/ دکتر افروز آزاد » تشخیص بیماری های زنان » علائم سرطان پستان در زنان
۶ دقیقه
علائم سرطان سینه در زنان

علائم سرطان پستان در زنان

آنچه می خوانید...

درک چگونگی تشخیص علائم سرطان پستان در زنان تنها یک تکه از این پازل است. بسیاری از مردم هیچ علامت یا تغییر قابل توجهی را تجربه نمی کنند. به همین دلیل است که غربالگری های پیشگیرانه سرطان سینه مانند خودآزمایی و ماموگرافی ضروری است. زیرا هر چه زودتر به سرطان سینه مبتلا شوید، قابل درمان تر است. میزان بقای بلندمدت زمانی ۹۹ درصد است که قبل از انتشار آن را تشخیص دهید.

علائم سرطان پستان در زنان

سرطان پستان در زنان چیست؟

سرطان سینه در بافت ها، غدد و مجاری سینه شکل می گیرد. زمانی شروع می شود که سلول های سینه شروع به رشد غیرقابل کنترل در یک یا هر دو سینه می کنند. این یکی از شایع ترین سرطان هایی است که زنان را تحت تاثیر قرار می دهد، اما درصد کمی از مردان نیز هر ساله تشخیص داده می شوند. سرطان سینه ممکن است در مناطقی مانند:

 • لوبول ها: غددی که شیر مادر را تولید می کنند
 • مجاری: کانال هایی که لوبول ها را به نوک پستان متصل می کنند
 • نوک سینه ها: منافذی در پوست سینه که توسط پوست تیره تر هاله احاطه شده است
 • بافت چربی: بافت اطراف لوبول ها و مجاری
 • رگ های خونی و لنفاوی: رگ هایی که خون و سایر مایعات را به گردش در می آورند

سرطان سینه چقدر شایع است؟

سرطان پستان در زنان بالای ۴۵ سال شایع تر است، اما در زنان جوان تر نیز می تواند رخ دهد. به طور متوسط سالانه نزدیک به ۲۰۰۰۰ زن در بین سال‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ بر اثر سرطان سینه جان خود را از دست می‌دهند و انتظار می‌رود در سال ۲۰۲۳ بیش از ۴۳۰۰۰ زن در اثر این بیماری جان خود را از دست بدهند.

شناسایی علائم سرطان پستان

شناسایی علائم سرطان پستان می تواند مشکل باشد زیرا بسیاری از افراد هیچ نشانه ای از این بیماری ندارند. افرادی که دچار علائم و نشانه‌ها می‌شوند، تغییرات مختلفی را در یک یا هر دو سینه گزارش می‌کنند، اگرچه نوع سرطان پستان می‌تواند تعیین کند که چه علائمی را تجربه می‌کنید، اگر اصلاً وجود داشته باشد. علائم رایج عبارتند از:

 • یک توده جدید یا توده سفت
 • تورم در سینه
 • پوسته پوسته شدن، قرمز یا ضخیم شده روی سینه یا نوک پستان
 • ترشح از نوک پستان
 • تورم زیر بازوها یا نزدیک استخوان ترقوه
 • گودی سینه

برخی از اولین علائم سرطان پستان چیست؟

توده ها از جمله علائم اصلی هستند، اگرچه همه توده ها سرطانی نیستند. سایر علائم اولیه سرطان پستان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • نواحی فرورفته روی سینه ناشی از توموری است که شما از آن اطلاعی ندارید
 • تغییر در اندازه یا دمای سینه
 • درد یا حساسیت سینه در یک یا هر دو سینه

علائم فیزیکی سرطان پستان چیست؟

سرطان سینه می تواند باعث تغییرات فیزیکی شود، اما نه همیشه. فرورفتگی یا وارونگی نوک پستان، تورم و قرمزی پوست از جمله مواردی است که ممکن است مشاهده کنید. پوست حفره دار که شبیه پوست پرتقال به نظر می رسد، تورم زیر بغل و پوسته شدن یا پوسته پوسته شدن پوست اطراف نوک پستان نیز ممکن است قرمز باشد.

علائم سرطان سینه در زنان

بثورات سرطان سینه چیست؟

یکی از اولین علائم سرطان پستان التهابی، بثورات پوستی است. این نوع سرطان تهاجمی در رگ‌های لنفاوی و پوست رشد می‌کند و باعث تورم سینه‌ها و ایجاد خوشه‌هایی شبیه به نیش حشرات می‌شود. ممکن است پوست احساس گرما و خارش داشته باشد و لکه های متورم در غدد لنفاوی زیر بازوها یا نزدیک استخوان ترقوه ایجاد شود.

آیا سرطان سینه درد دارد؟

زمان نگرانی در مورد درد سینه یک سوال رایج است، اما بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری دردی را تجربه نمی کنند. توده ها اغلب آسیب نمی رسانند و ناراحتی ایجاد نمی کنند، اما ممکن است احساس خاردار، درد سینه و افزایش حساسیت داشته باشید.

بیشتر بدانید : هورمون درمانی

چگونه سرطان سینه را بررسی کنیم؟

تشخیص زودهنگام در مبارزه برای جلوگیری از مرگ و میر ناشی از سرطان سینه ضروری است. در حالی که انجمن سرطان آمریکا دیگر خودآزمایی معمولی پستان را توصیه نمی‌کند، چک کردن سینه‌ها حداقل یک بار در ماه می‌تواند به شما کمک کند تا با آنچه برای بدنتان طبیعی است آشنا شوید و علائم سرطان پستان را راحت‌تر تشخیص دهید. برای انجام خودآزمایی:

 • بایستید یا دراز بکشید و سینه های خود را به صورت چشمی بررسی کنید.
 • قبل از بالا بردن بازوها از پهلوها شروع کنید.
 • سپس یک دست خود را پشت سر خود ببرید و سینه را در آن سمت از زیر بغل تا نوک پستان خود احساس کنید.
 • فشار را با مقادیر مختلف فشار دهید تا نواحی یا توده های سفت شده را احساس کنید.
 • در طرف دیگر تکرار کنید. انجام خودآزمایی در مقابل آینه به شما امکان می دهد به دنبال تغییرات بصری مانند فرورفتگی سینه باشید.

سرطانی که گسترش نیافته و هنوز کوچک است، بسیار راحت‌تر از سرطان پیشرفته‌تر درمان می‌شود. به همین دلیل است که پزشکان و سازمان ها به طور معمول غربالگری روتین را برای زنان ۴۰ ساله و بالاتر توصیه می کنند. برخی از زنان بسته به عوامل خطر ممکن است در سنین پایین‌تر شروع کنند. ماموگرافی به پزشکان اجازه می دهد تا با استفاده از دستگاه اشعه ایکس تخصصی، داخل بافت سینه را تجسم کنند.

آیا متوجه علائم سرطان پستان شده اید ؟

تنها راه برای اطمینان از این موضوع مراجعه به پزشک است. در صورت مشاهده هر گونه تغییر، پزشک معاینه ای انجام می دهد و همچنین ممکن است آزمایشاتی مانند بیوپسی را تجویز کند. در طی این آزمایش، پزشک بخشی از مواد را در ناحیه مشکوک برمی دارد تا زیر میکروسکوپ بررسی شود. نیاز به بیوپسی به این معنی نیست که سرطان دارید. توده ها می توانند دلایل دیگری نیز داشته باشند. بیوپسی به ارائه پاسخ های قطعی تری در مورد آنچه که در حال وقوع است کمک می کند.

کلام آخر

اگر احساس یک توده جدید در سینه کردید، سینه‌های دردناک را تجربه کردید یا متوجه تغییرات شدید، در اسرع وقت با پزشک مراقبت‌های اولیه یا با بهترین متخصص زنان در بندرعباس و فلوشیپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنکولوژی زنان ) تماس بگیرید تا معاینه شوید. حتی اگر اخیراً ماموگرافی یا قرار ملاقات با پزشک داشته‌اید، ارزیابی هرگونه تغییر گامی حیاتی در تشخیص زودهنگام است و ممکن است خطر تشخیص و درمان تاخیری شما را برای سرطان پستان در بندرعباس کاهش دهد.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *