/ دکتر افروز آزاد » تشخیص بیماری های زنان » غربالگری سرطان دهانه رحم
۱۱ دقیقه
غربالگری سرطان دهانه رحم

غربالگری سرطان دهانه رحم

آنچه می خوانید...

سرطان دهانه رحم نوعی سرطان است که باعث تشکیل سلول های سرطان زا در قسمت پایین واژن به نام دهانه رحم می شود. بیشتر به دلیل وجود ویروس HPV یا ویروس پاپیلومای انسانی است. آزمایش غربالگری که برای آزمایش وجود سلول های سرطانی در دهانه رحم استفاده می شود به عنوان آزمایش غربالگری سرطان دهانه رحم شناخته می شود. قبل از انجام آزمایش غربالگری، ابتدا باید با پزشک خود مشورت کنید. زنانی که مستعد ابتلا به سرطان هستند باید آزمایش های غربالگری را هرچه زودتر انجام دهند تا اقدامات پیشگیرانه، داروها و درمان ها را انجام دهند.

تست غربالگری سرطان دهانه رحم

بیشتر بدانید: درمان سارکوم رحم

تست غربالگری سرطان دهانه رحم چیست؟

سرطان دهانه رحم با تشخیص زودهنگام وجود سلول های سرطانی در دهانه رحم قابل پیشگیری یا مراقبت است. برخی از علائم سرطان عبارتند از افزایش ترشحات واژن، خونریزی شدید قاعدگی، وجود لکه های خونی حتی پس از پریود شدن و غیره. از این رو انجام آزمایش های غربالگری منظم برای زنان بین ۲۱ تا ۶۰ سال بسیار مهم است. اینها تست های مختلفی هستند که می توانید انجام دهید:

 • تست پاپ اسمیر: تست پاپ اسمیر یا تست پاپ اسمیر به سادگی وجود هرگونه تغییر سلولی در دهانه رحم را بررسی می کند و در نتیجه اشاره ای به سلول های سرطانی می دهد که در صورت عدم درمان مناسب باعث ایجاد سرطان رحم می شوند. این بیشتر برای تشخیص زودهنگام وجود سرطان استفاده می شود و با گرفتن اسمیر از سلول های دهانه رحم و آزمایش آن انجام می شود.
 • تست HPV:سلول های جمع آوری شده از دهانه رحم برای آزمایش وجود ویروس HPV که عامل اصلی تغییرات در سلول های منجر به سرطان دهانه رحم است، قرار می گیرند.
 • تست VIA: آزمایش بازرسی بصری شامل استفاده از محلول رقیق اسید استیک روی دهانه رحم و سپس آزمایش آن با استفاده از چشم غیر مسلح است. قسمت اعمال شده ممکن است هنگام استفاده با سرکه رنگ سفید را نشان دهد.

طبقه بندی ضایعات دهانه رحم

نئوپلازی داخل اپیتلیال دهانه رحم (CIN) یک ضایعه پیش سرطانی در دهانه رحم است. بر اساس درجه ناهنجاری سلولی و وسعت بافت آسیب دیده، به شرح زیر طبقه بندی می شود:

 • CIN1: سلول های غیر طبیعی بسیار کمی دارد و حدود یک سوم ضخامت اپیتلیوم را در بر می گیرد. چنین ضایعه ای کمترین احتمال دارد که به سرطان تبدیل شود. این ضایعات را می توان ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی درجه پایین (LSIL) یا دیسپلازی خفیف نیز نامید.
 • CIN2: ضایعاتی که یک سوم تا دو سوم ضخامت اپیتلیوم را تحت تأثیر قرار می دهند.
 • CIN3: ضایعاتی که بیش از دو سوم تا تقریباً کل ضخامت اپیتلیوم را تحت تأثیر قرار می دهند.
 • ضایعات CIN2 و CIN3 ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی با درجه بالا (HSIL) هستند و ممکن است دیسپلازی متوسط یا شدید نامیده شوند. نئوپلازی که به غشای پایه اپیتلیال حمله می کند به عنوان سرطان طبقه بندی می شود.

طبق سیستم Bethesda، اکثر آزمایشگاه‌ها ناهنجاری‌ها را گزارش می‌کنند. اینها از کمترین تا بالاترین شدت به شرح زیر رتبه بندی می شوند:

 • سلول های سنگفرشی آتیپیک با اهمیت ناشناخته (ASC-US)
 • سلول های سنگفرشی آتیپیک، نمی توانند ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی درجه بالا (ASC-H) را رد کنند.
 • ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی با درجه پایین (LSILs)
 • ضایعات داخل اپیتلیال سنگفرشی با درجه بالا (HSILs)
 • کارسینوم درجا

محدودیت های تست پاپ اسمیر

پاپ اسمیر یک آزمایش غربالگری سیتولوژیک است که با خراش دادن سلول های دهانه رحم، ثابت کردن آنها بر روی لام های شیشه ای و بررسی آنها در زیر میکروسکوپ انجام می شود. تغییرات سلولی یا سلول های پیش سرطانی در دهانه رحم را قبل از تبدیل شدن به تومورهای مهاجم شناسایی می کند. غربالگری و تشخیص زودهنگام در بهبود موفقیت درمانی و کاهش مرگ و میر بسیار مهم است.

قابل اعتماد بودن تست پاپ به مهارتی که اسمیر دهانه رحم به دست می آید، دقت تفسیر آن و دفعات آزمایش بستگی دارد. اغلب، ممکن است تعداد کمی از سیتوتکنولوژیست ها و آسیب شناسان در محیط های محدود با منابع با بار سرطان دهانه رحم زیاد باشد. علاوه بر این، موانع فرهنگی و هنجارهای جنسیتی ممکن است جذب تست پاپ اسمیر را در بخش‌هایی از آسیا و آفریقا محدود کند.۲ در نهایت، تست پاپ اسمیر دارای حساسیت پایینی از ۳۰ درصد تا ۸۷ درصد است. بنابراین، نتایج غیرطبیعی باید توسط معاینه بصری دهانه رحم با استفاده از کولپوسکوپی یا بیوپسی.

پیشرفت در غربالگری سیتولوژیک

پاپ اسمیر یک روش کم هزینه و غیر تهاجمی برای غربالگری سرطان دهانه رحم است. با این حال، تهیه لام دستی ممکن است کیفیت نمونه را به دلیل تیرگی توسط خون، مخاط، و التهاب و توزیع ناهموار سلولی به خطر بیندازد. سیتولوژی مبتنی بر مایع برای بهبود کیفیت نمونه و قابلیت اطمینان تشخیصی پاپ اسمیر توسعه داده شد.

سیتولوژی مبتنی بر مایع

در سیتولوژی مبتنی بر مایع، مواد سلولی جمع‌آوری‌شده از دهانه رحم قبل از قرار دادن روی یک لام به عنوان یک لایه نازک، شسته شده و در ویال مایع نگهدارنده ثابت می‌شوند. این کار ساختار سلولی را حفظ می‌کند، زباله‌ها را پاک می‌کند، و از جمع شدن جلوگیری می‌کند – به مسائلی رسیدگی می‌کند که تفسیر دقیق ویژگی‌های مورفولوژیکی در پاپ اسمیر معمولی را ممنوع می‌کند. این تکنیک همچنین اجازه می دهد تا نمونه ها در فواصل طولانی برای تجزیه و تحلیل حمل شوند. این ممکن است در مناطقی که دسترسی به سیتولوژیست های آموزش دیده ندارند مفید باشد. با این حال، هزینه بالاتر مواد مصرفی (ویال، اسلاید، کیت های آزمایش) برای سیتولوژی مبتنی بر مایع ممکن است در مناطق با منابع محدود یک نقطه ضعف باشد.

اینکه آیا آماده‌سازی‌های مبتنی بر مایع مزایای تشخیصی قابل‌توجهی نسبت به پاپ اسمیر معمولی دارند یا خیر، مورد بحث است. چندین مطالعه گزارش می‌دهند که حساسیت و سرعت تشخیص ناهنجاری‌های سلولی برای آماده‌سازی‌های مبتنی بر مایع در مقایسه با اسمیرهای معمولی قابل مقایسه یا کمی بالاتر است. با این وجود، اکثر سیستم‌های غربالگری تجاری از سیتولوژی مبتنی بر مایع برای تهیه نمونه استفاده می‌کنند.

پاپ اسمیر خودکار

تست پاپ به متخصصان ماهر نیاز دارد که هر روز چند ساعت اسلایدها را زیر میکروسکوپ بررسی کنند تا سلول های غیر طبیعی را در میان هزاران شی میکروسکوپی شناسایی کنند. تکیه کامل به اطلاعات انسانی برای تفسیر پاپ اسمیر مستعد خطا است. عدم پرچم گذاری سلول های غیرعادی باعث ایجاد خطاهای منفی کاذب در گزارش می شود. این باعث می شود که سرطان دهانه رحم در مراحل اولیه غیر تهاجمی تشخیص داده نشود و به بیماری پیشرفته تبدیل شود. در کشورهایی که برنامه غربالگری مشخصی دارند، تکرار، از دست دادن تمرکز و خستگی کار ممکن است نرخ منفی کاذب ۵ تا ۱۰ درصد را ایجاد کند.۱ از سوی دیگر، یک نتیجه مثبت کاذب ممکن است منجر به انجام اقدامات غیرضروری توسط زنان شود که باعث ایجاد یک وضعیت مالی می شود. و بار روانی بر آنها وارد می شود.

اتوماسیون ممکن است به غلبه بر تفسیر کار فشرده و ذهنی مورفولوژی سلولی کمک کند. اولین آنالایزر تجاری مورد تایید FDA از سیتولوژی مبتنی بر مایع برای آماده سازی نمونه و ناهنجاری های مورفولوژیکی علامت گذاری شده برای بازرسی انسان استفاده کرد.

در چند سال گذشته، پیشرفت‌های هوش مصنوعی و داده‌های بزرگ برای بهبود دقت و کارایی غربالگری سرطان دهانه رحم استفاده شده است. یک مطالعه اخیر ترکیبی از میکروسکوپ دیجیتال و هوش مصنوعی برای غربالگری در روستاهای کنیا بود. ۸ پاپ اسمیر معمولی در یک کلینیک روستایی جمع آوری شد، با استفاده از یک اسکنر قابل حمل دیجیتالی شد و برای آموزش الگوریتمی برای تشخیص ضایعات درجه پایین و درجه بالا استفاده شد. این الگوریتم دقت و حساسیت بالایی برای تشخیص سلول‌های غیر معمول داشت، اما همچنین دارای نرخ بالای مثبت کاذب برای سلول‌های غیر معمول درجه پایین بود که در بازرسی بصری به تفسیر ذهنی حساس هستند. اگر به عنوان یک ابزار غربالگری در تنظیمات محدود منابع استفاده شود، می‌تواند اکثر نمونه‌های عادی را حذف کند و به آسیب‌شناسان اجازه می‌دهد تا روی تأیید اسلایدهای بالقوه غیر طبیعی تمرکز کنند. سیستم‌های سیتولوژی با کمک هوش مصنوعی مشابه نیز در تنظیمات کم منابع در چین مستقر شده‌اند. در تجزیه و تحلیل ۷۰۰۰۰ زن، سیتولوژی به کمک هوش مصنوعی در تشخیص ضایعات CIN2 نسبت به معاینه دستی ۵.۸ درصد حساس تر بود که از نظر آماری تفاوت معنی داری دارد.

غربالگری غیر سیتولوژیک برای سرطان دهانه رحم (تست HPV)

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) گروهی از بیش از ۲۰۰ ویروس مقاربتی است. اگرچه اکثر عفونت های HPV به طور طبیعی توسط سیستم ایمنی از بین می روند، عفونت مداوم با HPV های سرطان زا پرخطر مانند HPV 16 و HPV 18 در اکثر موارد سرطان دهانه رحم در سراسر جهان دخیل است.

پیشرفت‌هایی مانند سیتولوژی مبتنی بر مایع و اتوماسیون مبتنی بر هوش مصنوعی، و همچنین آزمایش HPV، می‌تواند به غلبه بر این محدودیت‌ها و افزایش تست‌های نقطه‌ای مراقبت در مناطقی با دسترسی محدود به متخصصان مراقبت‌های بهداشتی ماهر کمک کند.

برای بهینه‌سازی مدیریت بیماران مبتلا به ASC-US از آزمایش مشترک HPV همراه با پاپ اسمیر استفاده شد. از بین بیماران مبتلا به ASC-US که تحت کولپوسکوپی قرار می گیرند، تنها حدود ۲۰ درصد دارای ضایعه با درجه بالا هستند. آزمایش همزمان HPV زنان در معرض خطر بالای سرطان دهانه رحم را شناسایی می کند و از انجام آزمایش های غیرضروری در گروه کم خطر اجتناب می کند. در سال ۲۰۰۳، FDA تست HPV را به عنوان یک آزمایش غربالگری اولیه برای سرطان دهانه رحم تایید کرد. کارآزمایی‌های تصادفی‌سازی‌شده کنترل نشان داده‌اند که تست HPV به طور قابل‌توجهی حساسیت بالاتری معادل ۹۵ درصد برای تشخیص CIN درجه بالا دارد، در مقایسه با ۵۵ درصد با تست پاپ. توان عملیاتی بالا یک تست HPV منفی فقط نیاز به غربالگری هر پنج سال یکبار دارد، برخلاف هر سه سال یکبار برای آزمایش پاپ اسمیر، که نیاز به آزمایش های بعدی را کاهش می دهد.

آزمایش HPV با استفاده از تقویت PCR برای شناسایی DNA یا mRNA ژنوتیپ های ویروسی پرخطر انجام می شود. در حال حاضر، ۲۵۴ تست تجاری HPV برای شناسایی ۴۲۵ نوع ویروسی موجود است. ۱۱ با این حال، آزمایش‌ها برای مقایسه به عنوان تشخیص‌های مرتبط بالینی باید اعتبارسنجی و استاندارد شوند. اخیراً، یک سیستم تشخیصی کاملاً خودکار و با توان عملیاتی بالا که قادر به تشخیص ۱۴ نوع پرخطر HPV در یک تجزیه و تحلیل واحد است، تأییدیه FDA را دریافت کرد. گردش کار آزمایشگاهی

هزینه بالای ابزار دقیق، معرف‌ها و زیرساخت‌ها، اجرای آزمایش HPV اولیه با استفاده از دستگاه‌های تجاری موجود در محیط‌های کم درآمد را دشوار می‌سازد. اخیراً یک آنالایزر قابل حمل PCR که با باتری کار می‌کند برای شناسایی چهار ژنوتیپ پرخطر HPV در کلینیکی در هند مورد استفاده قرار گرفت. در نزدیک به ۶۰۰ نمونه دهانه رحم، حساسیت و ویژگی میکروآنالایزر قابل مقایسه با تست HPV معتبر تجاری موجود بود.

چه زمانی با تست HPV غربالگری کنیم؟

هم تست پاپ و هم تست HPV را می توان برای خانم های بین ۲۰ تا ۶۵ سال انجام داد.

تست پاپ اسمیر معمولا از سن ۲۱ سالگی انجام می شود. اگر نتایج نرمال باشد، آزمایش فقط پس از ۳ سال باید انجام شود. در حالی که در صورت تست HPV، دوره انتظار تا آزمایش بعدی در صورت طبیعی بودن تا پنج سال است. هر دو تست HPV و پاپ تست را می توان با هم انجام داد. و اگر این نتایج خوب باشد، می توانید تا پنج سال برای آزمایش بعدی صبر کنید.

برای یک فرد بالای شصت و پنج سال یا بیشتر، در صورتی که آزمایشات قبلی به طور مداوم نتایج طبیعی را نشان دهد، نیازی به انجام آزمایش نیست. در برخی موارد ممکن است دهانه رحم با جراحی برای برداشتن فیبروم رحم یا هیسترکتومی رحم و غیره برداشته شده باشد. در چنین مواردی نیازی به انجام آزمایش غربالگری نیست. همیشه بهتر است قبل از انجام آزمایش غربالگری با یک متخصص زنان یا انکولوژیست مشورت کنید.

مزایای غربالگری سرطان دهانه رحم

مزایای غربالگری سرطان دهانه رحم

نتایج آزمایش های غربالگری دهانه رحم تا ۳ هفته طول می کشد تا در دستان شما قرار گیرد. اگر چیزی غیر طبیعی تشخیص داده شود، پزشک شما درمان ها و داروهای مناسب را برای آن به شما خواهد گفت. وجود هر گونه ناهنجاری ممکن است همیشه نشان دهنده سرطان دهانه رحم نباشد. انجام آزمایشات غربالگری منظم می تواند به یافتن پیش سرطانی ها و درمان آنها کمک کند. همچنین دریافت واکسن HPV می تواند از گسترش سرطان به سلول های بدن شما نیز جلوگیری کند.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *