۵ دقیقه
درمان سارکوم رحم

درمان سارکوم رحم

آنچه می خوانید...

سارکوم رحم نوع بسیار نادری از سرطان رحم است که در ماهیچه ها یا بافت های رحم شما شکل می گیرد. علائم شامل خونریزی غیر معمول، درد و احساس سیری است. درمان ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی یا هورمون درمانی باشد. در این مقاله به تمامی روش های درمانی سارکوم رحم دقیق پرداخته میشود.

درمان سارکوم رحمی

سارکوم رحم چگونه درمان می شود؟

پزشک متخصص ممکن است از یک یا چند مورد از این درمان ها برای درمان سارکوم رحم استفاده کند: جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی و هورمون درمانی.

عمل جراحی

جراحی برای برداشتن سرطان رایج ترین روش درمانی برای سارکوم رحم است. جراح ممکن است فقط توده را خارج کند. یا ممکن است یکی از این روش ها را برای برداشتن بافت و اندام آسیب دیده نیز انجام دهند:

هیسترکتومی: برداشتن رحم و دهانه رحم (که گاهی اوقات هیسترکتومی رحم کامل نامیده می شود). ارائه دهنده شما ممکن است از ابزاری به نام لاپاراسکوپ برای برداشتن رحم شما با استفاده از جراحی کم تهاجمی استفاده کند.

هیسترکتومی کامل با سالپنگو اوفورکتومی: برداشتن رحم و یک یا هر دو تخمدان و یک یا هر دو لوله فالوپ.

هیسترکتومی رادیکال: برداشتن رحم، دهانه رحم، هر دو لوله فالوپ و برخی از بافت های اطراف از جمله بخشی از واژن.

لنفادنکتومی: برداشتن غدد لنفاوی شما برای بررسی سرطان.

لاپاراتومی: برشی در شکم شما ایجاد می شود که از نظر سرطان بررسی می شود. در برخی موارد، ارائه‌دهنده شما ممکن است سایر اندام‌های مبتلا به سرطان را بردارد.

پرتو درمانی

پرتودرمانی نوعی درمان سرطان است که از اشعه ایکس با انرژی بالا برای کشتن سلول های سرطانی استفاده می کند و در عین حال آسیب به سلول های سالم را به حداقل می رساند. پرتودرمانی می تواند داخلی (در بدن شما قرار داده شود) یا خارجی (توسط یک دستگاه خارج از بدن شما ارائه شود). ممکن است برای سارکوم رحم هم پرتو درمانی داخلی و هم خارجی دریافت کنید.

عوارض جانبی پرتودرمانی عبارتند از:

 • خستگی (احساس خستگی).
 • اسهال
 • تهوع و استفراغ.
 • تغییرات در پوست شما
 • تحریکات در مثانه شما
 • ادم (تورم) در پاهای شما.

شیمی درمانی

شیمی درمانی از داروها برای از بین بردن یا کند کردن رشد سلول های سرطانی که به سرعت در حال تکثیر هستند استفاده می کند. این داروها اغلب به صورت داخل وریدی (از طریق سوزن در رگ خونی) داده می شوند و می توانند عوارض جانبی عمده ای داشته باشند. ممکن است پرتودرمانی و شیمی درمانی را با هم دریافت کنید.

عوارض جانبی شیمی درمانی عبارتند از:

 • تهوع و استفراغ.
 • ریزش مو.
 • از دست دادن اشتها.
 • شمارش خون پایین.
 • خستگی.

هورمون درمانی

هورمون ها موادی هستند که بدن شما برای تنظیم عملکردهای خاص تولید می کند. به عنوان مثال می توان به تستوسترون و استروژن اشاره کرد. در برخی موارد، هورمون ها ممکن است به رشد سرطان کمک کنند.

هورمون درمانی با مسدود کردن عملکرد هورمون ها رشد سرطان را متوقف می کند. هورمون‌هایی مانند پروژستین‌ها، آگونیست‌های هورمون آزادکننده گنادوتروپین و مهارکننده‌های آروماتاز در درمان سارکوم رحم استفاده می‌شوند.

چگونه می توانم از سارکوم رحم جلوگیری کنم؟

ما هنوز نمی دانیم چگونه از سارکوم رحم جلوگیری کنیم، اما در مورد عوامل خطر خاصی مانند دریافت پرتوهای ناحیه لگن و مصرف تاموکسیفن برای سرطان سینه می دانیم. مزایای درمان اغلب بیشتر از خطرات مرتبط با ایجاد سارکوم رحم است، به خصوص که بسیار نادر است.

در مورد خطرات مربوط به هر نوع درمان سرطان با ارائه دهنده خود صحبت کنید و مزایا و معایب گزینه های درمانی موجود را بسنجید.

پیش آگهی پس از درمان سارکوم رحم چیست؟

سارکوم رحم نسبت به سایر سرطان های رحم نگران کننده تر و درمان آن سخت تر است. با این حال، پیش آگهی سارکوم رحم به نوع تومور شما، درجه سرطان (چقدر سلول های سرطانی زیر میکروسکوپ تهاجمی به نظر می رسند) و میزان پخش آن در بدن شما بستگی دارد. با ارائه دهنده خود در مورد پیش آگهی خود بر اساس مورد منحصر به فرد خود صحبت کنید.

پس از درمان، برنامه ریزی کنید که به طور منظم برای پیگیری به پزشک مراجعه کنید. تشخیص سارکوم رحم ممکن است شما را در معرض خطر بیشتری برای سایر انواع سرطان قرار دهد.

آیا سرطان سارکوم رحم قابل درمان است؟

سارکوم رحم قابل درمان است، به خصوص اگر درجه پایین (سلول های غیر طبیعی خفیف) باشد و به خارج از رحم شما گسترش نیافته باشد. در برخی موارد، برای از بین بردن کامل سلول های سرطانی، ممکن است به درمان های اضافی مانند شیمی درمانی و پرتو درمانی نیاز باشد.

فرد مبتلا به سارکوم رحم چه مدت زندگی می کند؟

هیچ راهی برای اطمینان از اینکه فرد مبتلا به سارکوم رحم چقدر زنده خواهد ماند وجود ندارد. نتایج شما به نوع سارکوم شما، میزان انتشار آن، سن، سلامت و نحوه پاسخ بدن شما به درمان و سایر عوامل بستگی دارد. به گفته موسسه ملی سرطان، میزان بقای سارکوم های رحمی، پنج سال پس از تشخیص، بسته به نوع سارکوم و میزان انتشار آن از ۴۱ تا ۹۵ درصد متغیر است.

چه سوالاتی باید از پزشکم بپرسم؟

 • هر چند وقت یک بار به آزمایش های بعدی و روش های تصویربرداری نیاز خواهم داشت؟
 • تست ها و امتحانات بعدی چه چیزی را بررسی می کند؟
 • چه علائمی نشان می دهد که سرطان من بازگشته است؟
 • برای سالم ماندن چه عادات روزانه را توصیه می کنید؟
 • چگونه تیم مراقبت من در تماس و به روز در مورد برنامه مراقبتی من برای درمان باقی می ماند؟
 • نوع سارکوم رحمی که من دارم چگونه بر گزینه های درمانی و پیش آگهی من تأثیر می گذارد؟

کلام آخر

اگر سرطان برای شما تشخیص داده شد، مهم است که بدانید تنها نیستید. از ارائه دهنده خود اطلاعاتی در مورد گروه های حمایتی برای افرادی که سرطان رحم در آنها تشخیص داده شده و تحت درمان هستند، بخواهید. همچنین می توانید برای اطلاعات بیشتر با بخش محلی خود در انجمن سرطان آمریکا تماس بگیرید. علاوه بر این، پزشک می‌تواند شما را به یک مددکار اجتماعی یا یک متخصص سلامت روان ارجاع دهد تا به شما در مقابله با جنبه‌های احساسی تشخیص سرطان کمک کند.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *