/ دکتر افروز آزاد » بیماری های شایع زنان » مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان
۶ دقیقه
مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان

مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان

آنچه می خوانید...

مراقبت‌های بعد از لاپاراسکوپی کیست تخمدان از جمله مطالبی است که همه بیمارانی که تحت این عمل قرار گرفته اند به آن نیاز دارند، همانطور که شما هم می دانید تخمدان از جمله ارگان های مهم در بدن زنان است؛ زیرا فرآیندهای زیست شناختی مانند تولید مثل و سیکل قاعدگی که در این عضو اتفاق می افتد و با توجه به ترشح هورمون هایی که انجام می دهد بسیار پر اهمیت است. در نتیجه زمانی که شخص دچار اختلالاتی مانند کیست تخمدان در طول دوره قاعدگی یا بارداری می شود، باید بلافاصله به دنبال درمان باشد که برای حذف این کیست، عمل های لاپاراسکوپی یا لاپاراتومی از جمله گزینه های پیش روی بیمار است که نهایتا پزشک جراح به بیمار پیشنهاد می دهد. از جمله بیماری های سرطانی شایع زنان می توان به سرطان رحم، سرطان تخمدان و سرطان واژن اشاره کرد.

در نتیجه در صورتی که شما هم احتمال می دهید که کیست تخمدان داشته باشید، در این مطلب ما درباره لاپاراسکوپی کیست تخمدان  و مراقبت‌های بعد از آن صحبت خواهیم کرد. ممکن است به نوعی پیش از مراجعه به پزشک برایتان راهگشا باشد و اطلاعات لازم را در این مورد بدست بیاورید. حال در اینجا مبحث کیست تخمدان و مباحث جانبی اش را تا جایی که امکان دارد بسط می‌دهیم.

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان چیست؟

کیست تخمدان Ovarian Cysts  در واقع به کیسه های پر از مایعی گفته می شود که در درون تخمدان و یا روی سطح آن رشد می یابند. نهایتا این مشکل پدیدار می شود. از سویی نیز این کیست از شایع ترین کیست هایی است که در میان زنان دیده می شود که اکثرا در سنین باروری فرد علائم واضح و بارز خود را در بدن بیمار نمایان می کند.

البته هم اکنون این نوع کیست با توجه به پیشرفت هایی که در علم پزشکی بوجود آمده است به کمک عمل هایی با مدت زمان کوتاه مانند عمل لاپاراسکوپی قابل شناخت و درمان است. در نتیجه عمق بیماری کیست تخمدان به اندازه کیست وابسته است.  

چون گاهی اوقات کیست به اندازه ای بزرگ است که با قطع جریان خون به تخمدان، علائم حیاتی فرد تهدید می شود که اینگونه موارد بسیار نیز دردناک هستند که می توانند موجب درد لگن، درد شکم و گرفتگی عضلات در این بخش شوند و منجر به شکل گیری کیست تخمدان در بدن بیمار شوند.

در نتیجه مطابق بررسی های زیادی که توسط پزشکان و متخصصین با روش هایی مانند عمل لاپاراسکوپی انجام شده است. هم اکنون روند بهبودی بیماران را تسریع کرده است.

عمل لاپاراسکوپی برای کیست تخمدان

عمل لاپاراسکوپی کاربرد بیشتر اش برای بیماری های داخلی و عفونی مانند کیست تخمدان است که در درون شکم و لگن بوجود آمده و به کمک این روش جراحی، کیست تخمدان را از بین می برد و از بدن خارج می کند.

در نتیجه در جلسات اولیه به کمک داروهایی که پزشک تجویز می کند، بدن بیمار به داروها جواب رضایت بخشی نمی دهد و بیمار همچنان از درد در ناحیه لگن و شکم گلایه می کند. در این زمان است که گزینه های دیگری همچون عمل جراحی به میان می آید. بنابر این با توصیه هایی که از قبل به شخص می شود در یک روز مشخص آماده عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان خواهد شد.

عمل لاپاراسکوپی برای کیست تخمدان

در روز عمل فرد باید از چند ساعت پیش از آن ناشتا باشد و در صورتی که داروی خاصی مصرف می کند با پزشک خود در میان بگذارد. بعلاوه به احتمال زیاد پیش از عمل لاپاراسکوپی، پزشک به عکس MRI  و سی تی اسکن و غیره نیاز دارد تا بتواند عملکرد مناسب تری در اتاق عمل داشته باشد و همچنین بتواند اوضاع را پیش از عمل و پس از آن به خوبی تحت کنترل درآورد.

هم اکنون که در اتاق عمل حضور داریم، بیمار بیهوش روی تخت دراز می کشد و پزشکان در شرف عمل هستند. در ابتدا با ایجاد چند برش کوچک که در ناحیه و دیواره شکم   ایجاد می‌کنند، لوله ای دراز و نازک را از آن ناحیه وارد شکم و لگن می کنند.

به این دلیل که این ابزار به نور و دوربین با وضوح بالا مجهز است و روی نوک میله قرار دارد، تصاویر در حین جستجو و گردش میله در درون دن بیمار به مانیتور روبروی پزشکان انتقال می یابد می تواند عفونت ها و ضایعاتی که بیمار را با مشکل مواجه می کند را شناسایی کنند. سپس با برداشتن و تخریب آن زائده سلامتی بیمار را به او برگرداند.

در آخر عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان، بعد از مدت زمان کوتاهی که بسته به وضعیت بیمار متغیر است و ممکن است بین چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد. به همین دلیل گاز دی اکسید کربن را از بدن خارج می کنند. زخم را بخیه می زنند و کیست را برای انجام آزمایشات تکمیلی و مورد نیاز به آزمایشگاه می فرستند و بعد از آن بیمار پس از گذشت چند ساعت هوشیاری اش را بدست می آورد و تحت کادر درمان بیمارستان قرار خواهد گرفت و سپس از بیمارستان ترخیص می گردد.  

مراقبت‌های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان

پس از آن که عمل پایان یافت و از بیمارستان ترخیص شدید، بایستی یکسری مراقبت ها را در پیش بگیرید و در صورتی که موارد غیر عادی مشاهده کردید فورا با پزشک خود تماس بگیرید تا نهایتا بتوانید عملی موفق را پشت سر بگذارید.

 • دو تا سه به خوبی استراحت کنید.
 • احتمال دارد در چند روز اول بعد از عمل لاپاراسکوپی تخمدان در ناحیه زخم تان، احساس درد کنید و این کاملاً طبیعی است. البته دردی که غیر قابل کنترل باشد مدنظر ما نیست و در اینصورت به پزشکتان سریعاً اطلاع دهید.
 • ممکن است اثرات گاز استفاده شده در حین عمل جراحی همچنان در بدن شما باقی مانده باشد که در مدت زمان چند روز برطرف می‌شود.
 • اگر دچار تنگی نفس، درد قفسه سینه و سرفه شدید به پزشکتان اطلاع دهید.
 • مواردی مانند استفراغ و تهوع و یبوست را با پزشکتان فورا  مطرح کنید. 
 • اگر در ناحیه  زخم، خونریزی مشاهده کردید، سریعاً به پزشکتان مراجعه کنید.
 • اگر تب دارید و دمای بدن تان بالاست به پزشکتان اطلاع دهید. زیرا این نشانه  ممکن است علامت عفونت باشد.
 • از بلند کردن و جابجا کردن وسایل- سنگین حتما خودداری نمایید.
 • تا چند روز پس از عمل حمام نکنید.
 • با محلول‌های ضدعفونی کننده، نواحی زخم را هر روز شستشو بدهید.
 • از رانندگی تا هنگامی که پزشکتان تشخیص دهد خودداری کنید.

امیدواریم با خواندن این مقاله تحت عنوان مراقبت‌های بعد از عمل لاپاراسکوپی کیست تخمدان، توانسته باشیم اطلاعاتی مفید و سودمند را در اختیارتان گذاشته باشیم تا بتوانید در صورت  مشاهده موارد مشکوک زودتر از موعد آن به پزشک مراجعه کنید.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *