/ دکتر افروز آزاد » دسته‌بندی نشده » آیا از عمل کورتاژ فقط برای سقط جنین استفاده می شود؟
۶ دقیقه
کورتاژ

آیا از عمل کورتاژ فقط برای سقط جنین استفاده می شود؟

آنچه می خوانید...

باز کردن و کورتاژ رحم که اغلب D&C نامیده می شود، یک روش جراحی جزئی است که برای برداشتن بافت از رحم فرد انجام می شود.

دیلاتاسیون و کورتاژ (D&C) چیست؟

D&C  یک روش جراحی جزئی برای برداشتن بافت از رحم شما است. متخصص زنان یا زنان و زایمان این جراحی را در مطب خود یا مرکز جراحی انجام می دهد. این معمولا یک روش سرپایی است، بنابراین شما همان روز به خانه می روید.

D&C  نام خود را از این زیر گرفته است:

گشاد شدن دهانه رحم: پزشک دهانه رحم شما را باز می کند. دهانه رحم شما جایی است که به بالای واژن می رسد. معمولا دهانه رحم تنها در هنگام زایمان گشاد می شود.

کورت: پزشک از این ابزار نازک برای خراشیدن دیواره رحم و برداشتن بافت استفاده می کند.

چه کسانی به کورتاژ نیاز دارند ؟

کسانی که سقط جنین انجام می دهند

بافت باقیمانده در رحم پس از سقط جنین

خونریزی بی دلیل بین دوره های قاعدگی

گاهی اوقات، شما D&C و هیستروسکوپی رحم انجام می دهید. در طی این روش، پزشک دستگاهی را وارد دهانه رحم شما می کند تا داخل رحم شما را ببیند. اگر پزشک شما در تلاش برای تشخیص مشکل باشد، ممکن است یک هیستروسکوپی با D&C انجام دهید.

چه کسانی به کورتاژ نیاز دارند ؟

قبل از باز کردن و کورتاژ رحم (D&C) چه اتفاقی می افتد؟

گاهی اوقات، قبل از شروع D&C، ممکن است پزشک شما شروع به گشاد کردن دهانه رحم با استفاده از چوب لامیناریا کند. آن ها این میله نازک را وارد دهانه رحم شما می کنند و آن را برای چند ساعت در آنجا می گذارند. می توانید بلند شوید و در حالی که چوب لامیناریا داخل آن است راه بروید.

 چوب لامیناریا مایعات دهانه رحم را جذب می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، دهانه رحم شما باز می شود و به رحم شما دسترسی پیدا می کند.

در طول باز کردن و کورتاژ رحم (D&C) چه اتفاقی می افتد؟

قبل از انجام عمل، پزشک شما دارویی به شما می دهد تا راحت باشید. شما ممکن است بیهوشی عمومی داشته باشید در جایی که برای عمل خواب هستید یا ممکن است پزشک دارویی برای آرام کردن شما تجویز کند.

در طول عمل، مانند معاینه زنان، روی میز دراز می کشید و پاهای خود را رکابی قرار می دهید. پزشک شما می خواهد یک اسپکولوم را در واژن خود قرار دهید. این دستگاه صاف که به شکل منقار اردک است، به باز کردن دهانه رحم شما کمک می کند.

از یک گیره برای نگه داشتن دهانه رحم در جای خود استفاده خواهید کرد.

پزشک شما اطمینان حاصل می کند که دهانه رحم شما به اندازه کافی گشاد شده است، با استفاده از یک سری میله آن را به آرامی باز می کند.

از کورت، نوعی دستگاه مکش یا خراش دادن، برای تمیز کردن بافت رحم شما استفاده می کند.

یک نمونه از بافت برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه ارسال می شود.

باز کردن و کورتاژ رحم (D&C) چقدر طول می کشد؟

خود عمل حدود پنج تا ۱۰ دقیقه طول می کشد. اما این روند ممکن است طولانی تر باشد و قبل از اینکه به خانه بروید، باید چند ساعت بعد از عمل در اتاق ریکاوری منتظر بمانید.

آیا باز کردن و کورتاژ رحم (D&C) درد دارد؟

ممکن است گرفتگی هایی مشابه دردهای قاعدگی احساس کنید. داروهای مسکن بدون نسخه می توانند گرفتگی ها را تسکین دهند.

مزایای باز کردن و کورتاژ (D&C)رحم چیست؟

D&C  می تواند به پزشک شما کمک کند تا بفهمید که چرا خونریزی غیر طبیعی دارید. همچنین می تواند به شناسایی سلول های غیر طبیعی آندومتر که ممکن است نشانه سرطان رحم باشد کمک کند. پس از انجام D&C، پزشک شما نمونه سلول‌ها را به آزمایشگاهی می‌فرستد تا آسیب‌شناسان بتوانند بافت طبیعی یا غیرطبیعی، پولیپ یا سرطان را تشخیص دهند.

مزایای باز کردن و کورتاژ (D&C)رحم چیست؟

D&C همچنین ممکن است برای سلامتی شما پس از سقط جنین مهم باشد. برای جلوگیری از خونریزی شدید و عفونت، بافت باقی مانده را از بین می برد.

خطرات باز کردن و کورتاژ رحم (D&C) چیست؟

D&C یک روش ایمن و روتین است. اما مانند هر جراحی، خطراتی دارد. خطرات D&C عبارتند از:

سوراخ شدن رحم (پارگی کوچک در رحم) که اگر نوک کورت از دیواره رحم شما عبور کند ممکن است اتفاق بیفتد.

عفونت رحم

خونریزی رحم

در موارد نادر، اگر پس از سقط جنین D&C داشتید، ممکن است به سندرم آشرمن مبتلا شوید. این وضعیت زمانی رخ می دهد که چسبندگی ها یا نوارهایی از بافت اسکار در رحم شما ایجاد می شود. در سندرم آشرمن، بافت اسکار بین دیواره های رحم شما ایجاد می شود. سپس دیوارها به هم می چسبند. این وضعیت می تواند باعث ناباروری شود و جریان قاعدگی شما را تغییر دهد. اما پزشکان معمولاً می توانند چسبندگی ها را با جراحی درمان کنند.

مراقبت های بعدی برای باز کردن و کورتاژ رحم (D&C) چیست؟

شما به کسی نیاز دارید که شما را به خانه برساند. معمولاً می توانید چند ساعت پس از D&C به خانه بروید. ممکن است برای چند روز درد خفیف یا خونریزی خفیف داشته باشید. برای خونریزی از پد استفاده کنید نه تامپون. در عرض یک هفته، باید بتوانید به فعالیت های عادی خود بازگردید. معمولاً حدود یک یا دو هفته پس از عمل به پزشک خود مراجعه کنید.

آیا باز کردن و کورتاژ رحم (D&C) بر چرخه قاعدگی من تأثیر می گذارد؟

پس از انجام D&C، قاعدگی بعدی شما ممکن است زود یا دیر باشد. برای مدتی بعد از عمل باید از استفاده از تامپون یا رابطه جنسی خودداری کنید. تا زمانی که دهانه رحم به حالت عادی و بسته خود بازگردد، در معرض خطر بیشتری برای ورود باکتری به واژن و ایجاد عفونت هستید. پزشک شما به شما خواهد گفت که چه زمانی می توانید رابطه جنسی و استفاده از تامپون را از سر بگیرید.

چه زمانی باید با پزشک خود در مورد باز کردن و کورتاژرحم (D&C) تماس بگیرم؟

عوارض ناشی از D&C زمانی قابل درمان هستند که به موقع تشخیص داده شوند. اگر بعد از D&C متوجه علائم شدید، با پزشک خود تماس بگیرید تا بتواند مشکل را تشخیص داده و درمان کند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درد شکم

تب

خونریزی شدید

گرفتگی شدید

ترشحات غیرمعمول یا بدبو، مایعی که از واژن شما نشت می کند.

اگر سقط جنین داشتم، آیا به کورتاژ  نیاز دارم؟

حدود نیمی از زنانی که سقط جنین می کنند نیازی به روش D&C ندارند. اگر سقط جنین قبل از هفته ۱۰ بارداری اتفاق بیفتد، به احتمال زیاد خود به خود اتفاق می افتد و مشکلی ایجاد نمی کند. بعد از هفته دهم بارداری، احتمال سقط جنین ناقص بیشتر است. در این صورت، ممکن است برای اطمینان از تمیز بودن رحم به یک روش D&C نیاز داشته باشید.

ممکن است بتوانید تصمیم بگیرید که آیا می خواهید به طور طبیعی سقط جنین کنید یا یک D&C انجام دهید. با پزشک خود صحبت کنید تا تصمیم بگیرید چه چیزی برای شما مناسب است.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *