خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: سندرم پیش از قاعدگی

آیا عفونت های مخمری مسری هستند؟

عفونت های مخمری به عنوان STI در نظر گرفته نمی شوند. در موارد نادر، می توانید عفونت قارچی را از یک شریک به شریک دیگر منتقل کنید.

همچنین اگر مادر در حین زایمان عفونت مخمری واژینال داشته باشد، ممکن است نوزاد در هنگام تولد دچار بثورات قارچی پوشک شود. همچنین اگر رشد بیش از حد کاندیدا در ناحیه سینه وجود داشته باشد، ممکن است در طول شیردهی، عفونت مخمری را به دهان کودک منتقل کنید.

در حالی که می توانید یک عفونت قارچی را به شخص دیگری منتقل کنید، اما مانند سایر عفونت ها مسری نیست. به عنوان مثال، شما عفونت را از طریق هوا یا با استفاده از دوش یکسانی که فرد مبتلا به عفونت دارد به آن مبتلا نمی شوید . اگر نگران انتقال هستید، با پزشک خود در مورد موقعیت هایی که در آن عفونت قارچی می تواند مسری باشد، صحبت کنید.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *