/ دکتر افروز آزاد » بیماری های شایع زنان » بررسی عفونت های مقاربتی زنان، علائم و جلوگیری از آن
۱۶ دقیقه
عفونت های مقاربتی زنان

بررسی عفونت های مقاربتی زنان، علائم و جلوگیری از آن

آنچه می خوانید...

عفونت های مقاربتی زنان STI ، عفونت هایی است که از طریق تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. عفونت زمانی است که یک باکتری، ویروس یا انگل وارد بدن یا روی بدن شما می شود و رشد می کند. برخی از بیماری های مقاربتی STD و STI قابل درمان هستند و برخی از بیماری های مقاربتی در زنان قابل درمان نیستند. برای آن دسته از بیماری های مقاربتی که قابل درمان نیستند، داروهایی برای مدیریت علائم وجود دارد. در ادامه به انواع عفونت های مقاربتی زنان و انواع بیماری های مقاربتی و درمان خواهیم پرداخت.

بیماری های مقاربتی زنان ناشی از  عفونت های STI

بیشتر بخوانید : انواع عفونت های واژن

بیماری های مقاربتی زنان ناشی از  عفونت های STI

زنان معمولاً نسبت به مردان مشکلات سلامتی جدی‌تری از بیماری‌های مقاربتی دارند:

 • کلامیدیا و سوزاک، بدون درمان، خطر درد مزمن لگن و حاملگی خارج رحمی تهدید کننده زندگی را افزایش می دهند. کلامیدیا و سوزاک نیز می توانند باعث ناباروری شوند.
 • سیفلیس درمان نشده در زنان باردار تا ۴۰ درصد مواقع منجر به مرگ نوزاد می شود.
 • زنان در طول رابطه جنسی محافظت نشده واژینال در معرض خطر بیشتری نسبت به مردان هستند. رابطه مقعدی محافظت نشده زنان را بیشتر در معرض خطر ابتلا به STI نسبت به رابطه جنسی محافظت نشده واژینال قرار می دهد.

شایع ترین انواع بیماری های مقاربتی STD

 • کلامیدیا
 • سوزاک
 • سیفلیس
 • تب خال ناحیه تناسلی
 • سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)
 • هپاتیت B (HBV)
 • زگیل تناسلی (HPV)
 • تریکومونیازیس
شایع ترین انواع بیماری های مقاربتی STD و درمان

کلامیدیا

این شایع ترین STI باکتریایی در ایالات متحده است. کلامیدیا از طریق رابطه جنسی محافظت نشده واژینال و مقعدی منتقل می شود.

گاهی اوقات افراد هیچ نشانه ای از ابتلا به این بیماری ندارند.  یک زن ممکن است بین دوره‌های قاعدگی خونریزی کند، هنگام ادرار کردن احساس درد کند، ترشحات ببیند یا درد خفیفی در قسمت پایین شکم احساس کند. از رابطه جنسی مقعدی، بیمار ممکن است خونریزی یا درد مقعدی داشته باشد.

پس از تشخیص، فرد می تواند با آنتی بیوتیک درمان شود. اگر درمان نشود، می تواند آسیب جدی به دستگاه تناسلی زن وارد کند. می تواند باردار شدن را دشوار یا غیرممکن کند.

سوزاک

سوزاک می تواند باعث عفونت در ناحیه تناسلی، راست روده و گلو شود. جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله اغلب مبتلا می شوند. می توانید با داشتن رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی محافظت نشده با فردی که این بیماری را دارد، به آن مبتلا شوید.

ممکن است هیچ علامتی نشان ندهد. یا ممکن است فرد ترشحاتی از آلت تناسلی یا واژن پیدا کند و هنگام ادرار احساس درد کند.

سوزاک با آنتی بیوتیک درمان می شود. اگر درمان نشود، می تواند آسیب جدی به دستگاه تناسلی زن وارد کند. می تواند باردار شدن را دشوار یا غیرممکن کند.

سیفلیس

این یک عفونت باکتریایی بالقوه تهدید کننده زندگی ناشی از رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی است. اگر زخم های ناشی از سیفلیس به پوست یک فرد سالم برخورد کند، می تواند گسترش یابد. زخم ها را می توان در آلت تناسلی، واژن، مقعد، رکتوم یا روی لب ها و دهان یافت. سیفلیس همچنین می تواند از مادر آلوده به جنین او سرایت کند.

معمولا اولین علامت زخم باز بدون درد است. زخم‌ها می‌توانند در ناحیه تناسلی یا کف دست‌ها و کف پا ایجاد شوند. بثورات مرحله دوم می تواند شبیه لکه های خشن، قرمز یا قهوه ای مایل به قرمز باشد.

پنی سیلین یک درمان موفق است. اگر سیفلیس درمان نشود، می تواند سال ها در بدن باقی بماند. این می تواند باعث مشکلات جدی از جمله فلج، اختلالات روانی، آسیب به اندام ها و حتی مرگ شود.

تب خال ناحیه تناسلی

این عفونت بسیار شایع است. از هر شش نفر (سن ۴۹-۱۴ ساله) یک نفر مبتلا به تبخال تناسلی است. بسیاری از مردم نمی دانند که آن را دارند. این عفونت توسط دو ویروس ایجاد می شود، ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) و ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲(HSV-2).

ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۱ (HSV-1) بیشتر از طریق تماس غیرجنسی منتقل می شود، اما می تواند با رابطه جنسی دهانی گسترش یابد. HSV-1 معمولاً باعث ایجاد زخم روی لب ها می شود.

ویروس هرپس سیمپلکس نوع ۲ (HSV-2) زمانی گسترش می یابد که مایع ناشی از عفونت به شریک جنسی خود برسد، اغلب در حین رابطه جنسی. تاول های تناسلی ناشی از HSV-2 ممکن است دیده نشود.

تاول ها می توانند ایجاد شوند، بشکنند، درد ایجاد کنند و هفته ها طول بکشد تا بهبود یابد. هیچ درمان شناخته شده ای برای HSV وجود ندارد اما علائم را می توان با داروهای ضد ویروسی درمان کرد.

سندرم نقص ایمنی اکتسابی (ایدز)

ایدز ناشی از عفونت با ویروس نقص ایمنی انسانی(HIV) است. قابل درمان نیست و به طور بالقوه کشنده است. به سیستم ایمنی بدن حمله می کند.

فقط خون، مایع منی ، مایع پیش منی ، مایعات رکتوم، مایعات واژن و شیر مادر حامل ویروس هستند. سوزن های آلوده یا سایر ابزارهای تیز نیز می توانند باعث گسترش ایدز شوند. یک مادر آلوده می تواند در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی به کودک خود این ویروس را بدهد.

برخی افراد اگر آن را دریافت کنند هیچ نشانه ای ندارند. برخی دیگر ممکن است برای مدت طولانی احساس کنند که آنفولانزای بد دارند. این ویروس می‌تواند برای سال‌های زیادی مورد توجه قرار نگیرد. اگر فکر می کنید با یک فرد آلوده در تماس بوده اید، باید آزمایش دهید.

هپاتیت B (HBV)

این STI یک ویروس جدی است که به کبد حمله می کند. واکسن های موثر از دهه ۱۹۹۰ به جلوگیری از این عفونت کمک کرده است. هر سال موارد کمتری وجود دارد. خون، مایع منی و مایعات بدن مشترک در حین رابطه جنسی می تواند ویروس را گسترش دهد. بسیاری از افراد با این بیماری از مادر آلوده خود به دنیا می آیند. مراقبت از افراد مبتلا به HBV طولانی مدت مهم است اما اغلب افراد علائم واضحی ندارند.

هنگامی که علائم وجود داشته باشد، می تواند شامل تب، سردرد، درد عضلانی، خستگی، کم اشتهایی، استفراغ و اسهال باشد. از آنجایی که HBV به سلول های کبد حمله می کند، می تواند منجر به سیروز، سرطان کبد، نارسایی کبد و احتمالاً مرگ شود. ادرار تیره، درد شکم و زرد شدن پوست یا چشم ها نشانه آسیب کبدی است.

هیچ درمان شناخته شده ای برای هپاتیت B وجود ندارد. با این حال، داروهایی برای درمان عفونت مزمن کمک می کند. واکسن بهترین محافظت است. HBV حاد درمان ندارد. HBV مزمن با داروهای ضد ویروسی، درمان با اینترفرون یا پیوند کبد درمان می شود.

ویروس پاپیلومای انسانی  (HPV)

این زگیل ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی  (HPV) ایجاد می شوند. HPV شایع ترین STI ویروسی در ایالات متحده است. از طریق رابطه جنسی واژینال یا مقعدی منتقل می شود. حتی زمانی که فرد مبتلا هیچ علامتی نداشته باشد، می تواند منتقل شود.

زگیل هایی که ایجاد می شوند برآمدگی های بدون درد، گوشتی و شبیه گل کلم هستند. آنها روی آلت تناسلی یا داخل و اطراف ورودی واژن یا مقعد رشد می کنند. HPV ممکن است در نهایت باعث سرطان دهانه رحم شود.

خوشبختانه واکسن موفقی برای پیشگیری از HPV و زگیل تناسلی وجود دارد. این واکسن به کودکان ۱۱ یا ۱۲ ساله یا برای افراد ۲۰ تا ۲۶ ساله تزریق می شود. هیچ درمان شناخته شده ای برای زگیل تناسلی وجود ندارد. با این حال، آنها را می توان با پمادهای موضعی درمان کرد. گاهی اوقات می‌توان آن‌ها را با روش‌های جراحی جزئی (مانند کوتر (انجماد یا سوزاندن زگیل)، مواد شیمیایی یا لیزر برداشت. واکسن بهترین پیشگیری است.

تریکومونیازیس

این بیماری مقاربتی ناشی از یک انگل است. از طریق تماس جنسی از آلت تناسلی یا واژن پخش می شود. این بیماری عمدتاً زنان جوان و فعال جنسی را تحت تأثیر قرار می دهد. مردان ختنه نشده بیشتر عفونت را گسترش می دهند. فقط حدود ۳۰ درصد از افراد مبتلا به این STI علائم دارند.

زنان ممکن است متوجه خارش، سوزش، قرمزی یا درد، ناراحتی در هنگام ادرار شوند. یا ممکن است ترشحات غیرعادی همراه با بوی بد داشته باشند. ابتلا به تریکومونیازیس می تواند باعث ایجاد احساس ناخوشایند در رابطه جنسی شود.

بدون درمان، عفونت می تواند ماه ها یا حتی سال ها ادامه یابد. زنان مبتلا به آن ممکن است نوزادان کم وزن به دنیا بیاورند. تریکومونیازیس را می توان به راحتی با آنتی بیوتیک ها درمان کرد.

اکثر بیماری های مقاربتی/ STD پس از درمان بهبود می یابند. برخی نیاز به مدیریت مادام العمر با داروهای ضد ویروسی دارند. بیماری های مقاربتی می توانند با رفتارهای جنسی پرخطر بازگردند. برخی از افراد برای اطمینان از عدم ابتلا به بیماری مقاربتی، اغلب آزمایش می‌دهند. می توان از ابتلا به بیماری های مقاربتی جلوگیری کرد و شانس ابتلا به بیماری دیگر را محدود کرد.

عفونت های مقاربتی به روش های زیر پخش می شوند:

داشتن رابطه جنسی محافظت نشده (بدون کاندوم) واژینال، دهانی یا مقعدی با فردی که مبتلا به STI است. تشخیص اینکه آیا فردی مبتلا به عفونت مقاربتی است یا نه، ممکن است دشوار باشد. بیماری های مقاربتی حتی اگر هیچ علامت یا نشانه ای وجود نداشته باشد، می توانند سرایت کند.

 • در حین لمس اندام تناسلی ممکن است بدون داشتن رابطه جنسی به برخی از بیماری های مقاربتی مانند سیفلیس و تبخال مبتلا شوید.
 • از طریق تماس جنسی بین زنانی که فقط با زنان دیگر رابطه جنسی دارند.
 • از زن باردار یا شیرده گرفته تا نوزادش

تشخیص

یک متخصص زنان می تواند بیماری های مقاربتی در زنان را تشخیص دهد. آنها سوالات شخصی در مورد سابقه جنسی شما خواهند پرسید. مهم است که صادق باشید تا بتوانید کمک بگیرید. آنها ممکن است یک نمونه مایع از واژن یا آلت تناسلی یا آزمایش خون برای تأیید مشکل بگیرند. آزمایش‌های آزمایشگاهی می‌توانند نشان دهند که در صورت وجود چه بیماری‌های مقاربتی باکتریایی یا ویروسی وجود دارد.

تست های خون

می تواند نشان دهد که آیا شما بیماری دارید که خون را آلوده می کند.

نمونه‌های ادرار می‌توانند نشان دهند که آیا در ادرار شما باکتری ناشی از یک بیماری مقاربتی وجود دارد یا خیر.

نمونه‌های مایع می‌توانند نشان دهند که آیا زخم‌های فعال دارید و به تشخیص نوع عفونت کمک می‌کند.

علائم عفونت های مقاربتی در زنان

بسیاری از بیماری های مقاربتی فقط علائم خفیف دارند یا اصلاً علائمی ندارند. وقتی زنان علائمی دارند، ممکن است با چیز دیگری اشتباه گرفته شوند، مانند عفونت دستگاه ادراری یا عفونت قارچی. آزمایش بدهید تا بتوانید عفونت صحیح را درمان کنید. زنان ممکن است علائم زیر را تجربه کنند:

 • سوزش یا خارش در واژن
 • ترشح یا بو از واژن
 • درد اطراف لگن
 • خونریزی از واژن که طبیعی نیست
 • درد عمیق درون حین رابطه جنسی
 • زخم، برجستگی یا تاول در واژن، مقعد یا دهان
 • سوزش و درد با ادرار یا با اجابت مزاج
 • مجبور بودن اغلب به دستشویی رفتن

چه چیزی باعث بیماری های مقاربتی در زنان می شود؟

باکتری ها و ویروس هایی که در مکان های گرم و مرطوب بدن رشد می کنند باعث بیماری های مقاربتی می شوند. آنها از طریق رابطه جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. عفونت ها می توانند از آلت تناسلی، واژن، دهان یا مقعد پخش شوند. این عفونت ها می توانند جزئی یا بسیار دردناک و حتی تهدید کننده زندگی باشند.

عفونت های مقاربتی در زنان چگونه پخش می شوند؟

آنها از طریق مایعات در بدن پخش می شوند. اغلب در طول رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی مشترک است. برخی از بیماری های مقاربتی از طریق خون آلوده از فردی به فرد دیگر منتقل می شود. به عنوان مثال، در میان افرادی که سوزن های دارویی آلوده را به اشتراک می گذارند، یا ممکن است مادر در دوران بارداری، زایمان یا شیردهی فرزند خود را مبتلا کند.

عفونت های مقاربتی چگونه پخش می شوند؟

بیماری های مقاربتی از طریق تماس گاه به گاه منتقل نمی شوند. برای مثال، دست دادن، به اشتراک گذاشتن لباس‌ها یا استفاده از صندلی توالت مشترک، منجر به بیماری‌های مقاربتی نمی‌شود.

چه کسی در معرض خطر است؟

هر کسی می تواند به STD مبتلا شود. نوجوانان و جوانان بیشترین خطر را دارند. آنها به احتمال زیاد شرکای جنسی زیادی دارند و ممکن است ندانند چگونه از مشکلات جلوگیری کنند. مصرف کنندگان مواد مخدر خیابانی که از سوزن های کثیف استفاده می کنند نیز در معرض خطر هستند.

آیا عفونت های مقاربتی می توانند باعث مشکلات سلامتی شوند؟

بله، هر بیماری مقاربتی باعث مشکلات سلامتی متفاوتی برای زنان می شود. انواع خاصی از بیماری های مقاربتی درمان نشده می تواند باعث یا منجر به موارد زیر شود:

 • مشکلات باردار شدن یا ناباروری دائمی
 • مشکلات دوران بارداری و مشکلات سلامتی برای نوزاد متولد نشده
 • عفونت در سایر قسمت های بدن
 • آسیب اندام
 • انواع خاصی از سرطان، مانند سرطان دهانه رحم
 • مرگ
 • داشتن انواع خاصی از بیماری های مقاربتی، در صورت تماس با آن، ابتلا به اچ آی وی (اس تی آی دیگر) را برای شما آسان تر می کند.

چگونه می توانم برای عفونت های مقاربتی آزمایش دهم؟

از پزشک یا پرستار خود در مورد آزمایش STI سوال کنید. پزشک یا پرستار شما می تواند به شما بگوید که چه آزمایشی ممکن است نیاز داشته باشید و چگونه انجام می شود. آزمایش STI  را غربالگری STI نیز می گویند.

آزمایش STI می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • معاینه لگنی و فیزیکی. پزشک شما به دنبال علائم عفونت مانند زگیل، بثورات یا ترشحات می‌گردد.
 • آزمایش خون. یک پرستار برای آزمایش STI مقداری خون می گیرد.
 • آزمایش ادرار. شما در یک ظرف ادرار می کنید. سپس ادرار برای STI مورد آزمایش قرار می گیرد.
 • نمونه مایع زیر میکروسکوپ بررسی می شود یا برای آزمایش به آزمایشگاه فرستاده می شود.

آیا تست پاپ اسمیر برای بیماری های مقاربتی غربالگری می کند؟

خیر. آزمایش پاپ عمدتاً برای بررسی تغییرات سلولی که می تواند سرطانی یا پیش سرطانی باشد، استفاده می شود. با این حال، اگر سن شما بالای ۳۰ سال باشد، ممکن است پزشک علاوه بر انجام تست پاپ، از شما برای HPV نیز آزمایش کند. اگر می خواهید برای عفونت های مقاربتی آزمایش شوید، باید از پزشک یا پرستار خود بپرسید.

آیا باید برای عفونت های مقاربتی آزمایش دهم؟

اگر از نظر جنسی فعال هستید، با پزشک یا پرستار خود در مورد آزمایش STI صحبت کنید. اینکه به چه آزمایش هایی نیاز دارید و هر چند وقت یکبار باید آن ها را انجام دهید به سابقه جنسی شما و همسرتان بستگی دارد.

ممکن است احساس خجالت کنید یا اینکه زندگی جنسی شما بیش از حد شخصی است که نمی توانید با پزشک یا پرستار خود در میان بگذارید. اما باز و صادق بودن تنها راهی است که پزشک می تواند به مراقبت از شما کمک کند. دریابید که ممکن است به چه آزمایش های غربالگری نیاز داشته باشید. سپس با پزشک یا پرستار خود در مورد اینکه چه آزمایش هایی برای شما منطقی هستند صحبت کنید.

عفونت های مقاربتی چگونه درمان می شوند؟

برای برخی از عفونت های مقاربتی، درمان ممکن است شامل مصرف دارو از راه دهان یا تزریق واکسن باشد. برای سایر بیماری های مقاربتی که قابل درمان نیستند، مانند تبخال یا HIV و ایدز، داروها می توانند به کاهش علائم کمک کنند.

اگر من یک بیماری مقاربتی داشته باشم، آیا شریک زندگی من نیز به آن مبتلا است؟

شاید. اگر آزمایش‌ها نشان می‌دهد که شما مبتلا به بیماری مقاربتی هستید، ممکن است پزشک بخواهد شریک زندگی شما برای آزمایش مراجعه کند یا ممکن است پزشک دارویی به شما بدهد تا برای همسرتان به خانه ببرید.

STI ممکن است از یک شریک جنسی سابق به شما یا شریک زندگی شما سرایت کرده باشد. به همین دلیل مهم است که بعد از هر شریک جنسی جدید آزمایش شوید. همچنین، اگر آزمایش شما برای برخی از بیماری های مقاربتی (اچ آی وی، سیفلیس، یا سوزاک) مثبت باشد، پزشکتان از شما می خواهد که به شریک جنسی قبلی یا فعلی خود بگویید.

چگونه می توان از بیماری های مقاربتی در زنان پیشگیری کرد؟

تنها راه جلوگیری از STI یا STD عدم تماس جنسی با فرد آلوده است. سایر حفاظت ها عبارتند از:

استفاده صحیح از کاندوم و همیشه همراه با رابطه جنسی

داشتن رابطه جنسی فقط با یک شریک طولانی مدت که هیچ عفونتی ندارد

محدود کردن تعداد شرکای جنسی

در صورت تزریق مواد مخدر از سوزن تمیز استفاده کنید

چگونه می توان از بیماری های مقاربتی پیشگیری کرد؟

استفاده صحیح از کاندوم های لاتکس به محافظت از شما و همسرتان کمک می کند. با این حال، کاندوم همه چیز را پوشش نمی دهد. حتی با استفاده از کاندوم نیز ممکن است عفونت ایجاد شود یا گسترش یابد.

قبل از داشتن رابطه جنسی با شریک جدید در مورد بیماری های مقاربتی صحبت کنید. به این ترتیب می توانید در مورد خطراتی که می خواهید در زندگی جنسی خود متحمل شوید، انتخاب های آگاهانه ای داشته باشید. تنها راه برای پیشگیری واقعی از بیماری های مقاربتی و مقاربتی اجتناب از رابطه جنسی است.

آیا داروهایی که از طریق اینترنت فروخته می شوند از عفونت و بیماری های مقاربتی پیشگیری یا درمان می کنند؟

خیر. فقط از داروهای تجویز شده یا پیشنهاد شده توسط پزشک استفاده کنید. برخی از داروهایی که از طریق اینترنت فروخته می شوند ادعا می کنند که از عفونت های مقاربتی پیشگیری یا درمان می کنند و برخی از این سایت‌ها ادعا می‌کنند که داروهایشان بهتر از داروهایی که پزشک شما تجویز می‌کند، کار می‌کنند. اما در بیشتر موارد این درست نیست و هیچ کس نمی داند این محصولات تا چه حد ایمن هستند یا حتی چه چیزی در آن ها وجود دارد.

خرید داروهای تجویزی و بدون نسخه در اینترنت به این معنی است که ممکن است دقیقاً ندانید چه چیزی دریافت می کنید. یک داروخانه اینترنتی غیرقانونی ممکن است سعی کند داروهای تایید نشده، داروهایی با ماده فعال اشتباه، داروهایی با مقدار زیاد یا خیلی کم ماده فعال، یا داروهایی با مواد خطرناک را به شما بفروشد.

بیشتر بخوانید: سرطان دهانه رحم

چگونه می توانم از STI جلوگیری کنم؟

بهترین راه برای پیشگیری از STI عدم داشتن رابطه جنسی واژینال، دهانی یا مقعدی است.

اگر رابطه جنسی دارید، با اقدامات زیر خطر ابتلا به STI را کاهش دهید:

 • واکسن بزنید. ( واکسن هایی برای محافظت در برابر HPV و هپاتیت B وجود دارد.)
 • از کاندوم استفاده کنید. ( کاندوم بهترین راه برای پیشگیری از بیماری های مقاربتی در هنگام رابطه جنسی است.)
 • سایر روش‌های پیشگیری از بارداری، مانند قرص‌های ضدبارداری، شات‌ها، ایمپلنت‌ها یا دیافراگم‌ها، از شما در برابر بیماری‌های مقاربتی محافظت نمی‌کنند.
 • مطمئن شوید که شما و همسرتان برای بیماری های مقاربتی آزمایش شده اید. قبل از رابطه جنسی در مورد نتایج آزمایش با یکدیگر صحبت کنید.
 • تک همسر باشید. داشتن رابطه جنسی فقط با یک شریک می تواند خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را کاهش دهد. پس از آزمایش برای  STI، به یکدیگر وفادار باشید. این بدان معناست که شما فقط با یکدیگر رابطه جنسی دارید و نه هیچ کس دیگری.
 • تعداد شرکای جنسی خود را محدود کنید. خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی با تعداد شرکای شما افزایش می یابد.
 • دوش واژینال نگیرید. دوش گرفتن برخی از باکتری های طبیعی واژن را که از شما در برابر عفونت محافظت می کند، حذف می کند. این ممکن است خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی را افزایش دهد.
 • از الکل یا مواد مخدر زیاد استفاده نکنید. نوشیدن بیش از حد الکل یا استفاده از مواد مخدر، رفتارهای پرخطر را افزایش می دهد و ممکن است شما را در معرض خطر تجاوز جنسی و قرار گرفتن در معرض عفونت های مقاربتی قرار دهد.

این مراحل زمانی که با هم بکار روند بهترین نتیجه را دارند. هیچ مرحله ای نمی تواند از شما در برابر هر نوع بیماری مقاربتی محافظت کند.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *