/ دکتر افروز آزاد » تشخیص بیماری های زنان » عمل هیستروسکوپی رحم
۵ دقیقه
عمل هیستروسکوپی رحم

عمل هیستروسکوپی رحم

آنچه می خوانید...

هیستروسکوپی روشی است که برای بررسی داخل رحم مورد استفاده می شود. این با استفاده از یک هیستروسکوپ انجام می شود که یک تلسکوپ باریک است با نور و دوربینی که در انتهای آن است. تصاویر به یک مانیتور فرستاده می شود تا پزشک متخصص شما بتواند داخل رحم شما را ببیند.

هیستروسکوپ از طریق واژن و دهانه رحم (ورودی به رحم) به رحم شما منتقل می شود، به این معنی که نیازی به ایجاد بریدگی در پوست شما نیست.

هیستروسکوپی می تواند برای موارد زیر استفاده شود:

بررسی علائم یا مشکلات، مانند پریودهای سنگین، خونریزی غیر معمول واژینال، خونریزی پس از یائسگی، درد لگن، سقط های مکرر یا مشکل در باردار شدن

تشخیص شرایط مانند فیبروم ها و پولیپ ها (گسترش بافت غیر سرطانی در رحم)

درمان مشکلاتی مانند برداشتن فیبروم‌ها، پولیپ‌ها، دستگاه‌های جابجا شده داخل رحمی (IUD)  و چسبندگی‌های داخل رحمی (بافت اسکاری که باعث پریود نشدن و کاهش باروری می‌شود)

روشی به نام اتساع و کورتاژ (D&C) معمولاً برای بررسی رحم و برداشتن رشد غیرطبیعی استفاده می‌شد، اما امروزه به جای آن هیستروسکوپی انجام می‌شود.

در طول هیستروسکوپی چه اتفاقی می افتد؟

هیستروسکوپی معمولاً به صورت سرپایی یا روزانه انجام می شود. این بدان معناست که لازم نیست یک شب در بیمارستان بمانید. ممکن است نیازی به استفاده از بی حس کننده برای این عمل نباشد، اگرچه گاهی اوقات از بی حس کننده موضعی (که در آن از دارو برای بی حس کردن دهانه رحم استفاده می شود) استفاده می گردد این عمل می تواند به تشخیص سرطان دهانه رحم و سرطان واژن نیز کمک کند.

اگر در حین عمل تحت درمان هستید یا ترجیح می دهید در حین انجام آن بخوابید، ممکن است از بیهوشی عمومی استفاده شود.

روند انجام هیستروسکوپی

روی یک صندلی شبیه کاناپه دراز کشیده اید و پاهای خود را در تکیه گاه نگه دارید و از یک ملحفه برای پوشاندن نیمه پایینی شما استفاده می شود.

ابزاری به نام اسپکولوم ممکن است در واژن شما قرار داده شود تا آن را باز نگه دارد (همان ابزاری که برای آزمایش غربالگری دهانه رحم استفاده می شود)، اگرچه این همیشه ضروری نیست.

روند انجام هیستروسکوپی

هیستروسکوپ به رحم شما منتقل می شود و مایعی به آرامی داخل پمپ می شود تا پزشک شما را راحت تر ببیند.

دوربین تصاویر را به مانیتور می فرستد تا پزشک شما بتواند هر گونه ناهنجاری را تشخیص دهد یا درمان کند.

هیستروسکوپی در مجموع می تواند تا ۳۰ دقیقه طول بکشد، اگرچه ممکن است فقط ۵-۱۰ دقیقه طول بکشد اگر فقط برای تشخیص یک بیماری یا بررسی علائم انجام شود. ممکن است در حین انجام آن احساس ناراحتی مشابه گرفتگی های پریود کنید، اما نباید دردناک باشد.

بهبودی پس از هیستروسکوپی

بیشتر زنان احساس می کنند می توانند روز بعد به فعالیت های عادی خود بازگردند، اگرچه برخی از زنان در همان روز به سر کار باز می گردند.

در صورت استفاده از بیهوشی عمومی ممکن است بخواهید چند روز استراحت داشته باشید.

در حالی که در حال نقاهت هستید، می توانید فوراً طبق معمول غذا بخورید و مایعات بنوشید.

ممکن است گرفتگی هایی شبیه به درد پریود و مقداری لکه بینی یا خونریزی  را برای چند روز تجربه کنید. این طبیعی است و جای نگرانی نیست مگر اینکه شدید باشد.

برای کاهش خطر ابتلا به عفونت، باید به مدت یک هفته یا تا زمانی که خونریزی متوقف نشده است، از رابطه جنسی خودداری کنید.

پزشک شما در مورد یافته های این روش قبل از ترک بیمارستان با شما صحبت خواهد کرد.

خطرات هیستروسکوپی

هیستروسکوپی به طور کلی بسیار ایمن است، اما مانند هر روش دیگری ریسک عوارض کمی وجود دارد. این خطر برای زنانی که در طول هیستروسکوپی تحت درمان قرار می گیرند، بیشتر است.

برخی از خطرات اصلی مرتبط با هیستروسکوپی عبارتند از:

آسیب تصادفی به رحم که این غیر عادی است، اما ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک در بیمارستان یا در موارد نادر، جراحی دیگری برای ترمیم آن داشته باشد.

آسیب تصادفی به دهانه رحم که این هم نادر است و معمولاً به راحتی قابل ترمیم است.

خونریزی بیش از حد در حین یا بعد از جراحی: اگر تحت بیهوشی عمومی قرار گرفته اید و با دارو یا روش دیگری قابل درمان است، ممکن است این اتفاق بیفتد. به ندرت ممکن است نیاز به برداشتن رحم باشد (هیسترکتومی رحم).

عفونت رحم: این می تواند باعث ترشحات بدبوی واژن، تب و خونریزی شدید شود. معمولاً می توان آن را با یک دوره کوتاه آنتی بیوتیک توسط پزشک درمان کرد.

احساس غش: از هر ۲۰۰ زنی که هیستروسکوپی بدون بی‌حسی یا فقط بی‌حسی موضعی انجام می‌دهند، ۱ نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

هیستروسکوپی تنها در صورتی انجام می شود که منافع آن بیشتر از خطرات اش باشد.

عوارض هیستروسکوپی

هیستروسکوپی معمولا یک روش نسبتاً ایمن با حداقل عوارض در نظر گرفته می شود. با این حال، هنوز جراحی محسوب می شود. به همین دلیل برخی از عوارض احتمالی وجود دارد، هر چند که شایع نیستند. آنها عبارتند از:

  • عفونت
  • جای زخم رحم
  • خونریزی شدید
  • واکنش به بیهوشی یا مایعی که برای تمیز کردن رحم استفاده می شود
  • هر گونه عوارض جانبی مرتبط با استفاده از بیهوشی
عوارض هیستروسکوپی

در صورت مشاهده هر یک از موارد زیر باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید:

  • خونریزی شدید
  • تب
  • لرز
  • درد شدید

پزشک ممکن است به دلایل مختلف هیستروسکوپی را پیشنهاد دهد. اینها موقعیت هایی هستند که ممکن است برای سلامت و رفاه طولانی مدت شما به یک نگاه دقیق تر یا جراحی جزئی نیاز باشد. اگر سؤالی دارید، با پزشک خود  راحت و صادق باشید. هر سوالی که نیاز دارید بپرسید.

خطرات هیستروسکوپی بسیار کم است، اما هنوز هم باید قبل از انجام هر گونه روشی با پزشک خود مشورت کنید. بهبودی از هیستروسکوپی سریع است و معمولاً هیچ اثر ماندگاری بیش از چند روز اول پس از عمل وجود ندارد.

دکتر افروز آزاد

متخصص زنان، زايمان و نازايی
فلوشيپ فوق تخصصی سرطانهای زنان ( آنكولوژی زنان ) خدمات درمانی از قبیل سرطان تخمدان، سرطان رحم، سرطان دهانه رحم، سرطان پستان، سرطان وولو، سرطان واژن، حاملگی مولار و ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *