/ دکتر افروز آزاد » سرطان های زنان » علائم سرطان رحم و تخمدان
۶ دقیقه
علائم سرطان رحم و تخمدان

علائم سرطان رحم و تخمدان

آنچه می خوانید...

علائم سرطان رحم و تخمدان می تواند شامل موارد زیادی باشد که باید به دقت به بررسی آن ها پرداخته شود تا به تشخیص درست سرطان رحم و تخمدان کمک کند. رحم عضوی توخالی در لگن زنان است که اغلب با همین نام هم شناخته می شود. رحم از رشد و تکامل جنین تا هنگامی که تولد اتفاق بیافتد حمایت می کند. شکل ظاهری آن شبیه به یک گلابی وارونه است. بالای ناحیه فوندوس، در مرکز بدن و پایین، دهانه رحم است. لایه درونی رحم آندومتر است و لایه خارجی عضله (میومتریم) است. از دیگر سرطان های زنان می توان به سرطان دهانه رحم، سرطان تخمدان، سرطان واژن و … اشاره کرد.

شیوع سرطان رحم و تخمدان چقدر است؟

سرطان رحم همانند یکی دیگر از سرطان های اندام تناسلی بانوان است و مثل سرطان تخمدان رایج نیست. با این وجود، این بدان معنا نخواهد بود که اهمیت کمتری دارد. سرطان رحم حدودا ۱ نفر در ۴۰ زن دیده می شود و زندگی آن ها را تحت تاثیر قرار می دهد. در زنان مسن بیشتر بعد از یائسگی اتفاق می افتد و شایع است. بیشتر از ۵۰۰۰۰ مورد جدید سرطان رحم هر ساله در ایالات متحده تشخیص داده می شوند. به همین خاطر این نوع سرطان حدودا موجب ۱۰۰۰۰ مرگ و میر می شود. سرطان آندومتر در لایه ای از سلول ها بوجود می آید که جززو رحم هستند که آندومتر گفته می شود.

این خود نوعی سرطان رحم است . اکثر سرطان های رحم از آندومتر آغاز می شوند. نوع دیگری از سرطان رحم ، سارکوم رحم است که بدخیم است و از بافت رحم و عضلات آن شروع می شود. سرطان آندومتر و سارکوم رحم اغلب با هم متفاوت هستند. سرطان رحم چهارمین و رایج ترین سرطان در ایالت متحده است.

این سرطان اغلب افرادی را که بالای ۵۵سال سن دارند را درگیر می کند. سرطان رحم معمولا با معاینات لگنی، تست پاپ اسمیر، سونوگرافی و بیوپسی تشخیص داده می شود. گاهی اوقات ممکن است گرفتن CT یا MRI به منظور کمک به تشخیص انجام شود. مراحل سرطان رحم از ۰ تا ۴ با بیوپسی، اشعه X و یا CT یا MRI مشخص می شود. گزینه های درمانی می تواند شامل یک تا چند مورد زیر باشد:

 شیمی درمانی، هورمون درمانی، اشعه و جراحی.

درمان وابسته به این است که سرطان در کدام مرحله است، شما در چه سنی هستید و سلامتی عمومی دارید یا خیر. در مرحله IV سرطان رحم به عنوان گسترده ترین و اغلب پرخطر سلول های سرطانی است.   

شما و پزشکان با مشورت می توانید تصمیم بگیرید که چه رویکردی برایتان بهتر است. درمان به کمک جراحی اغلب شامل برداشتن رحم، تخمدان ها، لوله های فالوپ و گره های لنفاوی مجاور است ضمن اینکه قسمت مهمی از واژن هم برداشته می شود. رادیوتراپی امکان دارد به وسیله تابش خارجی یا پرتوهای داخلی انجام شود.
شیمی درمانی اغلب به تزریق داروهایی برای تخریب سلول های سرطانی نیاز دارد. اکثر درمان هایی که با شیمی درمانی انجام می شود باید در دوره های مکرر تجویز دارو و بعد از آن استراحت باشد. هورمون درمانی اغلب پروژسترون در سلول های سرطانی رحم به کار برده می شود که برای رشد هم به هورمون استروژن دیگری نیاز است. عوارض را می توان در همان ابتدا درمان کرد و احتمال ابتلا به سرطان می تواند در همان اوایل مشخص گردد.

چه اتفاقی پس از ابتلا به سرطان رحم و تخمدان می افتد؟

شایع ترین نوع این سرطان، سرطان آندومتر است. این زمانی است که سرطان در ناحیه داخلی رحم یعنی آندومتر اتفاق می افتد. نوع دیگر آن سرطان رحم با نام سارکوم رحم است که خیلی کم مشاهده می شود. یکی دیگر از انواع سرطان رحم، نوع کارسینوسارکومای رحمی است که دارای خصوصیات هر دو سرطان آندومتر و سارکوم رحم است.  در نتیجه سرطان رحم معمولا به عنوان اصطلاحی جایگزین با سرطان آندومتر به کار می رود. با این وجود مهم است که بدانید سرطان آندومتر تنها نوع سرطان رحمی نیست و بهتر است با درمان سرطان آندومتر هم آشنا شوید.   

چه اتفاقی پس از ابتلا به سرطان رحم و تخمدان می افتد؟

چه چیزی باعث سرطان رحم و تخمدان می شود؟

مشابه دیگر سرطان ها، بعضی تغییرات در بافت آندومتر موجب رشد غیرعادی بافت ها می شود. اغلب این امر به خاطر آسیب ژنتیکی است که موجب می شود سلول خیلی سریع رشد کند ساختار و شکل آن غیرطبیعی است و به بافت سالم حمله می کند. این نوع سلول های غیرطبیعی به سلول های طبیعی شبیه اند و در این مورد سلول های آندومتری سالم است.  این رشد غیرطبیعی سلول ها به عنوان تومورهای بدخیم یا به اصطلاح سرطانی شناخته می شوند.   

عوامل خطر زیادی وجود دارند که در اثر سرطان رحم بوجود می آیند. این عوامل ممکن است که موجب آسیب ژنتیکی به صورت مستقیم یا غیرمستقیم می شوند و احتمال شکل گیری سلول رحم را بالا می برند. سطح بالای استروژن از جمله عوامل خطر مهم سرطان رحم با سن است. مواردی مانند سیگار کشیدن، پیشینه خانوادگی، اضافه وزن و دیگر شرایط بیماری های زنان همانند سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) و شرایط غیر ژنیکولوژیک همانند دیابت می تواند ریسک ابتلا به سرطان رحم را بیشتر کند.

شروع سرطان و گسترش آن از کجاست؟

همان گونه که سرطان همچنان به حمله و تخریب بافت های آندومتر سالم ادامه می دهد این امکان هم وجود دارد که به دیواره رحم عمیق تر گسترش یابد. نهایتا هم به ارگان های اطراف آن نفوذ کند. در مورد سرطان آندومتر، روده و مثانه بیشتر از سایر اعضا در ریسک ابتلا قرار دارند. برخی از این سلول های سرطانی هم می توانند از بین رفته و به جریان خون یا سیستم لنفاوی برسند و به نواحی دورتر که ممکن است موجب سرطان شوند بروند.

شروع سرطان و گسترش آن از کجاست؟

 

با این وجود، سرطان در ناحیه رحم یا به صورت خاص در آندومتر رحم یا سرطان رحم شروع می شود. این تنظیم به عنوان تومور اولیه شناخته می شود. در صورتی که سرطان از ناحیه دیگری در بدن به رحم رسیده باشد و موجب سرطان شود، به عنوان یک سرطان ثانویه یا متاستاز شناخته خواهد شد. این مهم است که توجه داشته باشید که تومورهای دیگر می توانند در ناحیه رحم و دیگر نواحی بدن بوجود بیایند که می تواند بدخیم(سرطانی) نباشد. این رشد غیرسرطانی تومور خوش خیم گفته می شود.

تشخیص علائم سرطان رحم و تخمدان

سرطان رحم باید به وسیله یک متخصص تشخیص داده شود و این اغلب به بررسی های تشخیصی برای تایید وجود تومور بدخیم نیاز دارد. نشانه ها و علائم مورد بحث زیر امکان دارد با چندین شرایط متفاوت از هم اتفاق بیافتند. با این وجود هنگامی که خونریزی غیرعادی واژینال در بانوان یائسه وجود دارد، سرطان رحم را باید از منظر دلائل ایجاد سرطان رحم از ۱ مورد در ۱۰ مورد یائسگی حذف گردد. علائم مهم دیگر شامل موارد زیر هستند:

  • خونریزی غیرطبیعی
  • توده بزرگتر از رحم
  • کاهش وزن ناخواسته

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *